Po měsících zklidnění v Izraeli houstne atmosféra. Premiér Netanjahu chce prý jednou ranou smést íránskou obranu i Baracka Obamu. Teherán vyhrožuje, že Izrael zničí. Únik tajného izraelského dokumentu.

izrael_vojakPoslední Přípravy na válku (6) >>> byly o tom, že Izrael pohrozil útokem na íránská jaderná zařízení, skončí-li květnová jednání v Teheránu fiaskem. Od té doby byl relativní klid. Situaci určitě ovlivňuje občanská válka v Sýrii, která se začala dostávat do své rozhodující fáze. Izrael jakoby několik měsíců vyčkával. Ale už v červnu prosakují na veřejnost informace, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu je rozhodnut zaútočit tento podzim. „Izraelský premiér Netanjahu a ministr obrany Barak se snaží dosáhnout od prezidenta Obamy otevřeného prohlášení o tom, že je ochoten použít vojenskou sílu proti Íránu. Izraelské vedení počítá s tím, že nejvyšší americký představitel učiní toto prohlášení na zahájení zasedání Valného shromáždění OSN 25. září nebo na jakémkoli jiném fóru, nejpozději však do této doby“. Zprávu zveřejnil izraelský deník Maariv před několika dny.

Co s takovou informací? Plyne z ní, že Obama zatím nechce válku s Íránem? Prezidentské volby v USA se blíží. A komentátoři kalkulují, že válka Izraele s Íránem nahrává pravicovým republikánům a jestřábům. Proto se spekuluje, že Izrael zaútočí na podzim – v září nebo v říjnu, aby posunul americké voličstvo doprava a volby vyhrál Mitt Romney nad Obamou. „Zasazení preventivního úderu íránským jaderným objektům bude oprávněné a to dokonce i v tom případě, že se je nepodaří zcela zlikvidovat,“ řekl v první polovině srpna Netanjahu. V každém případě podle něj dojde ke zpomalení realizace jaderného programu Íránu o několik let.

Scénáře války

V téže době izraelská televize předvádí, jak by vypadala válka v případě preventivního útoku izraelských sil proti Íránu: „Následující den po útoku dopadnou na Izrael tisíce íránských raket. Obětí odvetného útoku budou stovky civilních obyvatel. Bude to začátek války v regionu a bude trvat nejeden týden. Celkem může za tuto dobu dopadnout na Izrael až 50 tisíc raket.“ 15. srpna izraelský ministr pro záležitosti civilní obrany Matan Vilnay řekl, že možná válka proti Íránu bude trvat maximálně měsíc a její obětí se může stát až 500 lidí, civilní obrana Izraele je ale na podobný vývoj událostí připravena lépe než kdykoli jindy. V půli srpna zveřejnil Richard Silberstein článek Bibi´s Secret eWar Plan, ve kterém tvrdí, že v Izraeli unikl supertajný dokument popisující válečné plány útoku na Írán. Izraelský útok má být zahájen koordinovanými údery včetně kybernetického útoku, který úplně paralyzuje iránský režim a jeho schopnost vědět, co se děje na jeho území. Z Izraele má být poté na Írán vystřelena salva desítek balistických střel, další rakety budou odpáleny z ponorek v blízkosti Perského zálivu, aby zničily jaderná zařízení. Salvy stovek křižujících střel rozbijí velitelské a řídicí systémy, výzkumné a vývojové kapacity a bydliště vedoucího personálu z aparátu vývoje jaderných a raketových zařízení. Po raketách dokončí zničující útok izraelská vojenská letadla. Po likvidaci infrastruktury země ekonomicky zkolabuje. Íránci po takovém útoku nebudou schopni jakékoliv efektivní vojenské odvety.

Železná kopule na hranici

Minulý týden izraelská armáda přesunula protiraketový systém Železná kupole k hranici s Egyptem. Raketový obranný systém Železná kupole používá radarem řízené rakety k narušování letu raket typu kaťuša s doletem 5 až 70 kilometrů.

