bruntonJiž od pradávna lidé provádějí cvičení meditace a to, co bývá většinou očekáváno, je povznesený stav mysli a osvobození od vlastního omezení těla. Jeden den v týdnu byl určen k odpočinku od světských činností a k tomu, aby byl věnován duchovním záležitostem. V dnešní době může být každý, kdo cvičí meditaci, považován za podivína a jeho snaha pokládána za pošetilou, přestože její praktikování je tím nejdůležitějším, čím se můžeme zabývat.

Mnoho lidí dnes věří, že existuje jakási skrytá inteligence v pozadí přírody a celého vesmíru, ale pokládají za nedůležité a často i za nemožné získat osobní zkušenost prostřednictvím meditace. Během každodenní činnosti je naše pozornost obrácena ven k věcem, které s ní souvisí a s tím souvisí i naše myšlení. Běžná mysl bloudí neustále od jedné myšlenky ke druhé. Schopnost intelektu vytvářet neustále myšlenky musí být překročena tím, že budeme pronikat ke zdroji kde myšlenky vznikají. Musíme zapomenout na sebe, na svět a odpoutat se od myšlenek, které s tím souvisí.

Potvrzení toho, co nalézáme v inspirovaných knihách, můžeme nalézt v nás samých cvičením meditace. Dokud člověk hledá nejvyšší poznání vně sebe, nikdy ho nemůže naleznout. Meditace nám umožňuje nalézt svou duši hluboko ve své mysli díky pravidelnému cvičení mentálního klidu a udržování soustředěné ničím nepřerušované pozornosti. Osvobozuje nás ze zajetí našich pěti smyslů a z nadvlády ega. Umožňuje nám pročisťovat charakter a prohlubovat vědomí. Odpověď na otázku, zda duše existuje, můžeme získat zvládnutím praxe meditace a z ní získanou mystickou zkušeností.

Cvičení koncentrace nám pomáhá připoutat mysl k nějaké myšlence a meditace i tuto poslední myšlenku odloží a udržuje mysl v tichu. Naše vědomí se postupně stahuje hlouběji a stále blíž k tomuto božskému stavu, který je naším zdrojem. Stav meditace nastane zcela samovolně pokud cvičení koncentrace dosáhne nejvyššího stupně intenzity, a jakmile myšlenky ustanou, uvědomíme si vědomí samotné. Každý, kdo se bude této činnosti pravidelně věnovat, může jednoho dne ve svém nitru pocítit přítomnost vyššího Já.

Pokud bude naše mysl naplněna předsudky a falešnými představami, nebudeme moci přijmout pravdivé myšlenky. Nepročistěná mysl je neustále zaplavována přílivem nespočetných myšlenek a neumožňuje nám poznat mír a klid. Udržet mysl v klidu je rozhodně těžší než udržet v klidu tělo, ale její ovládnutí nakonec přinese poznání Nadjá. Jakmile získáme kontrolu nad svými myšlenkami pomocí meditace, můžeme realizovat trvalý mír zbavený všech úzkostí a negativních emocí.

Pokud se ponoříme dostatečně hluboko do svého srdce, nalezneme vnitřní ticho, které nám pomůže nalézt naše vyšší Já. Díky meditaci můžeme začít pociťovat svatou přítomnost ve svém nitru a dokonce získat i její vedení. Jedině každodenním a pravidelným cvičením meditace se můžeme přiblížit ke svému cíli, protože se vědomě odpoutáváme od pozornosti obrácené ven a vedeme ji opačným směrem. Cílem je poznat vědomí samo o sobě, oddělené od všech myšlenek.

Meditace rozvíjí vnímavost a probouzí intuici, což je nezbytné na naší cestě za poznáním. Jsme tak navyklí produkovat a sledovat své myšlenky, že si ani nejsme vědomi mysli, z které vystupují a do které se navrací. Jejich utišení v pokročilé meditaci, vede k uvědomění si mysli jako zdroje. Dokud neovládneme své myšlenky, nemůžeme poznat pravdu. A pokud je nepřinutíme k poslušnosti nemůžeme dosáhnout hlubších stavů vědomí. Musíme se osvobodit od světských starostí a osobních přání a pak poskytnout svou prázdnou mysl přílivu božství. Nemůžeme se ještě víc přiblížit svému vyššímu Jáství, neboť ono je naší součástí, ale můžeme pomocí meditace odstranit překážky, které nám brání v jeho uvědomění.

