Rozhovor s bývalým náměstkem ministra financí USA Paulem Craigem Robertsem. Roberts je americký ekonom a publicista. Působil ve vládě Ronalda Reagana, v současnosti je členem vědeckých týmů Hooverova institutu Stanfordovy univerzity, Institutu pro politickou ekonomii a výzkumným pracovníkem Independent Institute. 

Interview bylo uskutečněno 13. března 2014 pro slovenské internetové rádio Slobodný vysielač. Tématem bylo zasahování USA do dění na Ukrajině.

Slobodný vysielač – Norbert Lichtner: Věc, o které bych rád hovořil, je role USA v dění na Ukrajině. Znáte mě, nechci, aby někdo říkal, že jsem konspirační teoretik. Je nějaká možnost, že vláda USA do situace na Ukrajině vůbec nezasahuje?  

paul-craig-robertsRoberts:

 

Ne, samozřejmě, že ne (smích). Byl to „jen“ státní převrat v režii Washingtonu. Je to všeobecně známá věc. Státní tajemnice Victoria Nulandová veřejně přiznala, že Washington vydal pět miliard dolarů na vytvoření agitačních a protestních skupin na Ukrajině.


(Victoria Nulandová je náměstkyně ministra zahraničí USA. )

Jejich úkolem bylo zatáhnout Ukrajinu do EU a NATO. Washington se od roku 2004 neustále snaží zmocnit tohoto území. Jeho první pokus, Oranžová revoluce v roce 2004, selhal. Během následujících 10 let utratili 5 miliard dolarů financováním skupin na Ukrajině. A když ukrajinská vláda rozhodla, že přidružení k EU není v ekonomických zájmech Ukrajiny, protože jejich hospodářství je silně navázané na Rusko, a odmítnutí bylo jediným možným řešením dalšího přežití, v té době Washington spustil protesty. Ty rychle dostaly pod kontrolu elementy krajní pravice. Začali používat násilí a sesadili demokraticky zvolenou vládu. A tak je tam dnes samozvaná ukrajinská vláda zastupující pár západních zájmů, oligarchy a Washington.

 

Jak jistě víte, Janukovyč nebyl svatý. Lidé nebyli v ulicích zase tolik neoprávněně. Pučisti tak mohli lehce obalamutit Ukrajince. Co si o tom myslíte?

 

Svatých politiků je málo (smích). A krom toho situace nemá nic společného s tím, jestli byl, nebo nebyl svatý. Převrat byl způsob, jak se zmocnit Ukrajiny. Vtáhnout ji do NATO, aby mohli vytvořit na ruských hranicích raketové základny.

 

Washington také doufá, že bude možné vystěhovat Rusy ze základen na Krymu. Na(ne)štěstí Washington tuto část puče zbabral a obyvatelé Krymu referendem opustili Ukrajinu, do které je strčil Chruščov v 50. letech. Krym nikdy nebyl součástí Ukrajiny.

 

Slyšel jsem historku, že se opil a potom jim ho dal.

 

To jsou jen takové povídačky. Myslím si, že to nebylo uděláno proto, že Chruščov byl Ukrajinec. Komunistická stran a SSSR začlenily východní a jižní části Ruska do Ukrajiny, aby zastavily nacistické elementy, které pracovaly pro Hitlera během druhé světové války. Přidali do Ukrajiny ruské obyvatelstvo, aby vyvážilo elementy s tendencí k nacismu v západní Ukrajině.

 

A ty jsou tam stále, ne?

 

Ano, a nejen tam. Teď jsou v té zemi i u moci.

 

Pokud mluvíme o účasti USA v ukrajinských událostech, rád bych se zeptal. Poslouchal jsem vyjádření ministra zahraničí USA Kerryho a svým východoevropským myšlením jsem nemohl pochopit, zda chce, nebo nechce vpadnout na Ukrajinu. Nepochopil jsem to, můžete nám to objasnit?

 

Ano. Nechce, aby tam Rusi vpadli, dokud si Krym neodhlasuje nezávislost v referendu (Referendum se uskutečnilo 16. března 2014. Obyvatelé Krymské autonomní republiky se v něm rozhodli pro přičlenění k Rusku). Krym jde volit za existenci, kdy bude součástí Ruska. A Kerry teď žádá, aby tam Rusko poslalo armádu a zastavilo proces sebeurčení Krymu. Kerry řekl, že pokud ho Rusové neposlechnou a zabrání Krymu odhlasovat si vlastní budoucnost, potom Washington a jeho loutkové státy v NATO uvalí na Rusko sankce.

