Česká republika už dlouho není tím, čím se zdá. Její politický systém je prorostlý systémem klientelismu. Žijeme ještě v demokracii, nebo už jde o vládu oligarchie? Kdo vlastně v ČR vládne?

kdo_vladne_crV tomto článku přinášíme informace z otevřených zdrojů o systému klientelismu, jak je popsali novináři Mladé fronty Dnes (MfD) a americký novinář Erich Best. Nejedná se (ani omylem) o zmapování celé problematiky. Je to jen jedna část skládanky, kousek ledovce. Ale bez těchto informací bychom nevěděli, kde a pod čí správou vlastně žijeme. Protože tato země má ústavu a demokratický politický systém, je více než na místě se uvedenými skutečnostmi zabývat, upozorňovat na ně, abychom se jednoho dne neprobudili se zjištěním, že všechno je jinak.

MfD koncem roku 2012 vydala několik článků, jimiž připomněla klientelistický systém spojený s Romanem Janouškem. Ten rozkryla už na jaře tím, že zveřejnila přepisy odposlechů telefonátů mezi někdejším primátorem a vlivným členem ODS Pavlem Bémem a jeho přítelem a spolupracovníkem, lobbistou, resp. „politickým podnikatelem“ Romanem Janouškem. Odposlechy pocházejí zřejmě z roku 2007. Kdosi je odkoupil – možná od BIS – a předal zmíněnému deníku. MFD oslovila v prosinci 2012 osoby, které byly v odposleších zmíněny, a zeptala se jich na jejich vztah s Romanem Janouškem.

Janoušek + Bém – Čtěte dále v magazínu Pravdu.cz | Pilulka Pavla Béma >>>

Kmotři v České republice

Novináři z MfD pojmenovali mapovaný klientelistický fenomén „Systém Janoušek“. Deník kampaň završil 15. 12. 2012 rozhovorem se samotným Janouškem („Já, Janoušek“).

Následující seznam ukazuje vazby, které Janoušek v roce 2007 měl. Informace můžeme zahrnout pod politické i politologické téma KDO VLASTNĚ VLÁDNE V ČR? Ve skutečnosti to zřejmě je tak, že často nevládnou demokraticky zvolení politici, ale figury v zákulisí typu Janouška. Čili nejen v Praze, ale i na různých jiných úrovních může shora dolů vládnout někdo zcela jiný, než si neinformovaný volič myslí. Ukazuje se, že politický systém je jen iluzí reality, kde rozhodují úplně jiní hráči, tím pádem úplně jiné zájmy a cíle. Aby volič jednoho dne úplně a definitivně nezplakal nad „výdělkem“, tedy nad tím, co mu ukuchtili během dekád svou usilovnou, podnikavou a sofistikovanou činností někteří mimořádně nadaní tuzemští politici, publikujeme tuto českou „Corrupt Tour“. Korupční aféru, kterou, pokud je nám známo, jako celek nikdo nevyšetřuje. Pokud je nám známo, ani Bém ani Janoušek nebyli v této záležitosti zatím obviněni, byť byli vyšetřováni. Roman Janoušek je sice obžalován, ale jedná se o kauzu, kdy v podnapilosti po nehodě srazil v Praze člověka a z místa činu se pokusil zmizet. Koncem roku se v tisku objevila informace, že Marek Benda, čelný představitel ODS, pozval Béma, aby se vrátil do ODS. To naznačuje, že vyšetřování pro Béma skončilo úspěšně. Zda odposlechy pořídila BIS, se dodnes neví.

Seznam osob navázaných na Janouška, který zveřejnila MfD, jsme doplnili o jména z článku „Skuteční kmotři. Pět rodin, které ovládají Česko“ amerického novináře Erika Besta, který brzy po Janouškově autonehodě vydal článek, kde odhalil skutečné nejsilnější „hráče“ v Česku. Podle něj je Janoušek pouze „kmotříček“, který nepatří mezi největší hybatele, „kmotry“ nepolitického i politického dění v českých zemích.

Je to skládanka, kterou lze stále doplňovat na základě informací, které prosáknou do otevřených zdrojů. Je to skládanka, v které se možná neorientuje ani specializovaný novinář, natož volič. Možná jenom tajné služby vědí, kdo vlastně vládnu Česku, ale kdo tahá za nitky tajných služeb?

Hlavní aktér Systému Janoušek

Roman Janoušek (*1968); český podnikatel a miliardář; média ho nazývají „lobbista“ on sám se označil za „politického podnikatele“. V roce 2009 byly zveřejněny informace, že Janoušek ukrývá peníze do švýcarských bank. Toky peněz, které prověřuje policie v případu podnikatele Romana Janouška, vedly podle MfD přes pět zemí – Švýcarsko, Panamu, Lichtenštejnsko, Velkou Británii a Kypr.

Ve Švýcarsku, jehož orgány Janouška podezřívají z praní špinavých peněz, narazili podle policie bankovní experti na zvláštní systém převodů peněz – důmyslný pavouk transakcí měl podle vyšetřovatelů zakrýt jejich skutečný původ. Odborníci mimo jiné prověřovali, zda peníze nejsou provize ze státních zakázek v Česku.