První kolo amerických voleb se koná 6. listopadu a samotná volba prezidenta 12. prosince. Jestliže do té doby neoznámí média, že Izrael zaútočil, tak se Něco stalo. A vojenské akce se odsunuly na lepší příležitost.

CHRONOLOGIE KONFLIKTU

SRPEN 2012

21.8. – Vůdce Hizbaláhu Hassan Nasrallah řekl, že jeho strana je již zaměřena na cíle v Izraeli a byla by schopna na ně udeřit pomocí raket, pokud by Tel Aviv začal s útokem jako první. Nasrallah také předpovídá, že by izraelský útok na Írán přinesl „mimořádnou odpověď“ Íránu.

– Íránský prezident Ahmanídežád prohlásil, že útok proti Íránu způsobí zničení Izraele.

13.8. – Írán oznámil, že jeho ozbrojené síly byly uvedeny do stavu zvýšené pohotovosti. Toto opatření následovalo poté, co premiér Netanjahu a ministr obrany Barak prohlásili, že pokládají za nutné zaútočit na íránské jaderné objekty letos na podzim.

12.8. – Média oznámila, že izraelský premiér Netanjahu a ministr obrany Barak jsou „téměř odhodláni“ zaútočit na podzim 2012 na Írán. Vyjednávají vojenskou podporu s americkou vládou.

– Izrael od tohoto dne testuje nový systém varování, před raketovými útoky budou varovat SMS.

ČERVENEC 2012

26.7. – Írán obvinil Izraelce, že atentát na svůj autobus provedli sami, aby mohli obvinit Írán.

18.7. – Atentát na izraelský autobus s turisty v Bulharsku si vyžádal šest mrtvých. Izrael vzápětí obvinil Írán, že je to jeho akce, přestože ani po týdnu vyšetřování bulharská policie nevěděla, kdo byl sebevražedný atentátník. Írán obvinění Jeruzaléma odmítl a atentát odsoudil.

ČERVEN 2012

25.6. – Vedoucí izraelský činitel teď potvrdil, že se ministerský předseda Benjamin Netanjahu „rozhodl na Irán zaútočit před listopadovými volbami USA.“

2.6. – Vojenský poradce nejvyššího vůdce islamistické země ajatolláha Alího Chameneího vzkázal USA, že americké základny na Blízkém východě jsou v dostřelu íránských raket. Írán také oznámil nový posun ve své raketové technologii. Podle ministra obrany byla dokončena stavba nového vesmírného střediska, odkud chce Teherán odpalovat rakety, jež by měly vynášet na oběžnou dráhu družice.

KVĚTEN 2012

22.5. – Náčelník štábu íránských ozbrojených sil, generálmajor Sajed Hasan Firuzabadi prohlásil, že režim je i nadále odhodlán úplně zničit židovský stát.

DUBEN 2012

14.4. – V Teheránu proběhlo jednodenní jednání mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi, tzv. 5+1.

11.4. – Írán má dost prostředků na to, aby vydržel úplné ropné embargo po dobu dvou až tří let, řekl prezident Íránu Mahmúd Ahmadínežád.

8.4. – Německý spisovatel Günter Grass dostal zákaz vstupu na území Izraele v odvetu za to, že publikoval báseň, kde napsal, že Izrael ohrožuje světový mír. Upozornil na fakt, že Izrael nepodepsal smlouvu o nešíření jaderných zbraní a nepodléhá mezinárodní kontrole. Grass kritizoval německou vládu, že Izraeli prodává ponorky.

7.4. – Pokud Teherán prokáže, že nebuduje nukleární zbraň, Američané přestanou mít výhrady vůči iránského jadernému programu. Takový vzkaz poslal podle deníku Washington Post do Íránu americký prezident Barack Obama.

Zdroje: zpravodajské agentury a http://www.richardsilverstein.com

Foto: Flicker.com

http://pravdu.cz/valka/izrael-chysta-uder-na-podzim-pripravy-na-valku-7