 

Kdo dnes vládne Ukrajině? >>>

 

Ještě k sankcím. Jste dobrý ekonom, a tak bych se vás chtěl zeptat. Jestliže budou na Rusko uvalené sankce, tak to zasáhne americký dolar a urychlí jednání v rámci BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika). Celá věc poškodí dolar. Když se podívám do budoucnosti, vidím jako jediné řešení válku. Jak to vidíte vy?

 

Přesně tak. Washington vede svět do války. Washington ví, že jakákoliv škoda, které mohou sankce Rusku způsobit, je nic v porovnání se škodou, kterou Rusko utrpí, když ztratí své přístavy v Černém moři. Takže černomořské přístavy stejně jako osudy milionů Rusů ve východní a v jižní Ukrajině jsou pro ruskou vládu podstatně důležitější než sankce, a Washington to ví. Takže hrozby sankcemi jsou nesmyslné. Celý jejich význam spočívá ve vyvolání války. Rusko na sankce Washingtonu odpoví svými vlastními sankcemi. A západní média budou zdůrazňovat, že sankce zavedli Rusové. Budou ignorovat, že Washington začal jako první.

 

Budou pokračovat v očerňování Ruska, a tak budou americkou veřejnost připravovat na válku. A tam to směřuje. Neokonzervativci, kteří ovládají Washington, mají ideologii hegemonie USA nad světem. A Rusko, Čína a Írán jim v tom překážejí.

 

A tady vidí šanci, jak dát Rusům K.O. Jak zvýšit své strategické šance přiblížením protiraketové obrany k ruským hranicím.

 

Zatvrdli v tomto programu, snaží se o to, a proto jsou lehkomyslní a nebezpeční. Jsem přesvědčený, že Washington to dotáhne až k válce. A hlavně potom, když se Merkelová nepostavila proti sankcím a přidala se na americkou stranu. A tak Evropa opět selhala, selhali v pozici vůdců a Evropa umožňuje Washingtonu rozpoutat ve světě válku.

 

Německo budou stát sankce 300 tisíc pracovních míst. Když už jste připomněl neocons, myslím, že poprvé přišli na scénu, když jste pracoval pro vládu během Reaganova úřadování. Už tehdy se snažili dělat to, co se děje poslední 10 až 13 let (od 2001). Pamatujete si to? Mohl byste nám o tom říct více, jak se na scéně objevili neocons (neokonzervativci)?

 

Ano, poprvé se objevili během Reaganovy vlády v letech 1981 až1985. Jsou mimořádně protiruští. Normální konzervativci je nějak akceptovali, protože byli protiruští (správně: proti-sovětští). Reagan ale s nimi měl mnoho potíží.

 

Účastnili se aféry Írán-Contras v Nikaragui. Způsobili tolik problémů, že je Reagan všechny vyhodil. A nejen to. Někteří byli stíháni a usvědčeni.

 

A seděli ve vězení?

 

Ale byli osvobozeni, když se stal Bush starší prezidentem. V té době byl Reaganův viceprezident. Byl zvolený po skončení druhého Reaganova období. A tento Bush, otec Bushe mladšího, dal usvědčeným neocons milost. K jejich skutečnému návratu došlo už za druhého úřadování Clintona.

 

Oni stáli za útokem NATO a Američanů na Srbsko. A krádeží Kosova. A potom se vynořili, úplně ovládli administrativu Bushe mladšího a také Obamovu.

 

Takže nezáleží na tom, zda jsou u moci demokrati nebo republikáni v Kongrese, nebo kdo je prezidentem, oni jsou stále u moci?

 

Nezáleží na tom, kdo tam je. Susan Riceová, poradkyně národní bezpečnosti, je neocon. Victoria Nulandová, náměstkyně ministra zahraničí, která plánovala a organizovala americký puč v Kyjevě, také. Je vdaná za Roberta Kagana (historik), dalšího neocona. Samantha Powerová (velvyslankyně USA při OSN) je také neocon. Je provdaná za dalšího neokonzervativce Cassa Sunsteina (právník). Hlavní hráči kolem washingtonského ovládnutí Ukrajiny jsou neokonzervativci.

