Хрономираж Хрономиражи

© Koláž: Hlas Ruska

Časové iluze jsou záhadný jev a dosud málo prozkoumaný, i když lidstvo je pozná odedávna. První vzpomínky na „podivné vidiny“ se objevují v starých egyptských zdrojích. Čím jsou tyto vidiny? Optickou iluzí nebo tunelem do minulosti?

Na tuto otázku odpověděl Hlasu Ruska Alexandr Machov, fotograf, který bezprostředně na tento jev narazil:

-Poprvé jsem takovou vidinu měl během cesty na Krétu. Bylo to otřesné. Kdybych to nespatřil na vlastní oči, nikdy bych tomu neuvěřil. Doslova několik metrů nad mořem se odehrávala skutečná bitva. Bylo dokonce slyšet řinčení mečů. Chopil jsem se kamery, abych to zachytil, jenže tohle mi nevyšlo.Později mi místní obyvatelé vyprávěli, že nejsem první, kdo to viděl. Od té doby se snažím „lovit“ časové vidiny.

Časové vidiny se liší od obyčejné fata morgany. Nejde o atmosférický jev, který umožňuje s pomocí optických odrážení spatřit jakoby přemístěné v prostoru události, jež se odehrávají ve stejném čase. Časová vidina se odehrává v minulosti a dokonce, podle některých zpráv, také v budoucnosti.

Někteří vědci, jež tento jev zkoumají, domnívají se, že jde o svérázné časové tunely. Jsou známé případy, kdy se lidi dostali dovnitř časové vidiny. Pak popisovali svůj stav jako „zmučený a skličující.“ Je možné, že v těchto zónách je extremně zvýšené geomagnetické záření, které takhle působí na lidskou psychiku.

Jednou ze zvláštností časových iluzí je nemožnost zachytit je na foto, audio nebo video přístroje. Dají se spatřit pouze lidským okem. Existuje řada hypotéz, které vysvětlují původ časových vidin. Jedna z nejzajímavějších patří výzkumníku Genrichu Silanovovi. Podle jeho mínění existuje zvláštní pole, jež jako magnetický pásek nahrává všechny události a obrazy. Za jistých podmínek se pak dají spatřit události z minulosti. Alexandr Machov má za to, že vážný výzkum časových vidin by mohl být velmi užitečný pro vědu:

-Jako fotograf hrozně lituji, že se tajemná krása časových vidin nedá zachytit a pak ukázat lidem. Možná, že mnozí by se pak jinak vnímali svět kolem nás. Ten je mnohem složitější a zajímavější než se nám zdá. Kdo ví, snad jsou tyto časové vidiny skutečnými tunely do minulosti, jež ji spojují s dneškem.

Časové vidiny byly zaregistrovány také v Rusku, v Masném Boru, smutně známém lese v Novgorodské oblasti, kde se za Druhé světové války konaly urputné boje a zahynulo obrovské množství sovětských a německých vojáků. O tomto místě vám ještě budeme vyprávět.

http://czech.ruvr.ru/2013_08_31/Casova-vidina-anebo-jak-se-dostat-do-minulosti/