Meditace nám přináší vznešenější zkušenosti než jsou ty, co nám přináší všední život. Pokud má naše mysl pochopit pravdu a poznat nejvyšší skutečnost, musí se dostatečně zklidnit a to bude zpočátku dosahováno pouze dočasně během každodenní meditace. Nakonec se stane hluboký klid trvalým a nepřerušeným stavem nepostradatelným pro konečné odhalení. Pravidelné cvičení meditace se stane zvykem, který nám umožní kdykoli a snadno vstupovat do meditativního zasnění. Cílem není nic jiného než odevzdat ego Nadjá za pomoci zbožné touhy, milující oddanosti a mentálního klidu.

Správně vykonaná meditace umožňuje navázat kontakt s vyšší myslí. Vnitřní klid, který je dosažen nám dává radost, krásu a uspokojení, které nejsou z tohoto světa. Hledající, který bude praktikovat a rozvíjet meditaci do její nejvyšší úrovně, nakonec pocítí přítomnost samotného Nadjá. Úspěšná meditace se také projeví v našem charakteru, neboť pronikneme hluboko do své bytosti pod vášně i emoce, získáme nad nimi kontrolu a obdržíme pocit štěstí a radosti. Meditace je naplněna pokud pronikneme až do hloubky živoucího ticha. Zde budeme osvobozeni z fyzického zajetí stažením mysli do nitra a vyzdviženi do božského stavu spojení s Nadjá.

Dobrodružství hledání je spojením toho, co je v nás lidské s tím, co je v nás božské. Meditace přináší nejen požehnání naší mysli, ale také regeneraci celému tělu. Pravidelným cvičením pravděpodobně získáme i pocit vnitřního růstu. Nejdříve se učíme meditovat v ústraní, ale později se tento stav stane naší součástí ať budeme kdekoli. Po určité době nastane pokles našich světských přání a bude vzrůstat touha po vnitřním kontaktu.

Každý náš den je vhodné začít meditací s tichou prosbou o vedení. Tak budeme nejlépe připraveni na problémy, které se během dne mohou objevit. Meditace bude sloužit nejvyššímu účelu, pokud se na svém nejvyšším stupni promění v kontemplaci. Takto přejde od namáhavé činnosti opuštěním své osobnosti ke stavu bez úsilí, což může být umožněno pouze milostí. Náš život bude v rovnováze teprve tehdy, až se naučíme kromě běžného vnímání, obracet pozornost do nitra ke svému zdroji.

Pokud člověk nezačne obracet pozornost ke svému vyššímu jáství, bude stále jen polovičním člověkem, neschopným využít svůj duchovní potenciál. Náš život bude daleko víc vyrovnaný, pokud jej obohatíme o každodenní meditaci. Se získaným klidem můžeme daleko lépe vykonávat naše povinnosti a chápat naše chyby jako příležitost k růstu. Jestliže soustředěnou pozorností pronikneme do hlubší úrovně mysli, dosáhneme skrytého zdroje síly a vědění, ze kterého můžeme čerpat sílu a poučení.

Meditace je nezbytnou součástí pro každého, kdo nastoupil cestu poznání sebe sama. Je také důležitá pro ty, kteří pracují tvořivě a inspirace je pro ně zdrojem ze kterého čerpají. V meditaci se mohou uvolnit z podvědomí řešení různých problémů v podobě intuice. Meditace je nakonec potřebná pro každého člověka, neboť bez ní nemůžeme získat to nejlepší, co nám může život nabídnout a tím je poznání svého vyššího Já. Každodenní odtažení od našich osobních záležitostí osvobozuje od přílišného tlaku, kterému jsme vystaveni, neboť umožňuje dočasně přerušit kontakt se světem a zapomenout na svůj osobní život.

Správná meditace v nás může vyvolat změnu k dobru a harmonii, ale meditace nesprávná nebo bez dostatečné přípravy či se špatnými úmysly může vést k opaku. Nikdo by neměl tvrdit, že žije plným životem, pokud ještě neobdržel žádnou duchovní zkušenost. Meditace nám pomáhá hledat božství v našem vlastním nitru a umožňuje vědomě se s ním spojit. Jeho nalezení je nejvyšším cílem pozemského vtělení člověka. Meditace je určitě přínosem v dnešní napjaté době, i když stále nepříliš doceněná. Pokud chceme rozvinout svou duchovní podstatu, měli bychom začít s jejím praktikováním, neboť kvůli tomu nemusíme odcházet do kláštera ani opouštět svou rodinu, stačí jen meditaci vhodně začlenit do našeho každodenního života.

* * *

Paul Brunton: „Lidstvo dnešních dnů je zvyklé, a proto pokládá za přirozené, jít s mentálním proudem k zevním věcem. Meditace obrací tento směr a pokouší se dovést omezenou mysl zpět k jejímu zdroji – Mysli.“

Volně zpracováno podle knihy: Zápisky Paula Bruntona: Svazek 4, část 1. MEDITACE

www.paulbrunton.cz

Zdroj: http://www.osud.biz/filozofie/o-meditaci/