Policie ve Švýcarsku zkoumala delší dobu případ, který mohl otřást českou politickou scénou. A především pražským magistrátem. Kvůli podezření z praní špinavých peněz zablokovala více než 200 milionů korun na kontě Romana Janouška.

Vydání MfD z 16. 12. 2012 upozorňuje na to, že politici ODS hodnotí Janouškovu kauzu rozdílně. Příznivci pražského primátora Pavla Béma si myslí, že za aférou jsou vnitrostranické spory a křídlo předsedy ODS Mirka Topolánka v čele s exministrem vnitra Ivanem Langerem. Topolánek řekl, že ho aféra mrzí. “Když se to dočetl, řekl, že to poškodí ODS. Ti, kterých se to týká, se k tomu musí nějak postavit,” řekl Topolánkův přítel Marek Dalík.

HN získaly v létě 2009 informaci, že na jaře zablokovala švýcarská policie ještě další související konta, na kterých má být přibližně 600 milionů korun. Švýcaři podle MfD prohlédli i bankovní sejf Janouškovy matky, kde bylo v bankovkách 38.000 švýcarských franků a 50.000 eur – dohromady v přepočtu dva miliony korun. I tyto peníze zabavili. A stejně jako v prvním případě Švýcaři prověřovali, odkud peníze pocházejí. Podle Lidových novin Švýcaři nakonec Janouškovi účet odblokovali.

MfD rovněž v roce 2009 napsala, že česká policie se na Janouška zaměřila kvůli jeho angažmá ve velké kauze s prodejem pohledávek Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Podle listu vyšetřovala policie dvě Janouškovy kauzy související s ministerstvem zemědělství z éry, kdy byl ministrem Petr Gandalovič (ODS). Gandalovič reagoval tím, že článek v MfD považuje za soubor nepodložených spekulací a obvinění. Janoušek se k obviněním nevyjádřil. Média v souvislosti s ním mimo jiné psala o jeho údajném velkém vlivu na udělování zakázek v Praze.

