3d-printer-4si1Soukromá společnost z východní Číny vytiskla 10 plnohodnotných domů pomocí obrovské 3D tiskárny během jednoho dne. Víme, že se během procesu zpracovává rychle tvrdnoucí cement, ale tvůrci jsou velmi opatrní, aby neodhalili tajemství jejich technologie.

Čínská společnost WinSun použila systém 10 metru široké a 6,6 metrů vysoké tiskárny s více-směrnými spreji k vytváření domů. Cement a zbytky ze stavby byly použity k vytváření zdí vrstvu po vrstvě, hlásí agentura Xinhua.

“Abychom získali přírodní kámen, museli bychom zaměstnat důlní dělníky, vykopat bloky kamene a nařezat je na kusy. To těžce poškozuje životní prostředí”, prohlásil Ma Yihe, vynálezce 3D tiskáren.

Yihe navrhoval 3D tiskárny 12 let a věří, že jeho proces bude nejenom levný, ale i přátelský k životnímu prostředí.

“S 3D tiskem recyklujeme hlušinu z dolů do použitelných materiálů. Můžeme tisknout budovy s jakýmkoliv digitálním designem, jaký si zákazník přinese. Je to rychlé a levné,” říká Yihe.

Používání této technologie znamená pro stavebníky záchranu před vystavením hazardnímu a zaprášenému pracovnímu prostředí, dodal Yihe.

Zatím se testování kvality vytisknutých budov provádí kousek po kousku, neexistují žádná vzorce pro jejich budování a 3D vytisknuté domy nejsou zapsané v čínské legislativě. V současné době se vyrábí soběstačné, jednoduché budovy s jednou místností, ale společnost doufá, že se nakonec bude tato technologie používat na výstavbu mrakodrapů.

Překlad: Jan Petrák

Zdroj: rt.com

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3948-giganticka-cinska-3d-tiskarna-stavi-10-domu-za-den