V Moskvě byla oznámena jména vítězů ceny Globální energie-2012. Letos to jsou ruští vědci, akademici Boris Katorgin a Valerij Kostjuk a rovněž britský odborník na chemické technologie Rodney John Allam. Všichni dosáhli značných úspěchů v zdokonalení raketových motorů. Každý dostane 11 milionů rublů (přes 360 tisíc dolarů). Předání ceny se má konat 21.června v Petrohradu v rámci Mezinárodního ekonomického fóra. Nezávislá cena Globální energie připomíná letos své desáté výročí. Toto mezinárodní vyznamenání se uděluje za významné vědecké výzkumy v oblasti energetiky. Hlavní důraz se klade nejen na zvýšení energetické efektivity, ale také na ekologickou bezpečnost.
1008626Letos se tato cena stala globální v plném smyslu tohoto slova: její laureáti mají bezprostřední vztah k letům do vesmíru, věnují se kosmickým palivům. Boris Katorgin byl vyznamenán za vývoj raketového motoru na kryogenní palivo a okysličovadlo, Valerij Kostjuk za skupinu motorů na kryogenní plyny a tekutiny s použitím vysoce tepelné supravodivosti. (V překladu z vědecké řeči jde o snížení ztrát energie v motorech). Britský vědec Rodney John Allam se posledních 20 let věnuje vývoji nových energetických systémů na základě kryogenních technologií. Když se dozvěděli o vyznamenání, všichni vědci pověděli, že jde o práci velkých internacionálních skupin. Rodney John Allam, například, vyprávěl, že za mnohé své vymoženosti vděčí výzkumům Ústavu tepelné fyziky v Novosibirsku. Boris Katorgin v interview pro Hlas Ruska poznamenal, že vyznamenání patří velkému vědeckému kolektivu:

Předpokládat jsme mohli, ale mít jistotu, že naše práce bude takhle oceněna, jsme nemohli. Uchazečů je hodně a všichni jsou hodní vyznamenání. Mám za to, že celá práce na tekutinových raketových motorech je hodná tohoto vyznamenání. Vždyť s motory vědecko-výrobního sdružení Energomaš bylo vypuštěno mnoho létajících strojů.V podstatě jde o všechny pilotované kosmické projekty. Dnes létají s ruskými motory nejen naše, ale také americké kosmické stroje. Máme styky také s dalšími státy. Vědec se přiznal, že Rusové mají v USA již 13 patentů.

http://czech.ruvr.ru/2012_04_21/72465501/