 

Vidíte nějakou podobnost mezi Kosovem a Krymem?

 

Ano, hm, ne. Kosovo jsme ukradli. My (Washington) jsme to byli, my jsme ho ukradli. Na Krymu je tradiční ruské osídlení, které Chruščov zasunul do Ukrajiny. A když se v Kyjevě objevila vláda vojenské junty, začali dělat směrem k Rusku velmi hrozivá vyhlášení. Zakázali používat ruštinu, zničili ruské válečné památníky a donutili Rusy na Krymu, aby řekli: „S námi nepočítejte.“

 

Krym vzal svůj osud do vlastních rukou. Moskva neudělala nic. Krym hlasoval pro ukončení přidružení k Ukrajině. A během nedělního referenda se rozhodnou, zda chtějí zůstat jako nezávislá země nebo se spojit s Ruskem. Průzkumy naznačují jasnou volbu pro znovupřipojení k Rusku. A to se s Kosovem nedá srovnat.

 

A neříká Obama, že …

 

Ano, říká.

 

…volby na Krymu jsou nelegální?

 

To tvrdí, ale jeho tvrzení prakticky znamená, že je v pořádku, když USA kradou území zemím, a zakládají tam loutkové státy, ale není legální, když lidé vykonávají právo na sebeurčení.

 

Obama lže, až se práší. Je to idiot a lhář! Co říká, je úplně špatně. Každý, kdo má nadhled, tak ví, že Obama lže. Podle pravidel OSN, podle Mezinárodního soudního dvora, Krym má plné právo určit si svůj vlastní osud.

 

Kdybyste měl věšteckou kouli nebo podle vašeho názoru, jak myslíte, že se situace vyvine? Všechny sankce a vše, co necons dělají, zasáhne také USA. A bude to těžký zásah.

 

Jistě, ale očividně je jim to jedno.

 

Nezajímá je to?

 

Ano. Už jsem vám řekl, co je zajímá. Hlavně chtějí oslabit Rusko. Chtějí Rusko, které nebude schopné se postavit USA. Rusko, které nepřekáží v Sýrii. Rusko, které nepřekáží v Íránu. Chtějí rozbít BRICS dříve, než vytvoří nezávislou měnu a zbaví se dolaru. Snaží se o silnou Ameriku, o nadvládu USA nad ostatními zeměmi.

 

Myslíte si, že uspějí?

 

Nevím, ale bude z toho válka. Myslím, že ji nevyhrají. Bude to třetí světová válka, protože až Západ začne tuto válku, ani jedna strana si nemůže dovolit prohrát.

 

A tak budou použity atomové zbraně. Takže tu máme šílence ve Washingtonu směřující svět do velké války. A stejní šílenci jsou u moci v Evropě. Umožňují Washingtonu, aby takto jednal. Všechno, co má Merkelová udělat, je odmítnout sankce, a tím by krize skončila. Místo toho Merkelová také vyhrožuje. Je na straně Washingtonu. Je to přesně jako v 1. světové válce. Posaď se, sleduj události a přesně vidíš, že to směřuje k válce a každý je plný sebeklamů a bludů.

 

Přehled největších nasazení americké armády po druhé světové válce. Existuje vůbec nějaká americká operace, kterou považujete za správnou? A kterou naopak považujete za největší agresi? | Anketa: Kterou vojenskou akci USA považujete za obhajitelnou? >>>

 

Myslíte si, že oni si myslí, že mohou rozpoutat atomovou válku v Evropě a v Asii, aniž by to zasáhlo USA?

 

Myslí si, že takovou válku mohou vyhrát.

 

Přitom ale zahynou miliony Američanů.

 

Nemyslím si, že je to zajímá. A krom toho oni tomu nevěří. Nedávno dva z nich vydali studii, kde tvrdí, že ruské možnosti jsou v porovnání s americkými zaostalé, že velmi snadno můžeme zaútočit atomovými zbraněmi na Rusko jako první. (výpadek)

 

Slyšíme se, dr. Robertsi?

 

Nemají zájem začít válku hned. Nejprve se chtějí zmocnit Ukrajiny, dokončit základní protiraketové obrany na ruských hranicích. Chtějí dokončit základny v Polsku, v Gruzii, když zasunou do NATO i je. Nakonec budou Rusové úplně obklíčení protiraketovou obranou. Doufají, že nakonec Rusové prostě zjistí, že nemohou klást odpor, a uznají americkou nadřazenost.

