image12Přes 100 otevřených rakví a desítky poházených znetvořených těl nebožtíků, jimž kdosi během jediné noci usekal hlavy a odstranil některé vnitřní orgány. Tento hrůzný pohled se na podzim roku 2012 naskytne přivolaným policistům na hřbitově poblíž beninského hlavního města Porto Novo v západní Africe. Na místní obyvatelstvo okamžitě dolehne strach. Budou odcizené části těl použity při temných rituálech voodoo?

Západoafrický Benin patří ke státům, v nichž lze i v dnešní době snadno narazit na čarodějnictví, obětování a praktiky voodoo (náboženství původem z Haiti). Voodoo je oficiálním náboženstvím tohoto státu od roku 1996 a hlásí se k němu velká část tamních obyvatel. Přesto jim nyní nahání strach. Za více než stovkou znesvěcených hrobů a desítkami zohavených ostatků ze hřbitova u Porto Novo totiž podle místních stojí právě vyznavači voodoo. Vše odhaluje nic netušící kameník, který se na hřbitov vrací pro zapomenuté náčiní. Ihned zalarmuje policii, ta však může jen bezradně zaznamenat napáchané škody. Hroby jsou odkryté a těla vyvlečena z rakví. Některá jsou rozřezána, jiná mají uťaté hlavy, a nebo jim chybí jiné části. Policie se k případu odmítá vyjadřovat. Z jakého důvodu?

Pomůcky pro magické obřady?
Pozůstalí jsou přesvědčeni, že se zloději chystají použít ukradené části těl k výrobě magických amuletů a poté je prodat. Tento čin označuje správce poničeného hřbitova Joseph Afaton jako odraz tísnivé finanční situace v zemi. I on sdílí obavy pozůstalých. O tom, proč byly ostatky ukradeny, nepochybuje:„Je to kvůli obětování nebo očarování,“ říká. Přestože voodoo je svými zastánci označováno za mírumilovné vyznání, jehož obřady mohou konat dobro, přinášet štěstí v lásce, úspěch v podnikání a léčit choroby, má i své temné stránky. Jeho extrémní praktiky jsou používány například k uhranutí nebo přivolání neštěstí na konkrétní osobu. A k zajištění přízně duchů jsou někdy skládány i lidské oběti! Stal se hřbitov poblíž beninské metropole terčem zvrácených vandalů, nebo si tu pořizovali zásoby vyznavači temného kultu voodoo?

Mrtví nedojdou klidu
U magických rituálů obavy nekončí. Většina místních lidí totiž věří v reinkarnaci (převtělování). Pozůstalé proto sužuje strach, že se jejich milovaní znovu narodí bez částí těl, které jim byly ukradeny. V horším případě se nebudou moci reinkarnovat vůbec a jejich duše zůstanou uvězněny mezi světem živých a mrtvých. Rozlítěné obyvatele se snaží uklidnit kněží, kteří se od podobných praktik distancují a odsuzují i vykrádání hrobů. Podle jejich slov nic takového není součástí hlavního proudu voodoo. Snaží se snad duchovní představitelé něco zamaskovat?

Pro štěstí by zabíjeli
V sousední Nigérii a mnohem více ve středoafrické Tanzanii jsou za vzácné „zboží“ považováni albíni. Nezřídka se stávají obětí vyhlášených čarodějů, šamanů a voodoo fanatiků, kteří pro své magické „přísady“ z albínů neváhají zabíjet. Lektvary a amulety získané z jejich těl jsou brány za vysoce účinný univerzální lék a mají zaručit věčné štěstí. Zabíjení albínů se začne trestat až díky tlaku mezinárodních organizací vyspělého světa. A to navíc poměrně nedávno. Je možné věřit kněžím, jejichž náboženství ještě nedávno umožňovalo zabíjení, že vykrádání hrobů a používání částí mrtvých těl k různým rituálům, je pro ně nepřijatelné? Mohou lidé v okolí města Porto Novo usínat v klidu, nebo se už teď nad někým vznáší hrozivá kletba a čeká na své naplnění?

Eva Soukupová. Enigma.