Každá ze sedmi čaker je jako portál v našem energetickém poli. Pokud je zablokovaná, energie nemůže volně plynout, což má za následek určité mentální a fyzické problémy. Jak tedy zjistit, které čakry máme nevyvážené, a jak je možné je odblokovat?

  1. Bloky v kořenové čakře způsobují pocit nejistoty, strachu a úzkosti. Chceme-li se bloku zbavit, je nutné se strachu postavit, vypořádat se s ním a tím se ho zbavit. Chceme-li se cítit více u země a bezpečněji, můžeme zkusit chodit boso, tančit nebo jíst kořenovou zeleninu.
  2. Pokud je zablokovaná sakrální čakra, máme pocit viny, apatie, jako bychom byli bez citů a sexuálního uspokojení. Chceme-li tuto čakru vyvážit, zamyslíme se nad tím, co nás trápí, co se dá napravit napravíme, a zbytek pustíme z hlavy. Obklopíme se krásou a dopřejeme si čas na věci, které máme rádi.
  3. Čakra v oblasti solar plexus je zablokovaná, pokud se cítíme nejistě, frustrovaní nebo máme strach z odmítnutí. Tuhle čakru vyvážíme tím, že do sebe vženeme zpět život a sebevědomí. Zkuste se trochu povznést nad to, co se kolem vás děje, dejte se do pucu, zasportujte si a hned uvidíte ten pokrok.
  4. Komplikované vztahy, tragické ztráty a osamělost mohou často být příčinou zablokované srdeční čakry. Tuto čakru není lehké vyléčit, ale je možné toho dosáhnout postupně tím, že se zaměříme na pozitivní věci v našem životě, na lidi, kteří nás mají rádi, a na to, že jsme vděční za to, co máme. Srdeční čakru je možné otevřít také dobrovolnictvím, potkáváním nových lidí a pomáháním jiným lidem.
  5. Zablokovaná krční čakra je většinou spojována s problémy se sebevyjádřením, klamem a manipulativní komunikací. Klíčem k jejímu vyléčení je trocha upřímnosti vůči sobě i jiným lidem. Zpívejte, mluvte se sebou, pište blog – věci, které stimulují schopnost komunikovat s námi samými i se světem okolo.
  6. Máte problém s koncentrací, pamatováním, trpíte nočními můrami nebo se prostě nemůžete najít? Svou čakru třetího oka zkuste očistit meditací (zaměřte se na prostor mezi svým obočím). Zkuste cvičení s očima a vyhraďte si čas na pozorování horizontu nebo hvězd, zaměřte se na něco malého, například hmyz v trávě. Koncentraci ale trénujte tak, abyste mysl příliš nezatížili.
  7. Pokud máte zablokovanou korunní čakru, možná se nemůžete rozhodnout, myslíte si, že život nemá smysl a trpíte depresí. Negativní vliv na tuto čakru má také přílišné lpění na materiálních věcech a neschopnost se něčeho vzdát. Chcete-li ji začít léčit, meditujte a více dělejte to, co vás uklidňuje. Zkuste se vidět jako součást vesmíru (místo toho, že na sebe budete pohlížet například jako na zaměstnance společnosti).

Většina z těchto problémů nevzniká ze dne na den, takže je nepravděpodobné, aby tak rychle také zmizely. Navíc se jich většinou objevuje víc, a jsou jen špičkou ledovce. Nejspíš je to známkou toho, že v životě procházíme těžkým obdobím, které nás má něco naučit, a udělat z nás moudřejšího a silnějšího jedince.

Na chvíli se nad svou situací zamysleme. Zamysleme se nad lidmi, bez kterých bychom se v životě neobešli, a také nad těmi, kteří nás jen stahují dolů. Zamysleme se nad tím, co je potřeba změnit a čeho je třeba se vzdát. Ať jsme jako lidé sebemenší součástí vesmíru, je v naší moci, abychom svůj život nasměrovali tak, abychom ho mohli v žít v zaslouženém klidu a harmonii.

Energie života.cz

originální text: yoga.com

překlad: Lukáš Kucharczyk