 

Myslím si, že místo toho bude na Ukrajině Washington tak tlačit na pilu, tak zjevně, že válka vypukne dřív, než čekají. A to je nebezpečné. Kdyby to obyvatelé planety věděli, docházelo by v ulicích k násilným nepokojům proti postupu Washingtonu, protože to, co Washington dělá, je jasné – směřuje svět k velké válce. Nejde o sankce a o 300 000 pracovních míst.

 

To všechno je nepodstatné. Chtějí nás vyhodit do vzduchu, zničit, protože Washington ovládají slabomyslní zločinci. Podívejte se, co napáchali v 21. století! Kolik zemí již zničili! Irák, Afghánistán, Libye.

 

Když se podíváme na Libyi, je tam situace 100x horší než za Kaddáfího.

 

Ano, samozřejmě. Všude s tímto násilím pokračují. Jemen, Pákistán, Somálsko…nedávno zřídili AFRICOM – mají vojáky v Africe. Uskutečňují cvičení NATO podél ruských hranic právě v této době. Jsou to šílení blázni. Tihle skvělí Američané žijí v sebeklamu. Vůbec si neumíte představit, co se vám má stát.

 

Chápu, kdo jsou a co chtějí, ale tomuto nerozumím: znám stovky tisíc Američanů a mnoho z nich, tedy většina z nich má stejně vymytý mozek jako my tady, ale co americká veřejnost? Oni nevědí, co se děje?

 

Ne! Nemají zdroj informací.

 

Takže mainstreamová média jim vymývají mozek?

 

Samozřejmě. Oficiální názor, všechno, co se dozvíte z tisku nebo z televize, je, že Rusko vpadlo na Ukrajinu a ukradlo Krym. Toto tvrdí? Tomu tady každý věří. Říkají to celý den pořád dokola.

 

My s Ukrajinou sousedíme, takže toto nám říkat nemohou, ale propaganda je velmi podobná. A také jsme v NATO.

 

Ano, samozřejmě, však jste loutkový stát Ameriky.

 

Ano, jsme.

 

A i to je porušení dohod s Ruskem ze strany Američanů. Vláda USA řekla Gorbačovovi, že nikdy nepřičlení východní Evropu do NATO. A dnes je celá východní Evropa v NATO. Přesně tak. Takže všechno, co Západ slíbí, je lež. Nemůžete věřit nikomu nic. Od rozpadu SSSR jen tlačí na Rusko, aby se stalo bezvýznamným státem, který jen poslouchá příkazy z Washingtonu.

 

Myslíte si, že všechno bylo promyšlené dopředu, když byla Ukrajina třetí největší jaderná mocnost a oni ji odzbrojili? Myslíte si, že to byl promyšlený krok k dnešním událostem?

 

Byli rozhodnutí Rusko oslabit od té chvíle, kdy Reagan odešel z Bílého domu. Reagan to viděl tak, že budou ukončeny spory a studená válka a Amerika se bude věnovat svým záležitostem. Jenomže tři roky po jeho odchodu z úřadu se SSSR zhroutil. Vláda ve Washingtonu si řekla: „Tohle můžeme využít a dosáhnout nadvlády nad světem, protože brzda naší moci představovaná SSSR zkolabovala. Pojďme rychle rozbít „říši Sovětů“. Cokoliv přežije, obklopíme základnami, přičemž nás dohody Reagana s Gorbačovem nezajímají, oba už skončili.“

 

A to se děje od roku 1991. Jak jsem už řekl, od roku 2004, kdy selhala Američany dirigovaná Oranžová revoluce, Washington utratil 5 miliard dolarů na rozvrat Ukrajiny. Založili všechny druhy NGO – nestátních organizací – které organizující odpor a nespokojenost, propagují přidružení k EU. Toto se děje už 10 let a částečně úspěšně.

 

Výsledek je už viditelný. Skutečná krize nastává ve východní Ukrajině, protože i to je Rusko. Když dojde k násilí proti Rusům na východě Ukrajiny, aby byly umlčeny protesty proti Kyjevu, přijde ruská armáda.

