Přichází další ekonomická krize, tentokrát z Říše středu?

Přichází další ekonomická krize, tentokrát z Říše středu?

Nikomu nevěřte! Slavné úsloví z kultovního seriálu Akta X si vzali za své čínští bankéři. Chystá se prasknout velká čínská bublina? Přichází nová krize? Vše až nápadně připomíná pád Lehman Brothers.


Na jedné straně americký FED přestává tisknout penízky a cena zlata padá strmě dolů (za poslední měsíc asi o 3,5 tisíce korun za unci). Mnohem horší situace je ovšem na východ od nás. Bez zájmu českých médií se po světě šíří informace o praskání velké čínské bubliny.

Podle některých názorů je to jako číst články z roku 2008. Jen místo „USA“ dosaďte do textů „Čína“ a můžete recyklovat staré texty. Před pár dny prý musela čínská centrální banka doslova resuscitovat jednu nejmenovanou velkou banku. Záchranná operace stála více než 150 miliard korun.

Když selže jeden a když selže systém

Čínské banky jsou zadlužené. Kdyby se to týkalo jedné, nepředstavovalo by to velký problém a to ani v okamžiku, kdy by se jednalo o velkou instituci. Nákaza je ovšem rozšířena v celém bankovním sektoru. Zadlužené banky si navzájem nevěří a půjčují si pouze se skřípáním zubů a za mimořádně masný úrok až 25%.

Úroková sazba pro krátkodobé půjčení (SHIBOR) se ještě 19. června pohybovala kolem 7 až 8%. O den později však vystřelila na více než 13%.

Za normálních okolností by čínská centrální banka reagovala otevřením stavidel a napumpováním peněz do skřípajících kol bankovního sektoru. Ale to se nestalo. Podle některých názorů chce vláda omezit rozdávání neperspektivních půjček. Táhnout růst ekonomiky pouze naléváním peněz nejde do nekonečna.

Konec půjček?

Některé pobočky bank v Číně zřejmě po příkazu „shora“ ukončily poskytování půjček. Jiné zase přerušily poskytování hypoték nebo je alespoň velmi důkladně a velmi dlouze posuzují.

Na stole jsou tak zřejmě dva scénáře. Ten první znamená zhroucení čínského bankovního systému a vypuknutí podobné paniky, která v roce 2008 spustila krizi s kořeny v USA. Ve druhém případě dojde k omezení půjček domácnostem a podnikům, což povede ke zpomalení růstu čínské ekonomiky. Ani to by pro globální ekonomiku nebyla dobrá zpráva.

Podle posledních informací, kdy panika zachvátila i akciový trh v Číně, se centrální banka přece jen rozhoupe k nějakým krokům.

Čína už nově není zemi zaslíbenou pro investory. Tou se po mnoha letech staly opět USA. Zatím nepříliš popsaným listem s velkým potenciálem je také Latinská Amerika. Například v Mexiku s více než 100 milionovým trhem se navíc západní politici ani moc nemusí přetvařovat při diskusích o dodržování lidských práv.

Zdroje:
http://www.bild.de/geld/wirtschaft/finanz-krise/stuerzt-china-die-welt-in-die-krise-30976022.bild.html
http://www.theepochtimes.com/n3/119171-pboc-bails-out-chinese-bank/
http://www.theepochtimes.com/n3/132751-china-banking-crisis-escalates-some-banks-suspended-lending-activity/
Foto: Wikipedia
pravdu.cz