Kontakty Romana Janouška

  • 1. Bém Pavel – ODS, exprimátor Prahy (2002-2010), místopředseda ODS (2004-2008), Janouškův hlavní spolupracovník a kamarád; poslanec (2010). Na nátlak Petra Nečase pozastavil členství v ODS. Bém byl považován za člověka Václava Klause (vedl vyjednávání za ODS k jeho volbě prezidentem), vedl v ODS „hradní křídlo“. V roce 2008 prohrál souboj s Topolánkem.
  • 2. Blažek Rudolf – ODS, dříve první náměstek primátora Béma (2002-2010). Nyní: zastupitel hlav.m.Prahy (ODS), náměstek primátora pro obranu.
  • 3. Buzková Petra – ČSSD; v roce 2006 neúspěšně kandidovala za ČSSD do ZHMP. Ministryně školství (2002-2006 za Špidly, Grosse a Paroubka). 2006 – odchod z politiky. Manžel finančník Josef Kotrba.
  • 4. Coller Milan – podnikatel, ODS, starosta Prahy 22
  • 5. Dospiva Marek – spolumajitel česko-slovenské investiční skupiny Penta; miliardář; Penta je kyperský podnik. V roku 2012 se Penta stala podezřelou z účasti na kauze Gorila. Kauza hovoří o korupci a podezřelých propojeních firmy a jejích zástupců na slovenské politiky. Zveřejnění kauzy způsobilo začátkem roku 2012 mnoho protestů na Slovensku. Penta kategoricky odmítla pravdivost spisů. V ČR je Marek Dospiva vyšetřován.
  • 6. Dvořák Miroslav – šéf Letiště Praha; jeho pražská vila sousedí s vilou Janouška. Během roku 2009 se debatovalo o privatizaci firmy České aerolinie. Prodej vyhlásila vláda Mirka Topolánka. Přihlásili se čtyři zájemci. Za vlády Jana Fischera k prodeji nedošlo. Bylo jasné, že společnost má velké finanční problémy. Z vedení firmy odešel Radomír Lašák a začal ji řídit Miroslav Dvořák. Firma prodala velkou část svého majetku. V roce 2008 byla zisková jen díky rozsáhlým prodejům majetku. V roce 2009 se společnost propadla do ztráty ve výši 3,7 miliardy korun.
  • 7. Ďurica Peter – exředitel obchodních vztahů na pražském magistrátu;
  • 8. Gross Stanislav – expremiér, český právník, bývalý člen ČSSD. Ministr vnitra (2000-2004), od r. 2002 – místopředseda vlády, 2004 – nahradil ve vládě coby premiér Špidlu. V dubnu 2005 odstoupil, v září 2005 odešel z politiky poté, co neuměl vysvětlit, kde vzal více než 4 miliony korun na zakoupený byt. Září 2007 – média zjistila, že se Gross stal 30%ním vlastníkem firmy Moravia Energo. Gross to vysvětlil tak, že koupil svůj podíl od Roberta Sýkory, bývalého náměstka ministra průmyslu, za 21 milionů Kč, který se jich chtěl údajně zbavit kvůli sporům s majoritním akcionářem Tomášem Chrenkem. Peníze na nákup akcií si půjčil od slovenské pobočky Key Investments. Když po Grossovi chtěli věřitelé splatit část dluhu, zachránil jej Richard Kučík půjčkou 13,5 milionu. Akcie potom prodal Pavlu Krúpovi za 100 milionů korun. Vzniklo podezření, že ve skutečnosti veškeré transakce bývalého politika byly pouze krycí manévr, kterým chtěl Gross legalizovat černé peníze fakticky získané již během svého působení v politice. Případ šetřila policie. Na začátku roku 2008 si Gross s manželkou koupili luxusní apartmán v Hidden Bay, Miami na Floridě. Tato nemovitost je vedena na jméno manželky a původně stála 735 000 dolarů. Ve stejnou dobu koupili také nemovitost blízko u jejich bytu v Praze na Barrandově za 10 milionů korun. (Wikipedia.org)
  • 9. Grygárek Libor (1962) – náměstek na VSZ; 1994-96 – vrchní státní zástupce; duben 2007 (za ministra Pospíšila) náměstek pro tr. řízení pražského VZ; v r.2007 o něm nejvyšší stát.zástupkyně mluvila jako o členovi „justiční mafie“. Musela se omluvit po soudním sporu. Po odchodu svého nadřízeného Vlastimila Rampuly v červnu 2012 jako jeho náměstek dočasně stanul v čele státního zastupitelství. 29. června 2012 odeslal ministerstvu spravedlnosti rezignační dopis na funkci státního zástupce.
  • 10. Horálek Pavel – ODS, starosta Prahy 4;
  • 11. Hrdlička Tomáš – vlivný politik ODS; Topolánek ho zařadil mezi krajské kmotry; blízký spolupracovník Béma, Milana Richtera a podporovatel Davida Vodrážky. Před rokem 2011 podle některých zdrojů fakticky ovládal dění na radnici. O významnou část vlivu na pražskou politiku Hrdlička přišel v listopadu 2011, kdy primátor Bohuslav Svoboda provedl bez vědomí tehdejšího šéfa ODS v Praze Borise Šťastného převrat. Tehdy byla velká koalice ODS+ČSSD nahrazena pravicovou koalicí ODS+TOP09. Hrdličkovy přívržence mezi vlivnými politiky a magistrátními úředníky posléze nová koalice nahradila členy “protibémovského” křídla ODS (včetně kontroverzních vlivových osob soustředěných okolo náměstka primátora Josefa Noska, místopředsedy pražské ODS Pavla Horálka nebo Pavla Hurdy). Jednou ze záminek pro změnu koaličního uspořádání byly kontroverze okolo výběrového řízení na svoz odpadů, kde byla favoritem městská firma Pražské služby. Menšinovým vlastníkem PS je investiční společnost Natland, která je spojovaná s Hrdličkou.
  • 12. Husák Vladislav – ex policejní prezident (2005-2007); Husák rezignoval v souvislosti s jeho účastí v kauze biolíh a kvůli utajovaným informacím); Po svém odchodu z postu policejního prezidenta pracoval jako zástupce ředitele služby cizinecké policie, od 1. 6. 2008 do současné doby zastává funkci ředitele služby cizinecké policie. Náměstek pol. prezidenta Lessyho (2011). Byl kritizován, že se setkal v lobbistou Hrdličkou a dalšími pražskými politiky.
  • 13. Jančík Milan – ODS, Praha 5 – starosta 2002-2010; zastupitel HMP; člen představenstva Pražské energetiky. O starostu Prahy 5 se několikrát zajímala policie v souvislosti s nakládáním s veřejným majetkem. Například v květnu 2005 se o něj začal zajímat Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Podle informací policie měl Jančík v roce 2003 nepravdivě informovat zastupitelstvo o plánovaném prodeji pozemků Českých drah u Smíchovského nádraží.
  • 14. Janeček Jiří – ex gen. ředitel České televize;
  • 15. Jansta Miroslav – právník, člen advokátní kanceláře Jansta, Kostka spol. Šéf Českého svazu tělesné výchovy.
