image36Karma

Mudrcové staré Indie hlásali, že nemoci jsou důsledkem karmy. Karmou se rozumí plody činů tohoto života nebo i životů předchozích. Negativní účinky této minulé karmy lze mírnit pomocí meditací a dalších metod, které evokují čistou duchovní energii. Přítomnou karmu máme ve svých rukou a pokud vedeme uvědomělý život, můžeme se uchránit mnoha zdravotních rizik.

Stále více se vzdalujeme přírodě a vyvoláváme s ní řadu střetů, které se podepisují na našem těle i duchu. Z těchto střetů vzniká chaos v našem životním prostředí i v našich vztazích. LAČNOST A TOUHA MÍT STÁLE VÍC podstatně proměnily náš dnešní život. Nadnárodní společnosti motivované stále vyšším ziskem nám dovedně vnucují, abychom ve stále větší míře používali výrobky, které ohrožují naše zdraví. Mnoho lidí po celém světě trpí problémy prostých životních funkcí, jako je spánek, vylučování či trávení. Uspěchaný životní styl kombinovaný s chemickými hnojivy, postřiky a umělými léčivy má za následek selhávání ledvin, jater, slinivky a srdce. Je nejvyšší čas, abychom jeden po druhém otevřeli oči, podívali se moudře na své tělo a vzali odpovědnost do svých rukou.

Pomocí sattvy (stav čirého rozumu a moudrosti) probudíme svou vnitřní moudrost a přestaneme se dopouštět přestupků proti čistému rozumu na všech rovinách, v rodině i ve společnosti. Pokud se každý z nás chopí vlastní zodpovědnosti v zápase proti adharmě (špatné skutky) a pozvedneme v sobě sílu sattvy, vyhneme se prádžňa-parádha (přestupkům proti rozumu). Vždy se snažme vyhýbat všemu, co škodí životnímu prostředí. Pokud to budeme dělat všichni, pak nebude pro nenasytné výrobce příznivý trh a poměr sil se změní.

Někdo se ke zdravému životnímu stylu dobere po zralé úvaze, jiný se k němu dostane až po vážné či chronické nemoci. Každý z nás je konečně zodpovědný sám za sebe a každý má dostatek rozumu, aby se rozhodl sám. Lidská svoboda spočívá v tom, že si každý svou karmu volí svým jednáním. Neexistuje žádný osud jako takový, my sami jsme tvůrci svého osudu.

DR. Vinod Verma

Numesrea.cz