 

Bohužel. Doktore Robertsi, jestli vám to nevadí, mám tady několik otázek od posluchačů?

 

OK

 

Mário píše: Mám dvě otázky: První: účastní se vláda USA manipulování hlavních amerických médií?

 

Ano. Nezávislá média v USA existovala do poslední let Clintonovy vlády. Clintonův režim umožnil pěti obrovským firmám spolknout všechna americká média. Skoupili všechny malé stanice, i malé noviny. Všechno koupilo pět obrovských společností. Jejich vysílací licence závisí na vládě. Zda jim je obnoví, nebo ne. Takže si nemohou dovolit být proti vládě.

 

Na nás to neplatí, ale na Slovensku je to stejné.

 

Už v nich nepracují novináři. Provozují je bývalí vedoucí reklamních oddělení korporací a bývalí vládní úředníci. Neřídí je novináři a to, co dělají, není žurnalistika. Slouží jako ministerstvo propagandy. Gerald Celente (prognostik a publicista) jim říká presstitutky.

 

Ano, taky to říkáme. Když už jste zmínil média a dokud s vámi mluvím, co se stalo s Piersem Morganem ze CNN? Nevím, proč odešel. (britský novinář, který nahradil Lary Kinga v jeho slavné show, ale CNN v březnu 2014 pořad zastavila kvůli nízké sledovanosti)

 

Nejsem tam a neznám ho. Budete se ho muset zeptat přímo. Ale opravdoví novináři jsou rozzlobení, protože nemohou dělat zpravodajství, musí dělat propagandu. K tomu nedošlo ze dne na den.

 

Jsou tam lidi s určitým postavením a významem. Musí je umlčet postupně. Nemohou je umlčet najednou. Jsou pomalu umlčovaní od let 1997 a 1998. A teď už to ani nejsou novináři. Ti, kteří tam ještě jsou, to nemohou vydržet a odcházejí.

 

Co se týče Pierse Morgana, slyšel jsem, že mu začala klesat sledovanost.

 

Kdoví? Ale to není o Piersovi Morganovi. Důležité je, že Západ nemá nezávislá média. To, co má, je ministerstvo propagandy zakrývající činy Washingtonu.

 

Druhá otázka od posluchače: Jak hluboko zasahuje Světová mocenská struktura Z. Brzezinského do dnešní zahraniční politiky USA?

 

Je rozdíl mezi Z. Brzezinskim a neocons. Brzezinski je Polák, který nenávidí Rusy. Je to postava z éry studené války. Celý západ té doby byl o tom, jak vyzrát na Sověty, nějak je zatlačit ke zdi. A to se od neocons odlišuje tím, že neexistence SSSR jim rozvázala ruce, aby USA ovládly celý svět.

 

Pokud Brzezinski chtěl rozpad SSSR, tak neocons chtějí, aby celý svět byl v postavení loutek, jako to je v Evropě. Komu německá kancléřka podává hlášení? Němcům? Ne! Chodí na hlášení do Washingtonu. Komu myslíte, že podává hlášení slovenská vláda?

 

Myslíte si, že slovenská vláda je nezávislá a svrchovaná? Ne, chodí na hlášení do Washingtonu. Chtějí, aby se stejně chovaly Čína, Rusko a Írán. O to usilují. I když jsou názory Brzezinského shodné jako názory neokonzervativců, v mnohých ohledech ho neocons překonávají. Nestačí jim jenom zlomit SSSR nebo Rusko.

 

Chtějí ovládnout celý svět, mít ho koupený v kapse. Berou to jako „zmocnění se“. Víte, jak říkají neocons Americe? Amerika je „výjimečná“ země. To je Hitlerův jazyk. Ten tak mluvil k Němcům.

 

Filmový dokument s názvem Anglo-saská mise o plánech na třetí světovou válku a vyhlazení většiny lidstva, máme nyní k dispozici s českými titulky. Informace v něm obsažené jsou velmi znepokojivé… | Project Camelot: Plán iluminátů na třetí světovou válku (Anglo-saxon mission) >>>

 

Máte pravdu.

 

Je to jasné, úplně jasné. Jenomže tentokrát jsou namísto Němců tou vyvolenou rasou Američani. Američané jsou výjimeční. Což v překladu znamená, že se nemusí řídit zákony. Nemusí se starat o mezinárodní právo, dokonce ani řídit se zákony USA, protože oni jsou zákon.