  • 16. Chalupa Tomáš – ODS; 2002-2011 – Praha 6; 2010 – poslanec; 2011 – ministr životního prostředí; Wikipedia.org: V květnu 2011 Chalupu k rezignaci z postu ministra životního prostředí vyzvala koaliční TOP 09 vzhledem k tomu, že ještě jako starosta Prahy 6 svěřil stovky milionů pochybné firmě Key Investments, která obchodovala s cennými papíry, ale přišla o licenci České národní banky. Praze 6 tak patrně zůstanou neprodejné “cenné” papíry. Firma Auditing Dykast je auditorem společnosti Key Investments i firmy E Side Property, jejíž dluhopisy Key Investments pro městské části koupila. Majitel firmy Auditing Dykast je strýcem Vladislava Dykasta, šéfa kabinetu ministra Chalupy. Pro Chalupův odchod z funkce vzhledem k účasti v aféře se vyslovila i část českých vrcholných manažerů. Chalupa odpovědnost odmítl.
    29. června 2012 podala společnost Key Investments u Městského soudu v Praze návrh na vlastní insolvenci. Majetek firmy je údajně prakticky nulový a majitel firmy Daniel Brzkovský uzavřel i kancelář na Václavském náměstí. Městská část proto patrně o své peníze přijde. Konkurz na firmu byl vyhlášen 23. října 2012, radnice Prahy 6 se však přihlásila pouze o 8,66 milionu z původní dlužné částky 240 milionů. Městská část tak přijde o více než 200 milionů korun. V červnu 2012 portál Aktuálně.cz informoval, že ministerstvo životního prostředí z fondů švýcarsko-české spolupráce udělilo milionové granty třem sdružením vzniklým pouhých několik dní před uzávěrkou pro podávání žádostí o dotace. O těchto organizacích navíc ani po více než půl roce nejsou dostupné téměř žádné veřejné informace. Žádný záznam o nich nebyl k dispozici ani na portálech neziskovky.cz či na justici.cz. Na údajné adrese jednoho ze sdružení reportér našel jen soukromé lékařské ordinace.
    V červenci 2012 sdružení Děti Země na základě podaných žádostí o informace zjistilo, že Chalupa podpořil z prostředků svého ministerstva tři méně kvalitní projekty a ignoroval odborné doporučení výběrové komise. Nebyly podpořeny projekty České společnosti ornitologické, sdružení Arnika a sdružení KONÍČEK, ačkoli je jednoznačně doporučila odborná výběrová komise. Místo toho dotaci více než 663 tisíc korun obdržely občanské sdružení Novohradská občanská společnost, Ekologické centrum Žatec a Společnost Vincenze Priessnitze, které obdržely horší bodové ohodnocení. Chalupův úřad navíc tají informace o projektu sdružení Mladí konzervativci.
    Podle oficiálních informací ministerstva životního prostředí však úřad během posledních dvou let, kdy je šéfem tohoto resortu právě Tomáš Chalupa, razantně snížil dotace nevládním neziskovým organizacím, mezi něž patří právě například Děti Země, nebo Hnutí Duha, na jejichž webových zpravodajích či členských blozích uvedené informace vyšly.
  • 17. John Radek – Věci veřejné, poslanec, ex ministr vnitra, R. Janoušek ho označil za „svého člověka“ ve svém projektu VV; John to odmítl, ale přiznal, že zná Janouška od 90. let, kdy dělal protidrogové přednášky, ty organizovala Janouškova agentura. John se stal v roce 2002 šéfem firmy Ora Print, kterou založil Janoušek. Firma produkovala časopis VZP za 100 milionů ročně. John se přesto od Janouška několikrát veřejně distancoval a řekl, že do ní vstoupil poté, co Janoušek odešel. Ten řekl MFD, že dal Johnovi facku a rozešel se s ním.
  • 18. Langmajer Martin – radní pro územní plán MHMP
  • 19. Nachtigal Františk – šéfredaktor časopisu Týden, bývalý šéfredaktor bulvárních novin Aha.
  • 20. Mlejnský Dalibor – ODS, starosta Prahy 11 (2006); člen zastupitelstva MHMP
  • 21. Palcr Dušan – česko-slovenská finanční skupina J&T – rodinný byznys rodin Tkáčů a Jakabovičů – se rozrostla v roce 2011 o Dušana Palcra, který v ní získal 10%ní podíl. J&T ovládá banky a hotely v Tatrách či fotbalovou Spartu aj. Rodinám zůstává 45%ní podíl.
  • 22. Paroubek Jiří – ČSSD, bývalý premiér, s Janouškem se zná z magistrátu MHMP; nyní předseda strany Národní socialisté – Lev21. Premiérem byl 2005-2006 po demisi Grosse.
  • 23. Pavlíček Jan – šéf protiteroristického odboru BIS; Janoušek s ním řešil telefonicky (podle odposlechů zveřejněných v MFD) nedostatečné vzdělání ředitele BIS Jiřího Langa.
  • 24. Polák Petr – šéf kabinetu ministerstva průmyslu a obchodu, rezignoval na funkci v lednu 2012. Odešel mimo státní správu. Začínal na MD za vlády V. Klause (1996-98), když byl ministrem dopravy Říman. Ten je šéfem poradců premiéra Petra Nečase. Polák pracoval za primátora Kasla na MHMP.
  • 25. Richter Milan – ODS, starosta Prahy 10 (2002-2006, od 2010); podnikatel v oblasti luxusní módy; celopražský radní pro kulturu; 2010 – náměstek pražského primátora; Blízkým spolupracovníkem Milana Richtera je Tomáš Hrdlička. S Hrdličkou a také s Romanem Janouškem byl v srpnu 2011 na dovolené na řeckém ostrově Korfu ve vile Marka Dospivy, spolumajitele firmy Penta. Přičemž Penta měla získat pozemky, hotel a byznyscentrum Kongresového centra Praha za jeho oddlužení a Richter byl v září 2010, kdy se tento plán schvaloval, předsedou představenstva Kongresového centra Praha a radním hlavního města Prahy.
  • 26. Roman Martin – ex. gen. ředitel ČEZ; miliardář; ředitel ČEZ 2004-2011; Na počátku prosince 2008 hájil obchod s Chrenkovou společností Moravia Energo, které měla kvůli poklesu cen elektřiny problémy s garancemi za forwardové kontrakty nakoupené na pražské energetické burze. O několik týdnů později však ČEZ zastavil veškeré dodávky této krachující společnosti a do následného konkurzního řízení přihlásil pohledávky za 1,5 miliardy korun.
  • 27. Řebíček Aleš – ODS, podnikatel, ministr dopravy (2006-09); zakladatel firmy Viamont; během jeho funkce byl zaveden systém elektronického mýtného na dálnicích, který za netransparentních podmínek vybudovala a provozuje rakouská firma Kapsch.
    „Podle policejního spisu Olej policie už v roce 2004 věděla o kontaktech Řebíčka s Tomášem Pitrem. Policie také věděla, že Řebíček měl úzké vztahy s tehdejším vedením ústeckého kraje – hejtmanem Jiřím Šulcem a náměstkem Jaroslavem Foldynou. Ve spisu se uvádí, že “Řebíček je osoba, která skupině Pitr – Mrázek zabezpečovala v ústeckém regionu kontakty na regionální politiky”. (Wikipedia.org)
  • 28. Toman Jiří – ex ředitel investičního odboru MHMP
  • 29. Tvrdík Jaroslav – ČSSD, ve vládě Miloše Zemana (2001-2003) a Špidly; volební manažer Paroubka + Paroubkův poradce, exministr obrany a šéf aerolinek;
  • 30. Votava Bořek – řed. Útvaru rozvoje MHMP zodpovědný za územní plán. Odešel z funkce po nastoupení Bohuslava Svobody do funkce primátora.

