Zprávy, které se objevily v masmediích o možné evakuaci ruských občanů ze Sýrie – a v první řadě vojenského technického personálu základny v Tartusu – naprosto neodpovídají skutečnosti. Evakuace ruských občanů se neplánuje, všechny rozhovory na toto téma jsou dezinformací, – prohlásil včera oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Alexandr Lukaševič.

×åðíîìîðñêèé ôëîò â ÑåâàñòîïîëåJe to nejspíš pokus o další vyhrocení situace, která je i bez toho mimořádně napjatá. Každá zem má v případě takových napjatých situací svoje plány, které jsou realizovány v příslušných scénářích. Avšak rozhodnutí o evakuaci přijímá nejvyšší politické vedení. Zatím mi nejsou podobné plány známy, nevím o tom, že by se začínaly realizovat“.

Stupňování napětí kolem Sýrie už experti označili za informační válku. Před tím už hromadné sdělovací prostředky informovaly o tom, že ruské lodě se chystají vyplout do Sýrie, aby střežily základnu v Tartusu. Lodě Černomořské flotily byly připraveny k odplutí a údajně čekaly na rozkaz. Na tomto pozadí se objevila i informace o vojenských cvičeních v Sýrii s účastí ruských lodí a námořní pěchoty. Na ministerstvu obrany byla tato zpráva vyvrácena – žádná dálková plavba velké výsadkové lodě Kaliningrad figurující v těchto zprávách, se neplánuje.

Zato 20. června vyplula úderná skupina amerických letadlových lodí v čele s atomovou letadlovou lodí Eisenhauer ze základny Norfolk ve státě Virginia a zamířila do Středomoří a odtud pak do Perského zálivu. Této zprávě amerického vojenského námořnictva ale byla věnována mnohem menší pozornost.

Napětí se stupňovalo i kolem dodávek zbraní do Sýrie. Středem zvláštního zájmu se stala ruská loď Alaid, která měla dopravit do Sýrie vrtulníky Mi 25. Rusko tyto vrtulníky pro Sýrii opravilo. V Moskvě už zdůrazňovali: Rusko má na starosti technickou obsluhu zbraní v rámci dřívějších, ještě sovětských smluv. Do Sýrie se dodávají pouze prostředky protivzdušné obrany, nikoli zbraně, které mohou být použity proti opozici.

O informační válce jako o možném prostředku nátlaku na Rusko hovoří i diplomaté. Zdroj na ministerstvu zahraničních věcí připomněl, že v ruské televizi dokonce vysílali záběry, na nichž jsou vidět ruské lodě v docích v Sevastopolu. Zdá se ale, že to, stejně jako vysvětlení, která poskytlo ministerstvo obrany, ani smluvní závazky Ruska, nedůvěru neodstranilo.

http://czech.ruvr.ru/2012_06_22/78935921/