 

Ale dějiny nás učí na příkladu Římské říše, Napoleona i Hitlera, že to vždy skončí špatně.

 

Ano, ale jak víme, oni měli silné protivníky. Ale kde je protivník, když bude zneškodněné Rusko stejně jako Írán nebo Čína? Kde bude oponent?

 

To je další otázka od Alexandra. Ptá se: Co si myslíte, že bude s Čínou?

 

Udělají s ní to samé. Už tam začali podporovat skupiny disidentů. V některých částech Číny jsou muslimové. Stavějí nové letecké a námořní základny a s nimi Čínu obkličují.

 

Budou kontrolovat úžiny, kterými Čína přepravuje suroviny a výrobky. Snaží se ji odříznout od surovinových zdrojů. Jeden z důvodů, proč svrhli Kaddáfího, byl ten, že chtěli zničit čínské ropné investice ve východní Libyi. Jeden z důvodů, proč jdou po Íránu, je ten, že Čína odtud dováží 20% ropy.

 

Muammar Kaddáfí padl v boji. Bojoval. Neutekl ze země. Přesto jej vláčeli za autem jako prašivého psa. Jeho zohavené fotografie jsou na předních stránkách světových deníků. Fotky, které my dáváme pouze do kategorie nechutností pro dospělé. | Sláva vítězům, čest poraženým. Ale ne v Libyi >>>

 

Když ovládnou Rusy, dokážou zabránit, aby ruská ropa proudila do Číny. Přesně to udělali Japonsku ve 30. letech. Odřízli je od zdrojů, a tak zaútočili přes ekonomiku. Přesně to chtějí udělat. Budou používat vojenské základny na zastrašování Číny. A budou šířit problémy uvnitř Číny pomocí „lidskoprávních“ skupin, které učí demokracii. Budou podporovat muslimy a nabádat je k terorismu. Myslím si, že se Čína chová nedostatečně. Dovolila americkým bankám vstup na svém území.

 

Dovolili vstoupit Rockefeller Foundation, založit tam univerzitu a mohou tak vymývat mozky i čínským studentům. Když jste takoví neopatrní v přístupu k USA, dáváš jim šanci vytvořit ohromnou pátou kolonu. Uvnitř vaší země a to samé dělá Čína. Čína může také padnout.

 

Mário má ještě jednu dodatečnou otázku. Ptá se: je v USA nějaká opoziční skupina, síla schopná změnit nebo zastavit americkou zahraniční politiku?

 

Ne

 

Druhá otázka zní: Je nějaký rozdíl mezi demokraty a republikány v zahraniční politice?

 

Ne

 

Třetí otázka: Jsou za zahraniční politikou nějací oligarchové a kdo to je?

 

Oligarchové jako na Ukrajině nebo Ruska před Putinem tam nejsou. Američtí oligarchové se zabývají hlavně budováním velkých majetků. Dosahují toho jinak. Oligarchové USA by se o Ukrajinu zajímali jen, kdyby ji mohli vydrancovat. U nás nejsou oligarchové ukrajinského nebo ruského typu.

 

Vy máte korporace a rodiny.

 

Máme korporace. Nemáme jednotlivce, kteří by byli schopní mít vlastní ozbrojené síly nebo ovládali vlastní města nebo státy. A jejich peníze jsou obyčejně navázané na všechny možné finanční nástroje. Jejich bohatství spočívá v papírových aktivech. Nejsou jako oligarchové, kteří ovládají ruská a ukrajinská města.

 

Nejde přitom o konspirační teorii, ale o realitu – dokázali to výzkumníci Curyšské univerzity… | Svět řídí jedna superkorporace! >>>

 

Jakou roli hraje náš starý „přítel“ György Schwartz čili George Soros v těchto událostech?

 

On si možná myslí, že hraje, ale není to rozhodující nebo významná role.

 

Takže podle vás za děním na Ukrajině stojí neocons?

 

Určitě.

 

Už jsem vám řekl, kdo to je. Je to poradkyně pro bezpečnost, ministerstvo zahraničí. Je to Samantha Powerová, ti, co kontrolují média. Všechno, co zůstalo z konzervativních časopisů, kontrolují neocons.

 

Poslední otázka od Igora: Co se stalo s žurnalistikou v USA po Watergate? Tehdy ještě novináři šli po politicích. Teď se to neděje.

