Populární herec Gérard Depardieu, který se koncem loňského roku rozhodl opustit rodnou Francii kvůli drakonické daňové politice, dostal ruské občanství. Ve čtvrtek ráno o tom informovala tisková služba Kremlu.

Gérard Depardieu a Vladimir Putin

Nařízení podepsal osobně prezident Vladimir Putin, který už dříve avizoval, že herci vyhoví, pokud o ruský pas požádá. Putin se podle krátkého prohlášení rozhodl „v souladu s bodem ,a‘ článku 89 Ústavy Ruské federace vyhovět žádosti o občanství Gérarda Xaviera Depardieua, narozeného v roce 1948 ve Francii“.

Herec, který před loňskými prezidentskými volbami otevřeně podporoval znovuzvolení pravicového Nicolase Sarkozyho, se rozhodl opustit svou vlast kvůli zamýšlené 75procentní dani pro bohaté, kterou má v plánu zavést nynější socialistická hlava státu François Hollande.

Depardieu si pořídil usedlost v belgické obci Néchin při hranicích s Francií a rozhodl se prodat svůj zrenovovaný historický palác v centru Paříže. Poté, co jeho zamýšlený exil veřejně odsoudil francouzský premiér Jean-Marc Ayrault, se herec svého původního občanství demonstrativně vzdal.

zdroj: http://www.novinky.cz/zahranicni/289215-gerard-depardieu-uz-neni-francouz-dostal-od-putina-ruske-obcanstvi.html?sznu=gtx63tV0pCLgyvx1