Íránská vláda plánuje do pěti měsíců zrušit internet včetně oblíbených sociálních sítí a emailu a nahradit ho celostátním intranetem. Informoval o tom deník International Business Times.

isProhlášení mělo padnout z úst představitele ministerstva informací a komunikačních technologií na tiskové konferenci minulý týden. Od května Írán zablokuje přístup ke službám Google, Hotmail a Yahoo, které nahradí státní emailová služba a vyhledávač. Všechny ostatní stránky mají být zablokovány do srpna, uvádí článek.

Místní úřady v posledních měsících ostře vystoupily proti internetu i Facebooku jako ničitelům morálních hodnot a národní identity. Vláda však v reakci na článek prohlásila, že od odříznutí přístupu k internetu do srpna neuvažuje.

„Ministerstvo tu zprávu v žádném případě nepotvrdilo, je naprosto nepodložená,” uvádí se podle AFP v tiskovém prohlášení ministerstva. Teherán přiznal, že plánuje vytvořit „národní informační síť”, která bude fungovat jako uzavřený systém, ovšem zda odstaví i webové stránky zvenčí, dosud není jasné.

Zdroj: http://www.velkaepocha.sk/2012041019382/Iran-udajne-hodla-zrusit-internet.html