Podle některých jsou malí, šediví, mají velkou hlavu a oči. V Hollywoodu si je představují všelijak, většinou dost nechutně. Přiletí, začnou pálit laserem do Bílého domu a nakonec je zničí americký prezident ve stíhačce…

exoplaneta-civilizace1Mimozemšťané jsou vděčným tématem nejen hollywoodských trháků. Většinou vidíme dva koncepty. Hodný mimozemšťan, který se nechá chytit a člověk si musí nutně položit otázku, jak něco tak hloupého může vůbec vyvinout technologii pro mezihvězdné lety. Druhou skupinou jsou váleční zákeřníci, kteří přiletěli na Zemi vyplenit její přírodní zdroje. Většinou je porazí americký prezident ve stíhačce nebo jiná volovina.

Jaký je ale názor vědců na úmysly, chování a vzhled mimozemšťanů?

Ruce jsou dobré

Mnoho autorů si představuje mimozemšťany jako obludy s chapadly. Pravděpodobnější je však přítomnost končetin, které se podobají lidským rukám. Také mimozemšťané musejí nějakým způsobem udržet a ovládat nástroje. 

Průzkumníci

Pokud přiletí, budou mimozemšťané nepochybně průzkumníci. Stačí se podívat do naší vlastní historie a víme, jak podobné průzkumné výpravy dopadly. Mimozemšťané mohou přiletět s cílem kolonizace nebo kvůli přírodním zdrojům. 

Imunita

Když přišli kolonizátoři na americký kontinent, přivlekli nemoci, které domorodci neznali a neměli vůči nim vypěstovanou žádnou imunitu. Mnoho původních obyvatel následně zemřelo na tyto importované choroby. Jednalo se však o přenos z člověka na člověka. Šíření chorob mezi rozdílnými druhy není příliš běžné ani na naší planetě. Je například nepravděpodobné, že od vás pes chytí chřipku. Mimozemšťané budou vůči lidským nemocem zřejmě imunní. Happy end ve stylu Války světů proto nečekejte.

 

Jste to, co (ne)jíme

Je velmi nepravděpodobné, že by sem mimozemšťané letěli přes půl Galaxie jen proto, aby nás měli jako zdroj potravy. Rovněž se nezdá příliš reálné, že bychom jim zachutnali po příletu. Jejich trávicí trakt nebude kompatibilní s pozemskými proteiny. 

Žádné přistání před Bílým domem

Nečekejte létající talíře nebo jiné kosmické lodě ostřelující klíčová města. Pokud by už mimozemšťané přiletěli a ve svých plánech s lidskou civilizací nepočítali, zlikvidovali by nás snadno a rychle. Války v hollywoodském stylu jsou sice efektní ve dvouhodinovém filmu, ale jsou velmi primitivní pro civilizaci, která zvládá mezihvězdné lety. 

Komunikace

Inteligentní bytosti se musí mezi sebou nějakým způsobem dorozumívat. Zvukové vlny nemusí být nejefektivnějším prostředkem. Možná budou používat vibrace a k tomu určené smyslové orgány. V Hollywoodu tolik oblíbená telepatie bude spíše nanejvýš sekundárním dorozumívacím prostředkem nebo důsledkem technologického vývoje. 

Žádní supermani

Technologická evoluce postupně snižuje potřebu velké fyzické síly. Mimozemšťané tak budou nejspíše relativně slabí a hubení.  

Podobní nám

Pokud se chcete pohybovat po planetě, potřebujete zřejmě podobné typy orgánů, jaké má člověk. Nohy k pohybu, ruce pro manipulaci s předměty a nějaké druhy vjemových orgánů pro sledování okolí. Mimozemšťané se tak od nás nemusí příliš odlišovat.  

Agrese

Co odděluje člověka od ostatních druhů na planetě, je agrese. Evoluční adaptace velí přizpůsobení se a překonání všech překážek. Mimozemšťané budou na své planetě dominantní formou života, proto lze očekávat, že zvládli své prostředí. Pro mnohé mimozemšťany můžeme být primitivní formou života. Mohou na nás nahlížet podobně, jako my se díváme například na domácí zvířata. Je samozřejmě otázkou, jak mimozemské civilizace definují inteligentní život a jeho úrovně. Pojmy jako emoce, uvědomění si vlastní existence, umění apod. pro ně nemusí nic znamenat. Společnými jmenovateli mohou být matematika, co by univerzální jazyk vesmíru, nebo schopnost kosmických letů.  

Někteří odborníci se domnívají, že skutečně rozvinutá civilizace nebude jiné druhy likvidovat, protože se od nich může něco naučit. Možná potřebuje přírodní zdroje pro svou existenci, ale neobydlených planet bude v Galaxii spousta.  

Malá odbočka: Kardašovova škála

Už padesát let zde máme stupnici, podle níž bychom mohli určit stav dané civilizace podle jednoho kritéria a tím je energie. Oficiálně má Kardašovova škála tři stupně. Civilizace I. stupně je schopna využít veškerou energii své domovské planety, civilizace II. stupně veškerou energii své mateřské hvězdy a civilizace III. stupně energii celé galaxie.  

V rámci prvního stupně bychom zde mohli mít civilizaci, která dokáže využít energii z jaderné fúze nebo dokonce využívat jako zdroj energie antihmotu.  

Druhý stupeň přináší meziplanetární vychytávky, u kterých nevíme, zda jsou technicky vůbec možné nebo zda jsou založeny na existujících předpokladech. Nejkonzervativnějším způsobem je využití energie hvězdy stavbou Dysonovy sféry, která obklopuje hvězdu nebo spíše celý planetární systém a získává z ní energii. Podobné útvary bychom měli být schopni najít současnou astronomickou technikou. Dysonova sféra by se měla projevit v oblasti infračerveného záření. Hvězda bude v této části spektra zářit ale ve viditelné oblasti nikoliv. Jedny z prvních větších pokusů o nalezení Dysonovy sféry vycházely z dat družice IRAS v 80. letech. Teoreticky může být civilizace schopna nějakým způsobem využít energii gama záblesků, což jsou vůbec nejenergičtější události ve vesmíru. Dochází k nim patrně při srážkách dvou velmi hustých pozůstatků po výbuchu supernovy (neutronové hvězdy) nebo při zhroucení hvězdy do černé díry.

dysonova-sferaDysonová sféra 

Civilizace třetího stupně je podobná druhému stupni, ale je schopna ještě více využívat zdroje mimo vlastní planetární systém. Teoretickou třídou je čtvrtý stupeň. Civilizace této úrovně by byla doslova pánem vesmíru. Je téměř nezničitelná, dokáže ovládat vesmírná tělesa nebo dokonce cestovat časem. 

Zdroje:
http://listverse.com/2013/11/06/10-traits-aliens-must-have-according-to-science/

Wikipedia
ESO/L. Calçada

http://pravdu.cz/veda/chovani-a-vzhled-mimozemstanu-podle-vedcu