KnihyA

Přeji vám, abyste našli v životě vše, co hledáte. S láskou, úctou a pokorou JB

Česká národní impotence

Zase mám chuť emigrovat. Ne kvůli exekutorům, dokonce ani kvůli Klausovi, ale kvůli Čechům. Ze všech koutů v jednom kuse slyším, jak nás rozkrádají (hajzlové), jak máme špatnou vládu (hajzlové), a nebo jak zase někdo rozhoduje o nás bez nás (hajzlové). Málokdo si připouští, že si za nedostatky můžeme především sami. Tedy Češi si za ně mohou. Kde jsou, když se o nich jedná? Proč teď není plný Václavák? Proč nikdo neprotestuje na Hradě? Proč pořád všichni čekají na spasitele, který by ty protesty svolal?

iscalzegmoBrblat a nadávat na bezmocnost, to se tu nosí za každého režimu. Z vlastní zkušenosti mohu doložit, že když jsme se ozvali proti nekalému dění v jedné malé instituci, nepodpořil nás téměř nikdo z těch, jichž se věc týkala. U piva byli všichni moudří, přesto nakonec nepodepsali ani petici, ačkoli jim nehrozily žádné sankce. (Musím vyzdvihnout, že petici naopak podepsala kolegyně, která pak přišla o práci v kritizované instituci.) Dva z bývalých kolegů dokonce překabátili. A ostatní? Mávli rukou a dali i druhou ruku od dění pryč. Však “ono to nějak dopadne” nebo “nějak bylo, nějak bude”. Jak bude? To nevím. Jedno ale vím jistě: nějak bylo a nějak bylo i hůř.

Také se tu nadává na bordel. Mnohým Čechům ovšem vůbec nečiní potíže vyvézt svůj bordel do nejbližšího, českého, obecního lesa. Chcete-li dokumentaci, napište mi. Anebo pokud by se vám hodil postarší televizor? Politici opravdu nemohou za cigaretové koberce na zastávkách ani za poškrábaná skla v autobusech. Tam ten bordel začíná.

Dál se to tu prý rozkrádá. Co prý – ono se to tu samozřejmě rozkrádá! Skoro by se dalo říct, že kdo nekrade, není Čech. Nekradou totiž jen politici, nýbrž i obyčejní občané. Jeden kamarád se třeba veřejně chlubí tím, že objevil způsob, jak v Tescu udělat nákup za 5 000 Kč a přitom zaplatit pouhou stovku. Obdivuhodné, že? Další známí už od pětadvaceti žijí z invalidních důchodů, které dostali kdo ví za co, nejspíš za svá zvětšená břicha. Není tohle spíš invalidní stav společnosti? Kdy se rozkrádání jen zvětšuje směrem výš? Neměli bychom na to všichni pobírat invalidní důchody? Konečně by období normalizace vystřídalo nefalšované období nenormalizace!

Ještě bych zapomněl zmínit, jak se tu uplácí. A opět – dělá to kdekdo, nejen nejvyšší politici. Onehdá jsem například potřeboval kus hadice. Vypravil jsem se pro ni na sběrný dvůr. Tam jsem zjistil, že si ji nemohu jen tak legálně odnést! Vrátný také uznal, že je to blbé pravidlo, avšak je jen malým pánem – holt i blbá pravidla je nutno dodržovat. Přispěl jsem mu proto padesátikorunou “na kafe” a jako mávnutím kouzelnou hadicí byla moje. Obecně má korupce stejný princip, jen ceny kafí se liší.

Udavačství. Než aby se Češi podporovali navzájem, raději využijí nesnází druhých k vlastnímu zviditelnění se před pánem. Aktivní podlézání je, bohužel, ještě horší než pasivní mlčení. Kupříkladu před dvěma roky jsem chtěl ušetřit na bydlení, a tak jsem si pronajal nebytový prostor. Snažil jsem se nebýt v domě ani viděn ani slyšen. Přesto mne naprášili během dvou týdnů. Sousedé. Asi záviděli “komfort” studené vody a absenci sprchy?

Co je na tom všem nejdivnější? Že Čechům takový stav vlastně vyhovuje. Naučí se chodit v bahně a ještě si budou libovat, jak je měkké. Geniálně to ztvárnil Zdeněk Podskalský ve filmu Bílá paní, kde se v konečné scéně všichni vrhnou do řeky, předstírajíce, že tam je most – “Drž hubu a plav!”

A konečně obětní beránci. Češi si rádi ukáží na jasné viníky. Nyní třeba na Klause, ačkoli ten se ukázal jen jako slaboch (kdo ví, co na něj kdo ví…) Jistě, měl konečný podpis, ale zvrátit situaci mohlo před ním sto dalších lidí. Instituce Jasného viníka tak pouze zastírá skutečnost, že slabochů je mezi námi mnohem, ale opravdu mnohem víc.

Zase mám chuť emigrovat. A víte proč? Začínám totiž taky jenom brblat!