Skupina Mrázek – Pitr

  • 1. Mrázek František – označovaný jako „boss podsvětí“, jindy jako „kontroverzní podnikatel“; podezřelý z několika trestných činů včetně vraždy, ale policie mu nic neprokázala; (spolu)majitel firmy Český olej (jediným, většinovým akcionářem byl Michal Zouhar), která ovládala od roku 2000 koncern Setuza, získána za nejasných okolností po pádu IPB; spolumajitel firma Agrokredit; zastřelen v lednu 2006 neznámým pachatelem; jeho společníkem byl Tomáš Pitr, oba podle policejního vyšetřování tunelovali koncern Setuza. Spis Olej byl „odložen“ (nic se nevyšetřilo) a policejní tým rozpuštěn. Stalo se tak za ministra vnitra Stanislava Grosse (2000-2004). Tunelování Setuzy Pitrovou skupinou začalo v roce 2002 – za tři měsíce vytáhli ze Setuzy za podezřelých okolností přes 40 miliónů korun, které šly na účet Pivovaru Eggenberg, jehož spolumajitelem byl Mrázek. Jeho kamarád pak 24 miliónů z účtu pivovaru vybral. Další částku ve výši 15,7 miliónu korun převedli z pivovaru na konta společnosti, která patřila Pitrovi. Protikorupční policie už v roce 2004 upozornila, že se touto věcí, v níž mohlo jít o praní peněz, nikdo nezabýval. Podle policie „vyvedli“ Mrázek a Pitr ze Setuzy zhruba jednu miliardu korun. (MfD)
  • 2. Pitr Tomáš – byl spolu s dalšími muži odsouzen za daňové delikty k pětiletému trestu, do vězení však nenastoupil. Utekl v roce 2007 do Švýcarska, kde se skrýval, po vydání v roce 2010 byl uvězněn, v roce 2012 propuštěn na svobodu po odpykání půlky trestu. V červnu 2012 pražský městský soud osvobodil Pitra a Miroslava Provoda z obžaloby za daňové delikty.

Firmy

Key Investments

Spoluzakladatelem KI je Jiří Weigl, šéf protokolu prezidenta Václava Klause. Kancléř Weigl byl v roce 2008 středem pozornosti. Byl přistižen při setkání s lobbistou Miroslavem Šloufem (vazba na Miloše Zemana) z ČSSD před volbou prezidenta. Weigl vedl firmu, jejíž dceřiná společnost půjčila miliony Stanislavu Grossovi.

Key Investments, a.s. je česká společnost zaměřená na obchodování s cennými papíry a správu aktiv. Od založení v roce 1999 až do prosince 2004 působila pod obchodní firmou SI Asset Management, a.s. Od července 2004 je předsedou představenstva společnosti Daniel Brzkovský.

