foto1_33998Stálou studnicí záhad je nejslavnější obraz všech dob, Mona Lisa, od renesančního umělce Leonarda da Vinciho. Dodnes je oblíbeným objektem nejrůznějších vědců. Nedávno přicházejí se svojí troškou do mlýna italští archeologové. Pod florentským klášterem totiž objevili kosti, které možná patří modelce, podle níž byla slavná dáma s tajemným úsměvem namalována…

Velkolepý objev hlásí italští archeologové již v roce 2011. Za pomoci geologického radaru, starých dokumentů a map lokalizují místo pod florentským klášterem Sant’Orsola, kde se prý mohou nacházet ostatky ženy jménem Lisa Gherardini (též známé jako Lisa del Giocondo, 1479–1551). Právě ona podle všeho stála modelem italskému renesančnímu umělci Leonardu da Vinci (1452–1519) při tvorbě snad nejslavnějšího obrazu všech dob, Mony Lisy. Svítá tedy naděje, že její záhadný úsměv konečně dojde svého vysvětlení. S vyzvednutím a následnou analýzou kostí této tajemné ženy totiž badatelé mohou získat řadu nových, zcela netušených informací! Podařilo se jim skutečně nalézt pozůstatky této domnělé modelky?

 

foto2_33998První úspěchy
Vykopávky v místě florentského kláštera jsou zahájeny v loňském roce. Přítomna je tehdy i členka starého vznešeného rodu Gherardini, a tudíž žijící příbuzná samotné Lisy, Natalia Gucciardini Strozzi. O celém projektu říká: „Bylo to tak dojemné, tam být – nečekala jsem, že budu tak dojatá. Jsem si jistá, že to je místo posledního odpočinku Lisy Gherardini.“ Archeologové slaví úspěch. Skrze betonovou podlahu kláštera se probourají ke starodávné hrobce a naleznou tolik očekávané fragmenty. Vyzvedávají odsud lebku, úlomky obratlů a žeber a chystají se na analýzu DNA, která možná potvrdí domněnku o objevu pozůstatků Lisy Gherardini. Výsledky totiž budou srovnány s ostatky jejích dětí, které jsou pohřbeny nedaleko. „Je to velmi vzrušující objev, ale pořád nás čeká ještě mnoho práce,“ uvádí k tomuto velkolepému nálezu vedoucí osobnost badatelského týmu Silvano Vinceti. Ovšem náhle se objeví nepříjemná překážka – archeologům dojdou peníze a výzkum tak musí být přerušen. Není však všem dnům konec. Po roce se experti ke své práci znovu vracejí, a tentokrát přinášejí ještě zajímavější zjištění.

Je hrob opravdu její?
V letošním roce objevují archeologové pod florentským klášterem Sant’Orsola rovnou celou kostru! Soudí tedy, že by se mohlo jednat o další pozůstatky Lisy Gherardini, které sedí k těm ostatním, objeveným v loňském roce. Ovšem zda jde skutečně o kosti manželky florentského obchodníka Francesca del Giocondo, Lisy, to se s jistotou říci nedá. Jak uvádí sám Vinceti: „Pokud se ukáže, že kosti pocházejí z ženské kostry, budou tu dvě možnosti. Buďto patří vznešené ženě Marii del Riccio, nebo náleží Lise Gherardini. Podle historických záznamů se pouze těmto dvěma ženám, jež nebyly jeptiškami, dostalo speciálního pohřbu v klášteře.“ Odborníci teď možná stojí před velkolepým objevem. Jestliže opravdu vyzvedli kostru „Mony Lisy“, pak její analýza může o této ženě, potažmo o samotném obraze, odhalit mnohem více. V plánu je rovněž rekonstrukce obličeje podle nalezené lebky. Byla to skutečně Lisa Gherardini, kdo stál modelem Leonardu da Vinci? Anebo se ukáže, že portrét patří úplně jiné ženě a záhada Mony Lisy se tak ještě prohloubí?

Michaela Vondrušková

Zdroj:

http://enigma.rf-hobby.cz/index.php?locales=2&id_page=178&id_previous_page=249&nocache=1351572274.3221&inq=7513e27bfa3b0ad63201cf3312803865&ida=0&id_art=33998&sta=0&cislo=0&sea=0&=0&fid=0&nsrd=1&kty=0&checksum=b8e0b38904984ded7ca20f29b08be08a