image22Výtvarnice a designérka Greta Sartori, která pravidelně přispívá svými postřehy do rubriky Budějcké Drbny o životě a stylu, se opět podrobně zaměřila na jednu z široké palety barev. V dnešním díle se budeme detailně věnovat hnědé barvě.

Základní význam hnědé barvy je v potřebě bezpečí, tepla a útulnosti, spojené s touhami po jednoduchém a klidném životě v sepjetí s přírodou. Tato barva působí spolehlivě a propůjčuje pevné životní stanovisko. Půda, kterou hnědá především symbolizuje a je zdrojem obživy, nám poskytuje určitou jistotu, spoléháme se na ni.

Hnědou barvu má také kůra stromů, jejichž mohutné kmeny rostou a vyvíjejí se dlouho a pomalu. Jejich kořeny sahají hluboko do země a tvoří tak pevný základ bytí. Tedy v případě lidské společnosti základ domova, pevnosti a neměnných hodnot. Interiér stylové restaurace, zařízené dubovým nábytkem a doplňky z přírodnin, v nás bezpochyby bude vyvolávat pocity bezpečí, rodinné pohody a hojnosti.

Lidé, kteří milují hnědou, stojí pevně nohama na zemi, jsou spořiví a spjati s domovem a mají rádi neměnné situace. Hnědou byste měli nosit, když se cítíte nejistí. Pokud máte tuto barvu v oblibě, pak jste realističtí, praktičtí, pracovití, vyrovnaní, loajální a spolehliví. Máte rádi kvalitní věci a spíše preferujete klasičnost před módními výstřelky. Zřídkakdy usilujete o slávu a většinu svých názorů si ponecháváte pro sebe.

Hnědá symbolizuje také vůli k pokání, k podřízení a odříkání. Je to barva askeze. Tuto barvu si zvolili za svou některé mnišské řády. Všeobecně se na hnědou pohlíží jako na barvu mateřské péče, na barvu mocnou jako Země, ale vždy zdrženlivou, tlumenou, nevtíravou.

Záliba ve světle hnědé a béžové označuje člověka, který je velmi dobrosrdečný a ochotný pomoci, ale je i plachý a zdrženlivý. Není to individualista, v žádném případě nechce být nápadný a přizpůsobuje se svému okolí, aby nikde takzvaně nenarazil.

Pro milovníky této barvy je charakteristická jistá těžkopádnost, neaktivita a nechuť, které jsou často doprovázeny depresivními výkyvy citů. Někdy si takoví lidé mohou na svá bedra naložit víc, než jsou schopni unést, mohou se stát zkostnatělými až do té míry, že se tato ztuhlost projeví až na fyzické úrovni.

Lidé, kteří naopak hnědou odmítají, dávají najevo přesycení určitými svazky, nátlaky, omezováním a mají touhu se z takovýchto takzvaných nesvobod vymanit. Mohou v nich dominovat pocity tvrdosti, nepoddajnosti a netolerance, kterou dávají jiným najevo a mohou si tak způsobovat osobní problémy.

Právě proto, že je hnědá barva pro domov tak typická, v málokterém interiéru bude chybět. Navíc nábytek se vyrábí ze dřeva nebo různých imitací dřeva, takže tato barva nebo materiál je pro zařizování interiéru nepostradatelný.

Jak bylo výše uvedeno, vytváří pocit stability a jistoty, takže se hodí všude, ale nejvíce bych doporučila využití spíše tmavších odstínů v obývacím pokoji, v kuchyni a ložnici. Světlejší odstíny hnědé se uplatní také velmi dobře ve všech uvedených místnostech, ale ještě lépe v pracovně, studentském nebo dětském pokoji. Pokud nezvolíte zcela jinou barevnou úpravu, tedy bez přítomnosti hnědé.

Hnědý nábytek může být doplněn kteroukoliv barvou, pokud se budeme řídit ročními obdobími, nemáme co zkazit. Tedy ke světlejšímu dřevu spíše výraznější odstíny jara a léta, tmavším odstínům hnědé sluší chladnější barvy a spíše jemnější, pastelové odstíny barev jako světle azurová, tyrkysová, šedá, žlutá, zlatá, béžová, zelená nebo například takzvaná slonová kost. Zkrátka barevné ladění jako v zimní krajině. K hnědému nábytku se velmi hezky hodí doplňky z keramiky.

http://m.budejckadrbna.cz/zivot-a-styl/kdo-miluje-hnedou-stoji-pevne-nohama-na-zemi.html