Na archeologických webech se často objevuje fotografie pozoruhodného artefaktu. Jde o jakýsi zašpičatělý předmět, pocházející ze Sumeru, údajně starý 3000 let.

Kde se tato soška vzala?

Do Archeologického muzea v Istanbulu ji donesl obchodník se starožitnostmi. Byla prý nalezena při archeologických vykopávkách roku 1975 ve starém městě Tuspa, které je také známo jako Toprakkale (1). Nachází se na severovýchodní části jezera Van (2), kde existovalo království Urartu mezi lety 830 – 612 př.n.l. (3)

První, kdo přinesl fotografie podivného artefaktu, byl anglický časopis “Fortean Times” (4) v článku “Is it an ancient space module?” (“Je to starověký kosmický modul?). Následoval ho v říjnu 1993 německý časopis “Magazin 2000”.

Příznivci archeoastronautiky zajásali.

Zacharias Sitchin (5) nález 23 cm dlouhé, 9,5 cm vysoké a 8 cm široké sošky vylíčil jako kosmický modul s 5 raketovými motory, ve kterém sedí pilot v žebrovaném obleku z jednoho kusu, včetně bot a rukavic. Hlava chybí, takže nemůžeme vědět, zda pilot měl na sobě helmu, brýle, nebo jiné pokrývky hlavy.

Jenže …

http://www.zahadyazajimavosti.cz/…