Jan Molič

Zdroj: http://www.blisty.cz/art/66250.html

4 Comments

 1. Jiří Hanzlík

  11.1.2013 at 21:09

  Obezřetná značko PC, nepochybuji, že jste živoucí osobou jistého rozšířeného typu “radikála pod značkou”. Nebylo mým úmyslem, a domnívám se, že ani autorův záměr, národ, s nímž jsme svázáni společnou mateřštinou, nějak urážet. Omlouvám se zda vznikl tento dojem z mého příspěvku. Měl jsem na mysli určitou mentalitu, kterou si můžete ověřit kvalitou diskusních příspěvků na netu, např. v Parlamentních listech, atp. Prosím Vás, kdo by urážel lidi, kteří se ocitli v sociální tísni a jsou vydíráni svévolně se chovajícími zamestnavateli? Solidní právní podmínky však nezajistíte charakterovou ohebností a živočišnou leností těch, kteří jsou svědky a nepomohou! Právní povědomí a mravní cítění jsou neodlučitelné. Jedno bez druhého postrádá smyslu, a to je tady silně narušeno. Názor, že každý má právo jednat a dělat cokoliv aby přežil, má své místo v koncentráku ale ne v civilizované společnosti. Je to někdy jako ode zdi ke zdi. Na jedné straně sociální přecitlivělost, s kterou se řečnicky operuje, a na druhé straně obdiv k nemravným úspěchům, po kterých kdekdo touží a odsuzuje je teprve ze závisti u druhých. Bojovnost v zájmu zlepšení poměrů není výzvou k uchopení klacku a mlátit to kolem hlava nehlava. Zásadně nesouhlasím s Vaším pohledem na události v Jugoslávii. Jste úplně vedle! Nacionalizmus nepotřebuje žádné poradce, doutnák si zhotoví sám. Etnické čistky a hromadné hroby nejsou jen hospodářským decimováním země! Je to názor hodný komunisty. Rozdělení bývalého Československa nebylo výsledkem nějakých státnických kvalit ale pragmatickým řešením bezvýchodné situace. Nevidím v tom nějaké hrdinství. Za to rozšířenou českou zbabělost vidím v neschopnosti odpoutat se konečně od neudržitelného výkladu historické minulosti setrváváním na nenávistných floskulích upadkové ideologie, která se 40 let pokoušela vyhnat nás z Evropy a zahnat do úplně jiné náruče. Žijem v době, kdy z kdejaké záděrky se dělá útok na život, přičemž na kdejakou zlodějinu se rychle zapomíná a “chudina” s mastnou hubou vyzdvihuje jak bylo kdysi dobře. Nechť mi všichni skutečně chudí a postižení prominou, nemám na mysli je, protože jen oni si zaslouží pomoc ostatních. Ve svém příspěvku oceňujete lidi, kteří se “moudře” podrobí a nijak nerevoltují a odsuzujete emigraci jako akt jisté zbabělosti. Ani s tímto s Vámi nesouhlasím! Mám názor opačný. Emigrovat vyžadovalo v minulosti velkou odvahu, já ji nenašel. Chovám k těmto lidem obdiv a k mnohým úctu pro jejich dosažené úspěchy ve vzdělání a zkušenostech, s kterými jsme po převratu, k naší škodě, pohrdli. Jinak souhlasím s Vámi vyzdvihovanou praktickou skromností a uvážlivostí, které jsou znakem zralosti ale i jisté životní pokory. S tím ani nelze nesouhlasit!