V roce 2004 se stal předsedou dozorčí rady Jaroslav Daňhel (v té době člen představenstva SK Slavia Praha – fotbal a.s.), kterého však po několika měsících nahradil jeho kolega z VŠE Petr Dvořák.

Od 1. října 2007 média informovala o 17milionové půjčce, kterou měla slovenská pobočka KEY INVESTMENT poskytnout bývalému premiérovi Grossovi na nákup akcií Moravie Energo. Ve stejném týdnu, 5. října 2007, schválila valná hromada navýšení základního kapitálu započtením pohledávky společnosti Efficient Investments Ltd. ve výši 20 milionů korun. K navýšení nakonec nedošlo, Efficient Investments svůj 31 % podíl počátkem následujícího roku prodala.

Mezi nejznámější obchody firmy patří správa městských částí Praha 6, Praha 10 a Praha 13, které za stamiliony nakoupily problematické dluhopisy majitele slávistického fotbalového stadionu E Side Property, holdingu Via Chem Group ovládaného Petrem Sisákem a leasingové společnosti Borsay. V případě Prahy 10 se ztráta odhaduje na 90 milionů korun. Společnosti Via Chem Group, E Side Property a Borsay v minulosti získaly rating od slovenské European Rating Agency. V únoru 2011 informovala média o problémech Key Investments se správou klientských portfolií. Sokolovská uhelná na KI podala žalobu, MČ Praha 6 se marně snažila získat peníze zpět a opoziční zastupitel Ivan Mašek (TOP 09) ostře kritizoval bývalého starostu Tomáše Chalupu.

29. června 2012 podala společnost u Městského soudu v Praze návrh na vlastní insolvenci. Majetek firmy je údajně prakticky nulový a majitel firmy Daniel Brzkovský uzavřel i kancelář na Václavském náměstí. (Wikipedia.org)

Vazby Hrad – Key Investments

Prezident Václav Klaus v roce 2012 odložil na neurčito nástup do vězení odsouzeného podnikatele Tomáše Maliny, kterého noviny označují za „Mrázkova muže“. Malina, který byl odsouzen za podvody, má velmi blízko k Tomáši Pitrovi, k bývalé Setuze a potažmo i k jejímu spolumajiteli Petru Sisákovi. Odtud vede linka k loni zkrachovalé společnosti Key Investments, která stála kariéru bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka. V Key Investments se zase před lety, když patřila Vladimíru Kroužeckému, angažoval dnešní prezidentův kancléř Jiří Weigl. (HN)

Moravia Energo

MORAVIA ENERGO, a.s. je česká akciová společnost, která v letech 2000-2009 působila na středoevropském trhu s elektřinou. 27. března 2009 byl na její majetek prohlášen konkurs.

Moravia Energo byla založena 8. prosince 1999. Základní kapitál činil 1 milion korun, Třinecké železárny upsaly akcie na jméno v hodnotě 510 tisíc korun, Czechpol Energy upsal akcie na majitele v hodnotě 490 tisíc korun. V dozorčí radě zasedli Tomáš Chrenek, Richard Kučík a Jiří Cienciala, kteří následně zvolili představenstvo ve složení Bohuslav Bernátek (předseda), Oldřich Masný a Pavel Miklas.

V roce 2007 vyšlo najevo, že jedním z akcionářů společnosti je bývalý premiér Stanislav Gross. Nákup akcií od Roberta Sýkory, bývalého náměstka ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra, financoval úvěrem od Key Investments. Po uplynutí šesti měsíců (časový test pro placení daně z příjmů z kapitálových výnosů) své akcie prodal za několikanásobek kupní ceny Richardu Kučíkovi.

V listopadu 2008 se Moravia Energo dostala do vážných finančních problémů. Cena elektřiny na burze prudce poklesla a společnost neměla dostatečné finanční prostředky na pokrytí uzavřených nákupních kontraktů. Pádu zabránila transakce se společností ČEZ, v rámci které Moravia Energo nahradila nákupní kontrakty uzavřené na PXE nákupní smlouvou s ČEZ. Šéf ČEZ Martin Roman transakci označil za „naprosto standardní obchod za aktuální tržní ceny“. Moravia Energo však údajně za dodanou elektřinu neplatila, a proto jí dle tisku dne 19. února 2009 ČEZ zastavil dodávky. Při následném konkurzu ČEZ přihlásil pohledávky za 1,5 miliardy korun, druhým největším věřitelem byla Komerční banka s pohledávkami ve výši 1,2 miliardy korun. Celkem věřitelé přihlásili pohledávky za téměř pět miliard korun, konkurzní správce však za majetek společnosti utržil pouze necelých 400 milionů korun.

Boj o Hrad 2012 / 2013

Fischer – Chrenek+Soukup

Podle veřejně přístupných informací podnikatel Tomáš Chrenek financuje kampaň kandidáta Jana Fischera. Investoval do ní 14 milionů korun. Mediálním poradcem Jana Fischera je vlivný podnikatel Jaroslav Soukup, který vlastní agenturu Médea, která vydává časopisy Týden, Profit a Instinkt. Zeman upozornil na to, že v době, kdy byl Fischer premiérem, šéfoval Úřad vlády Jan Novák, kterého dosadil do úřadu před šesti lety Mirek Topolánek a který figuruje v korupční kauze ProMoPro.

