Česká republika: Drogová hitparáda

Beznadějná hra se smrtí se hraje i v naší zemi

foto1_27098Ty tam jsou doby, kdy drogy užívají pouze kmenoví šamani k proniknutí do tajemství zapovězených obyčejným smrtelníkům. Omamné látky všeho druhu patří dnes k životu v civilizovaném světě. Přinášejí zdravotní i společenské problémy, ničí sociální vazby, zvyšují kriminalitu. Narkomani si vybírají drogy měkké či tvrdé, levnější nebo dražší, jedno ale mají společné: hrají krutou hru se smrtí, v níž jen málokdo vyhrává. Většinou se kolem prochází nelítostná dáma s kosou.

Taneční party je v plném proudu. Mezi těly svíjejícími se do rytmu na parketu za blikání stroboskopických světel se potácí mladík. Naráží do ostatních, ustrašeně se ohlíží, oči s rozšířenými zorničkami mu roztěkaně přejíždějí po okolí. Pevně sevřené čelisti by za jiných okolností působily mužně, ale roztřesené ruce se k drsňákům příliš nehodí. Náhle se chytá za hrudník pod propoceným tričkem. Kácí se k zemi jako velký plát domina. Kolem se rozprsknou různobarevné tabletky, které boty nevšímavých tanečníků rozšlapávají na prášek. Svou daň si od neopatrného uživatele právě vybírá extáze.

Desetina státu v extázi

Těžko bychom hledali taneční klub, kde extázi ještě nikdo z přítomných neokusil, v počtu smrtelných případů však má k předním příčkám na hony daleko. Podle nejčerstvější Výroční zprávy o stavu ve věcech drog v ČR má zkušenosti s extází až 10 procent české populace. Konopné drogy si nacházejí třikrát tolik zákazníků, ale ani marihuana není hrozbou, které se máme nejvíce bát.

Vařič aneb Velký mág a jeho přátelé

České drogové scéně již léta vládne pervitin. Přestože pravidelných uživatelů této stimulační drogy jsou pouhá 4 procenta občanů, tvoří přes 60 % ze všech zhruba 37 000 drogově závislých. Pervitin si pozici získává během 80. let. Tehdy legendární chemik zvaný Freud přichází na jednoduchý způsob, jak uvařit pervitin z běžně dostupných léků. Domácí výroba je ale zároveň největším rizikem této drogy. Pokud zrovna nejste kamarádem takzvaného vařiče, nikdy nevíte, co všechno vlastně koupené zboží obsahuje.

První sebevražedná liga

Dlouhodobý konzument pervitinu je ideálním kandidátem pro přestup do vyšší, heroinové ligy. Navození vytouženého klidu pomocí hnědého nebo bílého prášku ale není zadarmo. Po pár měsících nastupuje závislost. Počet potřebných dávek se zvyšuje až na několik denně. Nastává balancování na hraně smrti, protože k osudnému předávkování stačí obvyklé množství jen nepatrně zvýšit.

Hvězdná pěchota

Přes všechna rizika se počet uživatelů heroinu u nás odhaduje na sedm tisíc. Ti, kteří statují na hvozdu nejčernější z hvězd, nejsou svéprávní a kvůli malé trošce drogy jsou schopni i zabít.

Pět milionů tablet ročně

V naší zemi se každoročně spotřebují 4 tuny pervitinu, kolem 20 tun konopných drog a po tuně kokainu a heroinu. K tomu musíme připočíst téměř 5 milionů tablet extáze a nespočet dalších drog různého složení a s různým způsobem aplikace. Závislí se musejí smířit se skutečností, že riziko úmrtí je u nich až desetkrát vyšší než u běžné populace. Kromě předávkování bývají příčinou smrti i násilné trestné činy. Smrt ale číhá všude. „Je patrný rostoucí počet případů nepřímých úmrtí, zejména v důsledku nehod a sebevražd,“ píše se ve Výroční zprávě o stavu ve věcech drog v ČR.

Luděk Příhoda Krimirevue