Německý týdeník Der Spiegel píše o výstavě v Peenemünde, která si klade za cíl zesměšnit i demytizovat konspirační teorie o údajné existenci nacistických létajících talířů.

Kurátorem výstavy v německém přístavním městečku na Baltu, nechvalně proslulém výrobou raket V-1 a V-2, je polský umělec Hubert Czerepok. Ten si vzal na mušku teorie, podle nichž nacisté na konci války prchli v létajícím talíři do Antarktidy, aby odtamtud pokračovali v boji proti svobodným zednářům z tajné základny v Novém Švábsku. Američané je tam měli objevit až v prosinci 1946 v rámci supertajné operace Skok. Potud konspirační teorie. “Znepokojuje mě stále častější zpochybňování oficiální verze dějin. Zajímá mě, co se skutečně na konci druhé světové války stalo,” řekl polský umělec magazínu.

Výstava nese název Haunebu, podle jednoho ze smyšlených jmen tajného projektu. Ten se měl jmenovat také Reichsflugscheiben neboli “říšský létající talíř“, případně V-7. Podle stoupenců teorií spiknutí měl mít v průměru 71 metrů, létat rychlostí až 5000 kilometrů v hodině, a měl vzniknout v rámci projektu V-2. Je pravda, že mnohé prvky vyfantazírovaného příběhu odpovídají skutečnosti – Američané skutečně na konci války dělali vše pro to, aby získali německé technologie, a zajaté vědce opravdu odvezli do USA, aby tam v přísném utajení pokračovali ve výzkumu. Jinak ale neexistují sebemenší důkazy o tom, že by projekt létajících talířů vůbec kdy existoval.

Fantastické představy “ufologů” nicméně živí i další nálezy, mimo jiné záhadná továrna v polském městečku Nowa Ruba, které leží v bývalém Západním Prusku, do roku 1945 náležejícího k Německu. Podivnou konstrukci tvoří kruh dvanáct pilířů, stojících na vrcholku kopce. Nikomu se zatím nepodařilo vysvětlit, k čemu jej nacisté využívali – a tak ufologové ihned nabídli vysvětlení. Prý jde o opalovací rampu pro UFO.

“Záhadná stavba” v Nové Rubi

“Je to neobvyklá a jedinečná stavba. Mohlo jít o muniční sklad, spekuluje se však i o antigravitační základně,” říká Czerepok, který pro výstavu vyrobil model konstrukce i domnělého německého létajícího disku.

Ve skutečnosti jde o podstavec plynojemu…

Czerepok přiznává, že jej od mládí fascinovaly tzv. “městské mytologie” a konspirační teorie, vytvářené v Polsku zejména amatérským historikem Igorem Witkowským. Ten vymyslel i neexistující tajný nacistický Řád černého slunce a obstaral rozostřené fotomontáže s údajnými snímky německého UFO. “Znám hodně lidí, kteří ještě dnes tohle všechno považují za skutečnost,” rozhlíží se Czerepok dokola po výstavní síni. “Nechci si ale dělat legraci z lidí, kteří skočili na špek fantastům. Jako umělec vstupuji do šedé zóny mezi pravdou a fikcí, a snažím se rekonstruovat věci, které sice nikdy neexistovaly, ale staly se součástí legendy a v tomto smyslu přetrvávají,” vysvětluje kurátor.

Teorie o nacistických létajících talířích v minulosti přežívaly zejména mezi neonacisty. Czerepok se nicméně neobává, že by se jeho výstava stala magnetem pro radikální pravici. “Expozice jim není určená, a měla by je spíše odradit. Je to výstava o dějinách, které někteří lidé nepřestávají vnímat jako science-fiction. Skutečnost má řadu výkladů a tohle je jeden z nich,” vysvětluje umělec.

Na otázku, zda sám věří v mimozemšťany a létající talíře, odpovídá opatrně. “Stojím někde mezi. Chvílemi věřím, ještě častěji pochybuji. S jistotou lze říci jenom jedno: pokud někde ve vesmíru existuje nějaká civilizace, zatím se s námi nepokusila navázat kontakt,” říká závěrem Der Spiegel.

Zdroj: KPUFO