 

Už jsem na to odpověděl. Koncem 90. let umožnila Clintonova administrativa pěti obrovským firmám skoupit malá média a sloučit je. Novináři už je neovládají, jsou v rukách bývalých vládních úředníků a v rukách vedoucích reklamních oddělení korporací.

 

Společnosti jsou obrovské. Jejich hodnota závisí na vysílacích licencích vydávaných federální vládou. Kdyby šly proti vládě, ztratí licence a stovky milionů dolarů z hodnoty společnosti se scvrknou na nulu. Bojí se, aby nespadly ze stovek milionů dolarů na nulu. Nemohou si dovolit jít proti vládě. Je to jednoduché, očividné.

 

Je tu pár dalších otázek od Jara: Je tu nějaký způsob, jak změnit kurz USA?

 

Nemyslím si. Myslím si, že Putin doufal v obrat západní Evropy a odmítnutí její spolupráce na vytváření války. Evropa se však vydala Američanům. Takže si nemyslím, že v tomto bodě je to možné zastavit.

 

Je nějaká skupina v Kongrese nebo v Senátě, někde v jednotlivých státech, která by zabránila tomuto kurzu události?

 

Průzkumy naznačují, že Američané jsou silně proti zasahování USA na Ukrajině. Jsou proti sankcím. Mají za sebou 14 let neustálých válek, které nechtějí. Ale nemají žádný vliv na vládu. Vláda je ignoruje. Jediný způsob, jak by je lidé mohli zastavit, je, kdyby vyšli v milionech do ulic a vytrvale, násilně protestovali…nepřerušujte mě, prosím.

 

Promiňte.

 

Musí být ozbrojení, protože ministerstvo vnitro má teď vojáky a tanky a použije je proti lidem. V zásadě je americká veřejnost bezbranná, nemá informace, nemá žádnou organizaci. NSA sleduje KOMPLETNĚ celou komunikaci. Když se pokusíte něco zorganizovat, tak vás uvězní. Nemyslete si, že v USA je nějaký druh demokracie nebo sebeurčení. Je to pryč. Není to tu. Není tu žádná síla schopná zastavit směřování k velké válce.

 

Jedině Evropa to může zastavit. Merkelová to může jednoduše zastavit. Stačí sankce odmítnout. Zatím to neudělala. Tak jako jsou Němci obviňováni z vyvolání 1. světové války, 2. světové války, budou mít na svědomí 3. světovou válku, protože umožnili Washingtonu, aby jednal lehkomyslně a nebezpečně. Pokud Evropa takto postupuje, nebezpečí bude stále jen narůstat.

 

Ale Američani tím, že nic nedělají, riskují, že k válce dojde na jejich půdě.

 

Oni to nevědí, Norberte, nevědí. Já jim to říkám, ale to není celá Amerika. Prostě o tom nevědí. Jak jsem řekl, nemají informace. Média jim to neříkají. Média jim neřeknou: hele, tohle by mohlo být nebezpečné. Celý čas hustí do lidí: šťouchněte do Rusů. Dejte jim lekci.

 

Jakou lekci? Zní to šíleně.

 

Máme jednoho náčelníka Sdruženého štábu ozbrojených sil a ten je připravený vyslat tam vojáky a armádu. Tvrdí, že máme s Ukrajinou dohodu. Prý někdy z roku 1992, která tvrdí, že ručíme za její celistvost.

 

Skutečně existuje taková dohoda?

 

Oni tvrdí, že ano.

 

Ukázali vám ji nebo někomu?

 

Nemám na to čas. A krom toho, na tom nezáleží. Když to budou chtít udělat, tak řeknou, že ji mají.

 

Já vím, jen jsem se snažil být politicky korektní. Bohužel vím, jak to funguje.

 

Nenapadá mě nic, co by ještě zůstalo. Ještě je to možné zastavit tím, že se Putin vzdá. Možná jednoduše řekne: Vzdávám se, lepší tohle než atomová válka. Rusové se mohou prostě vzdát. V pořádku, balíme to. To je všechno, co mě dnes napadá, jak to zastavit.

 

Zdroj: http://www.slobodnyvysielac.sk/

www.paulcraigroberts.org

http://pravdu.cz/zajimava-videa/paul-roberts-amerika-chce-valku-s-ruskem