image45Žena se pohupuje na váze. Není nervózní, jen vyvažuje tělo, aby se obávaná ručička přiblížila k nižšímu číslu. Marně. „A od teď držím dietu, už žádné tuky,“ usmyslí si, jak snadné je dopracovat se k ladné figuře. Jenže se plete. Nejenže určitou část tuků tělo potřebuje, některé typy dokonce pomohou zhubnout!

Také jste si mysleli, že tukové buňky mají na svědomí jen faldíky, případně pneumatiky na břiše? Ale kdepak. Tyto útvary se rozdělují na několik typů, rozlišují se podle barev. EPOCHA vám teď vybarví, na jaké byste si měli dát pozor a které si musíte hýčkat. Díky nim budete za chvíli jako proutek

Zápasíme víc s hnědými, anebo bílými?

I tukové buňky mají ve svých řadách šedé myšky. Nikdo si jich nevšímal, dlouho se ani nevědělo o jejich existenci. A jak teď zaplesají dietáři z celého světa. „Objevili jsme nový druh tukových buněk, který pomůže zhubnout,“ přichází s těžko uvěřitelným zjištěním profesor Bruce Spiegelman z Harvardské univerzity ve Spojených státech amerických. Vědci dlouho měli jasno. V organismu se mihotají jen dva druhy buněk, které pracují s tuky. Existují hnědé, kterých si moc neužijeme, protože v raném věku našeho života mají na starosti termoregulaci. Pak se ale vytrácejí. Mnohem více času prožijeme s těmi bílými, a nemalá část populace s nimi dokonce pěkně zápasí.

S barvou se mění funkce o 180 stupňů

Bíle zbarvené buňky nás zásobují energií, ale když se to s nimi přepískne, obeženou naše tělo i nevzhlednými kily navíc. Svoji reputaci mají bílé typy šanci vylepšit. Podle Spiegelmana se v určité fázi dokážou přiblížit těm hnědým, mění totiž barvu z bílé na béžovou. Taková buňka dokáže s váhou úplné divy! „Zatímco bílé tukové buňky jsou zásobárnou energie, ty béžové ji umí spálit,“ tvrdí profesor Spiegelman. V těle máme tedy tříbarevnou kombinaci buněk. Jak se ale k těm spalujícím můžeme prodrat?

Musíte vypotit irisin

V této fázi asi mnozí posmutní, protože zjistí, že se budou muset trošku pohnout. Béžové zbarvení nedostanete jinak než cvičením. V těle se musí vytvořit hormon zvaný irisin, který dokáže měnit nejen barvu, ale i činnost tukových buněk. Hormon ze sebe doslova vypotíte, protože právě při fyzické námaze vyšplouchne na povrch svalů, odkud se prodere k tukovým buňkám. Energií nadopované bílé typy pak začnou měnit funkci a tuky vám budou spalovat.

Pořádná čistka

„Béžovky“ to vezmou důkladně. Když je zapřáhnete, spálí energii v sousedních tucích, pak se vrhnou na mastné kyseliny a vydržíte-li, podívají se na zoubek i těm tukovým zásobám, které jsou v těle už dlouho uhnízděné, a vypadalo to, že je nikdo nedostane z místa. Díky takové čistce vám budou mizet tukové zásoby a vy budete štíhlet.

A zase tu máme to cvičení

Napadá vás, že si uděláte zásobu nahnědlých buněk, které pak budou spalovat energii samy? Takhle to bohužel nejde. I kdybyste se celý den týrali na běžeckých pásech, mučili se na posilovacích strojích nebo byste ohýbali tělo na podložkách, efekt cvičení bude skoro stejný, když celý proces nebudete pravidelně opakovat. Béžové buňky vykonají svoji funkci po cvičení, pak ale zmizí. „Stačí se hýbat pravidelně, aby se udrželo potřebné množství irisinu,“ říká profesor Spiegelman a radí, že tvorba potřebného hormonu rapidně stoupá po půl hodině fyzické námahy.

Aneta Šimonková

Dopřejte si 15 kilo tuku

– Takzvaný bílý tuk se v organismu živočichů většinou hromadí snadno, právě ale ten přispívá k obezitě. Chybět také nemůže, protože má na svědomí řadu životně důležitých procesů.

– Bílé tukové buňky obsahují senzitivní lipázu, hormon, který spolu s dalšími činiteli umí v krvi štěpit tuky. Plazma je dopraví takto zpracované do příslušných tkání, které pořádně nadopuje energií. Kolik ale takových tuků potřebujeme, abychom nebyli jako věchýtek, ale zároveň ani cvalík?

– Určit přesné množství nejde, protože stavba těla každého živočicha je jiná. Je také rozdíl mezi někým, kdo jí normálně a kdo hladoví. Jakmile si tělo zafixuje, že může někdy trpět hlady, bude se zásobovat tuky daleko víc a nebude tak dobře spalovat. Všeobecně se ale uvádí, že průměrný dospělý člověk by měl mít v zásobě 15 kilogramů tuku.

Epocha RF Hobby