Zeman – Šlouf+Zbytek+Nejedlý

Během kampaně koncem prosince 2012 Fischer upozornil na provázanost Miloše Zemana se zkorumpovaným prostředím a s předlistopadovými komunisty. Jmenoval přitom Miroslava Šloufa, což je Zemanův bývalý šéf jeho poradců v éře opoziční smlouvy. „Figuroval téměř ve všech aférách, které vládu ČSSD v letech 1998-2000 provázely“ (MfD). Fischer připomněl kauzu Olovo, což byl dokument, který vznikl v okruhu Zemanových poradců, který měl zdiskreditovat Petru Buzkovou (ČSSD). Fischer upozornil také na to, že Zemanovi již dva roky pomáhá ve Straně práv občanů Zdeněk Zbytek. Ten byl před rokem 1989 zapáleným komunistou a velitelem tankové divize. „Dnes podniká v zahraničním obchodu, především s Ruskem. Zajímala se o něj BIS.“ Zeman se během kampaně od obou spolupracovníků distancoval s tím, že s ním na Hrad nepůjdou. Miloš Zeman je také spojován s Martinem Nejedlým, českým zástupcem ruské společnosti Lukoil.

Schwarzenberg – Bakala

O vazbě mezi další prezidentským kandidátem Karlem Schwarzenbergem a podnikatele Zdeňkem Bakalou veřejně promluvil premiér Petr Nečas, když zmínil “oligarchizaci” české politiky. V listopadu 2012 dostal Schwarzenberg od Bakaly na kampaň půl milionu. Bakalovo jméno bylo hojně spojováno s podezřelou privatizací OKD.

Skuteční kmotři

Americký novinář Erich Best žijící dlouhodobě v ČR v létě roku 2012 varoval před možným nástupem diktatury v ČR. Podle něj je Roman Janoušek druhořadý mafián, důležitější kmotři v této zemi jsou Petr Kellner (PPF), Marek Dospiva (Penta), Patrik Tkáč (J&T), Karel Komárek (KKCG) a Zdeněk Bakala (BXR), vlastník vydavatelství Economia.

Best v článku „Skuteční kmotři. Pět rodin, které ovládají Česko“ uvádí: “Kmotříčci jako Roman Janoušek nejsou ve srovnání se skutečnými kmotry ničím. Nevlastní doly, banky, pojišťovací společnosti, loterijní byznys, noviny – tedy nic z toho, co dělá českého kmotra kmotrem.

Pět rodin

To, co těchto Pět rodin odlišuje od množství tuctových českých miliardářů, zejména různých kmotříčků, je původ jejich bohatství, schopnost si jej udržet a rozvíjet. Dále to jsou jejich dovednosti ve “vládních vztazích” a téměř úplná absence negativních zpráv v médiích o jejich aktivitách. Jejich bohatství vzešlo z divoké privatizace v 90. letech, kdy zákony byly děravé na správných místech a umožňovaly zisk ohromných majetků, pokud jste měli po ruce ty správné právníky, soudce a politiky. Tento způsob nabývání majetku jim zůstal i později v určitých případech vlastní, i když majetek nabytý v minulosti zvládají spravovat i profesionálním způsobem.“

Erich Best také tvrdí: „Je těžké říct, jak velkou část české ekonomiky tyto rodiny ovládají, ale pokud odečteme exportní trh, který tvoří 75 % českého HDP, zjistíme, že se jedná o vskutku nemalý podíl. A dále narůstá. Společně s J&T je PPF druhým největším výrobcem elektřiny a největším výrobcem tepla v Čechách. Dále PPF spoluvlastní největší pojišťovací společnost, je vedoucím poskytovatelem spotřebitelských úvěrů (Home Credit), provozuje dvě banky a spolu s KKCG převzala Sazku. K tomu všemu je spolu s Generali největším správcem aktiv v zemi. Má rovněž zájem o koupi sítě plynovodů od RWE a s pomocí Kremlu se jí to pravděpodobně také podaří. Nebuďte překvapeni, pokud se tu objeví ještě Air Mobile.

Uhlobaron

Bakalovo bohatství spočívá zejména v těžbě uhlí a v nemovitostech. Patří mu ale samozřejmě také jedno z nejvýznamnějších vydavatelství v zemi, Economia. Bakala ví stejně dobře jako kdokoli jiný, jak si “koupit” něčí přízeň, ať už se jedná o novináře, politiky, či osoby působící v neziskovém sektoru. Tím si nejenom chrání a zvyšuje své bohatství, ale také rozšiřuje velikost a vliv své “rodiny”. Zatímco ostatní kmotři se soustředí na rozmnožování svého majetku, Bakala rád hraje na mezinárodní scéně a „sbírá” prezidenty, zahraniční ministry i velvyslance. Navzdory svým nedávným “gorilím” problémům a prohře v souboji o Sazku ve prospěch výše zmiňovaných PPF a KKCG zůstává Penta významnou silou. Podle jedné teorie, kterou nelze zcela vyloučit, byla aféra Gorila důsledkem sporu o majetek mezi Pentou a PPF, ze kterého PPF vyšla jako jasný vítěz.

