Nejmrazivější krvavý příběh šestapadesátiletého sériového vraha Čcheng Jong-minga z Číny obletěl svět na konci května. Policie zatkla kanibala, jehož obětí byly dvě desítky mladých mužů. Následně se celý svět otřásl kvůli hrůznému činu kanadského pornoherce a kanibala z Montrealu Luky Rocco Magnotta, který spáchal nad svým milencem Linem Čžunem. V Miami byl kanibal Ruby Eugene zastřelen policisty, když začal jíst obličej své oběti, bezdomovce Ronalda Poppa.

362075387_389976d3cbV Roce 2011 Ruskem otřásla zpráva o jedenadvacetiletém kuchaři Ivanovi L. z Murmanska, který se seznámil přes sociální sítě s mladým mužem. Kulinář lidojed ho zabil hned na první schůzce, rozčlenil ho a na video nahrál instrukce jak připravit jídla z lidského masa. V souvislosti s tím, že se tyto případy stávají stále častějšími, Ruská státní Duma navrhuje zakázat jakékoliv zmínky o kanibalismu v hlavním vysílacím čase, protože kombinace hrůzy a odporu působí jako hypnóza a nutí lidi s chorobnou zvědavostí číst a sledovat příběhy kanibalů. Je to stejné jako v dětství, když téměř každý z nás, byť umíral strachem, doslova pohádky o lidojedech hltal.

Kanibalismus se stal něčím zakázaným a amorálním relativně nedávno. Některé africké kmeny měly za zvyk jíst poražené nepřátele. Obyvatelé Papuy Nové Guineji považovali za čest sníst mozek zemřelého předka. Tento obyčej se postupně dostal z pralesa na televizní obrazovky: bakterie v rozkládajícím se lidském mozku způsobují nemoc kuru, která napadá nervový systém a způsobuje třes končetin. Nemocní se stali prototypy zombie. V Evropě ještě ve Středověku jedli děti, o čemž svědčí pohádky. Lidi tehdy k tomuto těžkému hříchu nutil hlad. Dnes to je deprese, psychóza a rozpad osobnosti. Podle názoru jednoho z předních světových specialistů na schizofrenii Clancy McKenzie, je tento problém traumatem z dětství, který může způsobit dlouhé odloučení od matky, nebo, dokonce, narození mladších sourozenců.

Své první výzkumy jsem provedl v roce 1966 pod vedením specialisty na dětskou psychologii, který řekl, že kořeny dětské schizofrenie se vytvářejí do 18. měsíce věku dítěte. Já si tuto hypotézu ověřil na svých dospělých pacientech a vyjasnil jsem, že v polovině případů měli bratra nebo sestru, kteří byli o jeden a půl roku mladší, než oni sami. Pacienti s diagnózou psychotická deprese měli sourozence o 2,5 roku mladší.

Jinou příčinou, která vyvolává touhu sníst člověka je možná chorobná vášeň a touha ovládat ostatní až do úplného konce. To, s největší pravděpodobností, platí v případě „kanadského psychopata“ Luky Rocca Magnotta, který část rozčtvrceného těla svého milence snědl a zbytek poštou odeslal do kanceláře Konzervativní strany Kanady.

Sotva by nemohl být nejsprávnější důvod rozvoje lidského kanibalismu spojen s frustrací kvůli nerealizovaným ambicím, podvedeným nadějím, jež byly spojeny s druhými nadějemi. McKenzie jako příklad ukazuje Garyho Heidnika, který se stal prototypem maniakálního vraha Buffalo Billa z filmu Mlčení jehňátek. McKenzie byl hlavním soudním psychologem, který se účastnil vyšetřováním tohoto případu. Strávil s Heidingem více, než sto hodin, během kterých s ním mluvil o jeho minulosti. McKenzie přišel k závěru, že sklon ke kanibalismu se Heidinga rozvinul ve věku 1,5 roku, kdy se narodil jeho mladší bratr Terry.

Heidinga obvinili ze znásilnění, vražd, mučení, kanibalismu, krutosti a z rasismu. To je ale všechno výmysl lidí, kteří ho obviňují. Heiding měl jedinou motivaci, kterou bylo mít děti. Nebyl přeci psychicky zdráv, a proto se připravil o čtyři děti.

Teorie o tom, že dětská traumata jsou příčinou většiny psychických úchylek je velice populární. Není však jediná správná. Prezident Nezávislé asociace psychiatrů Ruska Jurij Savenko se domnívá, že v současném světě jsou pokusy svést všechno na těžké dětství neudržitelné. Tvrdí, že důvodem je rozpad osobnosti, který je způsoben nadměrným užíváním psychotropních látek:

Každý den dochází k velkému počtu těchto případů. Zpravidla se to týká těžkých alkoholiků, kteří ve stavu opilosti na pozadí degradace jejich osobnosti, jaksi, kvůli legraci, jedí někoho z jejich vlastní společnosti. Při alkoholismu a narkomanii se paměť a inteligence zachovává mnohem déle, ale rozpadá se osobnost. Lidé se potom dopouštějí i společensky zcela tabuizovaných věcí.

V podobných případech se krutost mnohokrát „zahaluje“ do ospravedlňování sebe sama, které vede k tomu, že na oběti už dokonce ani není nahlíženo jako na lidi, což znamená, že je možné je jíst. Existuje ještě jedna teorie, která kanibalismus považuje za nemoc způsobenou současným životním stylem. Lidé s nestálou psychikou se mohou ztotožnit s nějakým filmovým hrdinou a pokusí se ho kopírovat. Někoho uspokojují krvavé lázně okoukané z počítačových her. Jiní napadají lidi jako v Miami, kde se Rudy Eugene vrhl na spícího bezdomovce a začal jíst jeho obličej, dokud ho nezastřelila policie. Dokonce, i když je některá z uvedených teorií nesprávná, psychologové se stejně shodují v názoru, že nejlepší prevence jakýchkoliv psychických poruch je čtení, sport, komunikace a zdravý životní styl.