Americký dolar dominoval posledních šedesát let světovým trhům. V poslední době se však často objevují hlasy, že je na čase přehodnotit historickou pozici dolaru jako světové preferované měny.

800px-united_states_one_dollar_bill_obverse1Čína se připojila k negativním hlasům a varovala, že “přehodnotí” postavení dolaru v rámci svých měnových rezerv. Je potřeba si uvědomit, že Čína je zdaleka největším držitelem rezerv v cizích měnách.

Zveřejněné údaje ke konci roku 2010 hovoří o tom, že čínské rezervy dosahují hodnoty 2,85 bilionu USD. Okolo 65 % této sumy drží Čína v amerických cenných papírech a 26 % je denominováno v euru.

Poslední odhady hovoří o tom, že bude americká federální vláda potřebovat minimálně 1,5 bilionu USD, aby zafinancovala provozní schodek. To bude mít za následek, že celkový dluh USA bude velmi blízko, ne-li přes stávající strop ve výši 14,3 bilionu USD.

Debaty ohledně americké dluhové politiky jsou v plném proudu a začínají eskalovat. V neděli prezident Barack Obama ve vysílání CBS News varoval, že pokud Kongres nezvýší strop zadlužování pro federální vládu, mohlo by to vést k ještě horší hospodářské recesi než v letech 2008-2009.

I bez silných slov amerického prezidenta musíme uznat, že závislost dolaru na cizích věřitelích staví dolar do velkého nebezpečí.

Zdroj: ForexZone