To, co těchto Pět rodin odlišuje od množství tuctových českých miliardářů, zejména různých kmotříčků, je původ jejich bohatství, schopnost si jej udržet a rozvíjet. Dále to jsou jejich dovednosti ve “vládních vztazích” a téměř úplná absence negativních zpráv v médiích o jejich aktivitách.

Kmotříčci

Kmotříčci jako Roman Janoušek, Ivo Rittig, Tomáš Hrdlička, Patrik Oulický a Pavel Dvořák jsou ve srovnání s těmi skutečnými kmotry ničím. Mají nějaké ty dovednosti, i pokud jde o černý trh, a mají důležité kontakty, ale nevlastní ono zásadní bohatství: doly, banky, pojišťovací společnosti, loterijní byznys, noviny – tedy nic z toho, co dělá českého kmotra kmotrem.

Andrej Babiš, Martin Roman nebo Radovan Vítek rovněž nejsou opravdovými kmotry. Babiš tímto směrem možná vykročil, ale postrádá širší “rodinu”, kterou ostatní mají. Babiš jede stále z velké části na vlastní pěst. Roman byl vždy tak trochu loutkou v rukách ostatních, a pokud si někdo v jeho blízkém okolí zaslouží být nazýván kmotříčkem, je to Vladimír Johanes. Vítek chvíli flirtoval s kmotřením při jednání o Sazce, ale nyní je opět pouhým developerem.

Úloha velkých kmotrů nabývá na důležitosti, zatímco kmotříčci jsou vytlačováni na okraj. Tento trend nejspíše vysvětluje, proč v posledních měsících tolik čteme o Janouškovi, Rittigovi, Hrdličkovi a dokonce i Vítu Bártovi. Jak říkal don Barzini ve filmu Kmotr: „Časy se změnily. Už to není jako za starých časů, kdy jsme si mohli dělat, co jsme chtěli.” Pravidla se mění a velcí hoši určují nová pravidla.

Oligarchizace politiky

Současně s tím se díky Janouškově aféře stalo přijatelnějším mluvit o opravdových kmotrech. Petr Nečas v MF Dnes hovořil o “oligarchizaci” české politiky. Zmiňoval přitom zejména vztah Miroslava Kalouska k Richardu Hávovi, vazby Zdeňka Bakaly na Karla Schwarzenberga a napojení Bohuslava Sobotky na celou skupinu kolem ČSOB. Nečas se v rozhovoru zaměřoval především na Bakalu. Na půdě Parlamentu předtím dokonce prohlásil, že Bakala byl v roce 2004 opravdovým kupcem OKD od státu a že Karbon Invest mu sloužil jenom jako zástěrka.

Jedním z možných vysvětlení je, že Nečas se snaží zabránit jakémukoli pokusu Bakaly zapojit se více do politiky. Je ale také možné, že hlavním cílem Nečasových výroků o OKD je sám Bohuslav Sobotka, který byl v době privatizace OKD ministrem financí, a kterého Miroslav Motejlek označuje za strůjce Bakalova fantastického bohatství. Jestliže je pravým terčem Sobotka, jde o politický souboj, nikoli o pokus pročistit český byznys.

Pokud by Nečas byl vskutku znepokojen “oligarchizací” české politiky, nezmiňoval by se o kmotříčkovi v důchodu jako je Háva, ale přešel by přímo ke všem Pěti rodinám. Nečas si ovšem dává velký pozor, aby z jeho úst nezaznělo cokoli, co by poukazovalo na významnost Kellnera, Dospivy, Komárka a dalších – nejspíše proto, že si dobře uvědomuje, že mají mnohem větší moc než on sám.

“Jak se evropská krize zhoršuje a západní banky, energetické koncerny, developeři a průmyslové firmy se z Česka stahují, vliv Pěti rodin narůstá. Jedná se o nejvýznamnější trend, který můžeme dnes v Česku pozorovat. Pokud se nějaký politik pokusí tento trend zvrátit, může skončit – obrazně řečeno – jako senátor Pat Geary, který se v Kmotrovi 2 probudil s mrtvou prostitutkou v posteli. Aby se z této šlamastyky mohl dostat, muselo se pro něj přátelství s donem Corleonem stát nezbytností,“ konstatuje Erich Best.

Zdroje: MFD a Wikipedia.org, http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-37894880-bemuv-muz-janousek-prevadel-penize-pres-pet-zemi

http://zpravy.idnes.cz/kancler-weigl-byl-spojen-s-firmou-ktera-pujcila-grossovi-pet-/domaci.aspx?c=A080221_092645_domaci_jw

http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=744543

Převzato: http://pravdu.cz/ceska-republika/kdo-vladne-cesku