 2. Mě zase rozčilují chytráci, kteří halasně uráží a zesměšňují celý český národ pro jeho “nechuť po krvi”. Sami ale často řeší životní a národní krize úprkem za kopečky, bez ohledu na zde pozůstalé rodinné příslušníky a nebo jsou tihle “bojovníci” vidět se svými protesty jen zde na netu nebo po hospodách. Uráží mě, že kvůli zlodějům ve vládě a ve státní správě ještě hází do jednoho zlodějského pytle všechny čechy.
  Pro mě je mnohem větší hrdina nějaká obyčejná ženská, která zde žije v nelehkých podmínkách a vychovává své potomky a bez reptání snáší všechny ústrky než nějaký vychytralec, který neustále povzbuzuje a provokuje do “rebelie”, ale při zavětření problému vezme nohy na ramena ze země pryč a nebo si vezme zbytek toho haněného národa za rukojmí a nestydatě ho vydírá (viz třeba někteří naši lékaři, učitelé, policisté….).
  Měli by jste se ptát, jestli to spíš není známka duševní vyspělosti národa, nebrat hned do ruky hůl a snažit se řešit věci klidně. Takové hrrrrrr revoluce vidíme už řadu let po celém světě ale prakticky nikde to nepřineslo nic dobrého, jen se ke korytům dostala ještě horší pakáž. Ono totiž není čím lidským dosavadní systém nahradit!! A tedy zbytečnou nedotaženou “krvavou” hurá akcí stav jen zhoršíme. Troufám si tvrdit, že by to i režimu vyhovovalo, kdyby došlo k pořádnému povstání a ozbrojeným konfliktům. To je pak výtečná příležitost k dalšímu utažení obojku!
  Vemte si třeba rozpad Jugoslávie a rozpad Československa. Místní zlodějská verbež co převzala moc dál plnila zadání maximálně zdecimovat postkomunistické země a spustila na nacionální notu. A jak to zvládli hrdí srbové, chorvaté, albánci a jejich “rádcové” z Německa, USA, z Francie a Itálie…..atd, a jak to zvládli “zbabělí” čechoslováci?
  Já jsem byl a vždy jsem hrdý na to, že jsem čech a neženu se do nic neřešících převratů, revolucí a válek, že nesnáším politiku a politikaření a k životu nepotřebuji milióny a ovládat davy, ale jen příjemnou nevelkou domácnost a rodinu a slušné sousedy a kolegy v práci. A to i přes to, že to vyžaduje “zbabělou”opatrnost v jednání a chování, že to vyplavilo mezi lidmi mnoho závisti a nepřejícnosti, jak bylo řečeno v příspěvcích výše.
  Když někdo může zesměšňovat strach běžného čecha, který je dnes jen malý kousek od totální chudoby, kterého pouhý vyhazov ze zaměstnání může zničit tak, že příjde o bydlení a tím i o děti a všechen majetek, který prostě může v mžiku ztratit všechno co má, tak takovým člověkem naopak pohrdám já! Takový člověk ač dospělý, je jen hloupý nevyzrálý a neodpovědný a vůbec nezáleží na tom, kolik mu je let, kolik vysokých škol obsolvoval, kolik milionů má na kontě a kde všude ve světě byl.

 3. Jiří Hanzlík

  6.12.2012 at 17:15

  Abych byl spravedlivý musím ještě něco dodat. Potvrzuji autorovu zkušenost z nedostatkem aktivní veřejné solidarity s jedinci, kteří se u nás pokoušejí o nějakou obecnou nápravu. Není to úplná netečnost, ale souhlas vyslovovaný jen postraně a jaksi nezávazně. Běda však, když se dostanete do nesnází, všichni se odvrátí, Ti slušnější s omluvou a ostatní dělají, že to jde mimo ně. Dodatečnému omlouvání zbabělosti nasadí korunu roztrušováním názoru že jste si to vlastně zavinil sám. Proč? Podle mého názoru je zdrojem všeobecně panující hrůza z mocné a všehoschopné vrchnosti. Jsou to traumatické zkušenosti snad už zakódované geneticky. Potom si myslím, že jde také o mimořádný nedostatek bojovnosti. Jedinec je paralizován obavou, že se k němu nikdo, ale opravdu nikdo, nepřidá. Myslím, že v tomto prostředí kyne příležitost státní moci k užívání kriminálních praktik, krytých pochybným výkladem zákonů nebo dokonce jejich konstrukce, umožňujíci takové jednání. Nestoudnému zatloukání těchto prokázaných výstřelků jsme často svědky. Není to dobré prostředí!

 4. Jiří Hanzlík

  5.12.2012 at 23:39

  Naprostý souhlas! Také stále více podezřívám osazenstvo této kotliny, že je vlastně spokojeno. Český člověk svoje politiky zná, jsou pro něho čitelní a s chutí na ně nadává, alebýt na jejich místě tak by se s největší pravděpodobností choval stejně. Jak by se mohl protivit finančním zájmům lobistů a jejich tak lákavým nabídkám? Dobře ví, že k nějakým nepopulárním krokům v současné situaci dojít musí, ale ne na jeho pomyslný úkor! Proto poukazuje na korupci. Ta za to může! Kdyby jí nebylo tak by se nám dařilo přinejmenším jako dosud. Je samozřejmě úplně vedle! Jeho argumenty nemají úroveň. Korupce je kriminální jednání z principu. Její rozsah je tak obrovský, že by měla rozpálit občana do běla. Ne tak Čecha! Pohodička nade vše! A svoboda? Ta je mu tak akorát dobrá aby si bez rizika zanadával na Netu. Nechuť k aktivitě vidím v neschopnosti přijmout potřebnou ideu. Příčina této malosti je v bytostné nechuti k riziku pro něco, co podle něho za to nestojí, což ho usvědčuje z mravní lhostejnosti. Čeká na nějakého anděla, který by na vlastní náklady a riziko, přinesl změny k lepšímu a kdyby ještě navršil vyšší životní úroveň, tak by přijal i jeho víru. Snad tady chybí působivé příklady jednotlivců, osobností. Kde je vzít? Odliv elit z tohoto území v historii i její likvidace ve dvou totalitách je velice znát. Pokud se právě na vás toto hodnocení nevztahuje tak se omlouvám, ale ruku na srdce, přátelé, je nás málo.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

© 2019 KnihyA