Natočit opravdu děsivý horor, to není nic jednoduchého. Přesto existují filmy, které diváka vyděsí natolik, že nemůže v noci spát. Často to jsou snímky, které prý vznikly podle skutečných událostí. Enigma vybrala 6 hororů, jež mají mít reálnou předlohu. Opravdu se někdy tyto příběhy staly, nebo nás jen jejich tvůrci tahají za nos?

Strašidelný horor konečně skončil a vy si můžete oddychnout – byl to přeci jen film. Existují však i takové, jež měly být natočeny podle skutečných událostí. Paradoxní je, že taková informace je dost často pouhým reklamním tahem. Podle reality jsou natočeny jen některé snímky. Umírají v nich lidé, řádí zlí duchové a neviditelné síly si s protagonisty pohrávají jako kočka s myší…

NEJZRŮDNĚJŠÍ VRAH VŠECH DOB
Film: Texaský masakr motorovou pilou
Rok: 2003
Podle skutečnosti: ze 30 %

Americký snímek Texaský masakr motorovou pilou režiséra Marcuse Nispela (*1963) nepatří mezi duchařské horory. Jak už název napovídá, v tomto případě jde o krvavé řádění sériového vraha, který své oběti rozřezává motorovou pilou. Ve filmu nese jméno Thomas Hewitt, má znetvořenou tvář a žije se svojí rodinou v domě v americkém Texasu. Touží po mrtvých tělech, která stahuje z kůže a z ní si pokrývá svůj ohyzdný obličej. Filmový děj se odehrává v roce 1973, kdy do rukou vraha padne parta mladých lidí, kteří projíždějí Texasem. Děsivě vypadající Hewitt vraždí jednoho po druhém, a to dokonce za tichého souhlasu místního šerifa! Příběh je divákovi naservírován coby rekonstrukce skutečných událostí, které se měly před desítkami let v Texasu odehrát. Nechybí ani záběry „autentických“ policejních záznamů, či dobových novinových titulků. Ovšem nejde pouze o mystifikaci filmařů?

Masakr ve Wisconsinu
Všichni „fanoušci“ postavy Hewitta přezdívaného Leatherface (v překladu Kožená tvář) budou realitou zklamáni. Žádný vrah, kterého by s ním bylo možné ztotožnit, neexistuje. Respektive nikdy nežil nikdo, kdo by v Texasu vraždil motorovou pilou a kvůli svému znetvoření si pokrýval obličej kůží z mrtvol. Přesto existoval jistý muž, jenž se fiktivnímu Hewittovi podobal. Píše se rok 1957 a ke statku ve vesnici Plainfield v americkém Wisconsinu přijíždějí policejní vozy. Strážníci vyskáčou ven a jdou prohledávat pozemek patřící místnímu podivínovi Edu Geinovi (1906–1984). Když vniknou do starého domu, oněmí hrůzou. Ze stropu visí tělo ženy, která je později identifikována jako Bernice Worden. Její kotníky a zápěstí jsou přivázány ke speciální konstrukci, tělo je svlečené a bez hlavy. Policisté právě narazili na první hrůznou oběť šíleného vraha…

Doplňky z lidské kůže
Jak se záhy ukáže, Ed Gein má na svědomí celou řadu brutálních vražd. V jeho domě policie mimo jiné nalezne čtyři uřezané nosy, celé kusy lidských kostí, devět masek vytvořených z lidské kůže, pásek sešitý z ženských bradavek či stínítko na lampu vyrobené z kůže lidského obličeje. Vyšetřovatelé zjistí, že děsivá sbírka pochází nejen z obětí, které Gein sám zabil, ale i z mrtvých těl, jež vykopal z nedalekých hrobů. Nakonec jsou Geinovi dokázány pouze dvě vraždy. Poprvé měl zabít majitelku nedalekého motorestu Mary Hogan, jako druhou měl usmrtit vedoucí místního železářství Bernice Worden. Obě ženy nejprve střelil do hlavy a poté jim znetvořil těla. Šílený Ed Gein je navíc zřejmě i kanibal a nekrofil a u soudu je prohlášen za nepříčetného. Zbytek života tak stráví v zařízení pro mentálně choré doživotně odsouzené zločince. Dodnes se však neví, kolik lidí vlastně zabil. V jeho blízkosti totiž došlo ke dvěma zmizení žen, jejichž těla nebyla nikdy nalezena. U Geinova statku policisté vykopali ostatky, jež se nepodařilo identifikovat. Měl snad šílenec na svědomí mnohem více zrůdností? Proti jeho příběhu se Texaský masakr motorovou pilou může zdát jako slabý odvar.

Zdroj: enigma – rf hobby