Ztohoven, místní diverzně-umělecká undergroundová skupina, se účastní výstavy Kartografie naděje: Příběhy sociální změny, která odstartovala ve středu v pražském kulturním centru DOX. Na akci zveřejnila soukromá telefonní čísla některých politiků. Jsou tam kontakty na poslance, premiéra Petra Nečase, na ministry a prezidenta Klause. Politici dostávají záplavy sprostých a odporných zpráv

crop-282787-fen_520x250“Instalace vypadá tak, že je tam deska, na které je ve tvaru sněmovny zasedací pořádek poslanců se jmény a telefonními čísly. A před touto deskou visí telefon, ze kterého můžou lidé komukoliv ze svých poslanců napsat SMS zprávu z anonymního telefonu, takže nemusejí mít strach. Nás samotné zajímá, jak se s tím návštěvníci popasují. Poskytli jsme jim ten nejpřímější způsob demokracie,” řekl ztohovňák Petr Žílka.

Ministr financí Miroslav Kalousek, oblíbený terč lidové nespokojenosti a místopředseda TOP 09, dostává esemesky po stovkách. Zhusta jsou prý vulgární. Záměr Kartografie naděje ovšem ministr zjevně pochopil, hloupý on rozhodně není, a akci sám dál rozvíjí. Zveřejnil vybrané SMS zprávy: “Svině pravicová, spolehni si, že tě podřežeme s celou rodinou… Denně se modlím, aby jsi zemřel na rakovinu ve strašných bolestech… Hajzle, podpálíme ti barák a oběsíme tě i s dětmi…”

Skupina Ztohoven opět uspěla – díky tomu celkem nevinnému projektu (co je tak špatného na zveřejnění mobilních čísel lidí, kteří pracují či mají pracovat ve veřejném zájmu) nám předvedla nikoli to, jací jsou čeští politici, nýbrž obraz nás samých. Nedávno u nás byla uzákoněna naprosto zbytečná přímá volba hlavy státu, teď jsme zase svědky, jak by asi vypadal ten “nejpřímější způsob demokracie”.

Typické je, že ona nejpřímější demokracie vyžaduje anonymitu, předpokládá tedy, že lidé mají zábrany nechat ze sebe vyhřeznout všechen interní, duševní hnus. Ostatně Kartografie naděje: Příběhy sociální změny má již dlouho svůj dokonalý předobraz: debaty pod texty zveřejněnými na různých mediálních webech. Redakce se často marně snaží odfiltrovat ten proud výkalů, které se pod texty či videi objevují.

V čem je ta naděje, kterou v DOX mapují? Zjevně v tom, že nahlédneme sami sebe. Popravdě, co může vyčítat Miroslavu Kalouskovi někdo, kdo ho chce “podřezat s celou rodinou”, kdo mu přeje, aby “zemřel na rakovinu”, kdo mu chce “podpálit barák a oběsit ho i s dětmi”? Proti takovému pisateli esemesky je Kalousek beránek boží.

Zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/nazory/100-hoven-pro-kalouska_253042.html