10475MjY.jpg

Jako právě teď.

Když se celé odpoledne nípu v zahrádce nebo se snažím v práci vyvolat iluzi výkonu v těchto teplotách, neznám nic lepšího než zakončit takové peklo večer na zahrádce s oroseným půllitrem piva.

No, ale aby to nevypadalo jen jako propagace alkoholu, jsou na naší straně i odborníci.

Od sedmého tisíciletí, omylem zkvašených nádob s obilím v Mezopotámii má za sebou pivo celkem slušný vývoj.

Tato náhoda měla tak vynikající výsledek, že od té doby byl již tento prapředek piva připravován cíleně.

Pravda, neznali ještě chmel, ten přišel až mnohem později a nápoj zhořkl tak, jak ho známe dnes.

Nebyl znám ani proces filtrace.

To se tehdy neřešilo jednoduchými filtry, jak by člověka dnešního možná napadlo, ale stéblem trávy. Zkrátka ho pili brčkem.

Jak puberťáci.

Dva tisíce let před Kristem však již existovaly provozovny a šenkýři  a mezi nimi, jak jinak, šejdíři. A tak na ně pamatoval i jeden z nejslavnějších kodexů:Chamurapyho zákoník.

10474NjI.jpg

Středomořské státy daly později přednost domácímu vínu a nadále si tak v pivu libovaly severské kmeny, Germáni a Vikingové.

Značné obliby dosáhlo pivo v 19. století, kdy hlavnímu konkurentovi v podobě vína hrozilo zničení hmyzím škůdcem.

V roce 1876 vydává Louis Pasteur dílo Studie o pivu, ve které podrobně popisuje novodobou technologii pro výrobu piva založené na filtraci a pasterizaci piva.

Současně je založen první pivovar určený k masové produkci piva.

Stal se jím americký pivovar Budweiser.

Jasně že k hašení žízně bude vždycky vhodnější minerálka nebo vlažný vývar.

Ale pivo není vůbec na chvostě.

Naopak.

Svým složením jde o naprosto unikátní nápoj.

Jde o alkoholický nápoj (30-50mg alkoholu na litr), což není moc. Obsahuje však asi 2000 dalších přírodních látek, které svým vyváženým složením vytváří fyziologicky vyrovnaný roztok, který je v rovnováze s osmotickým tlakem krve.

Prostě iontový nápoj skoro jako pro sportovce.

Pivo dělá hezká těla, i když je to myšleno jinak. Nu což, měřítko krásy máme každý také jinak nastavené než je v časopisech. Pokud však zakalkulujeme kalorickou hodnotu piva do denního příjmu, nemusíme se obávat nechtěných tukových polštářků.

Jeden litr piva obsahuje přibližně 400 – 500 kilokalorií představující přibližně 10 % denní spotřeby, což je méně než například jablečná šťáva.

Významné je zastoupení minerálů v pivu, kde najdeme kromě draslíku a sodíku také chloridy, vápník, fosfor, hořčík a křemík.

Z vitamínů obsažených v pivu jsou nejvýznamnější vitaminy skupiny B – thiamin (3 % denní spotřeby v jednom litru piva), riboflavin (20 %), pyridoxin (31 %), niacin (45 %) a kyselina listová (52 %).

Vitaminy skupiny B jsou důležité pro řadu metabolických procesů(metabolismus sacharidů, lipidů aminokyselin), funkci nervového systému a jako prevence kožních onemocnění a vzniku vývojových vad.

Pivo obsahuje hořké chmelové látky, které mají pozitivní vliv na sekreci žluči, která přímo podporuje trávení. Tím výrazně podporuje chuť k jídlu a jsme zase u hmotnosti.

Čím vyšší obsah flavonoidů použitých obilnin a obilovin pivo obsahuje, tím vyšší je jeho léčebný a preventivní antioxidační účinek.

Obsah flavonoidů se zvyšuje  delší a intenzivnější extrakcí sladu, množstvím sladu, resp. přidáním sladu nebo výtažku z dalších obilnin a obilovin, u bylinných a ovocných piv rovněž z bylin a ovoce.

Z různých druhů ovoce nejvyšší antioxidační účinky mají flavonoidy ostružin a malin.

10476NzQ.jpg

Pivo má zároveň pozitivní vliv na trávicí trakt a vyměšování.

Balastní látky jako lignin představují nestravitelné složky, které upravují funkci střev a vyprazdňování.

Hlavní složkou je pak samozřejmě voda.

Tolik vzpomínaný pitný režim, který je v letních měsících tak důležitý v pohodě několika kousky splníme. I když bychom tekutiny měli přijímat průběžně, nikoliv se večer nalokat a doufat, že jako velbloud vydržíme další celodenní poušť bez újmy.

Jinak samá pozitiva a sociální jistoty…chtělo by se říct.

No jasně, čeho je moc, toho je příliš a zdraví si zhuntujem i elixírem mládí.

Vzpomeňte tedy na Paracalsa, který moudře konstatoval:

„Určitá substance může být jedem, ale i léčivem či potravinou, záleží na požitém množství.“

A teď mne omluvte.

Rtuť v našem venkovním teploměru dávno emigrovala s labutěmi na sever, takže zavřete oči, odcházím….na jedno.

http://www.popelky.cz/telo/pivecko.html