“Krok FEDu byl očekávaný i vzhledem k posledním prohlášením ECB. V zásadě lze říci, že centrální banky dělají co mohou a kupují čas politikům k vyřešení problémů ve fiskální oblasti,” říká Josef Rajdl z Fincentra.

dolary2Ben Bernanke ve čtvrtek večer prohlásil, že FED bude nakupovat hypoteční cenné papíry za zhruba 40 miliard dolarů (750 miliard Kč) měsíčně a v nákupech bude pokračovat, dokud se podstatně nezlepší situace na trhu práce.

To by mohlo být podle českých ekonomů ale zrádné. “Podle mého názoru přímý dopad na ekonomickou aktivitu bude mírný, jestli nějaký a většina efektu zůstane uvnitř finančního sektoru,” předpokládá Petr Sklenář, analytik J&T Banky. Zásadní dopad se podle něj projeví v komoditách jako je zlato, či ropa. Právě růst cen ropy přitom bude pro další oživení ekonomiky negativní. Martin Prokop z NexFinance pak upozorňuje, že toto třetí kolo kvantitativního uvolňování se projeví především ve zvýšené inflaci.

Ani pozitivní vliv na vývoj v Evropě, nebo dokonce v Česku nechtějí analytici přeceňovat. “Dopady jsou hlavně zprostředkované a asi negativní v konečném součtu. Zvýší se likvidita systému, zdraží komodity, euro posílí k dolaru a zhorší se pozice evropský exportérů,” říká Sklenář, podle něhož jedinou nadějí může být, že vyšší likvidita zvýší dočasně poptávku i po evropských exportech. S tím souhlasí i analytik Cyrrus Marek Hatlapatka: “Vliv na reálnou ekonomiku bude rozhodně menší než u předešlých vln. Například na úročení hypoték nelze čekat větší vliv než jednu či dvě desetinky procenta dolů, což není spásné. Dopad na českou ekonomiku bude omezený, především prostřednictvím uklidnění finančních trhů.”

Ačkoli akciové trhy na celém světě reagovaly na plán FEDu růstem, ani tento trend pravděpodobně nevydrží dlouho. “Zlepšit by se mohl sentiment, tedy investoři by mohli mít větší chuť investovat, spotřebitelé větší chuť utrácet. Zatím se trhy vezou na vlně optimismu, centrální banky na obou březích Atlantiku je překvapily pozitivně,” podotýká Václav Franče, analytik z Raiffeisenbank. Ale hned doplňuje, že tuto vlnu dříve či později může přerušit nějaká špatná zpráva z eurozóny. “Určitě i vyjednávání o navýšení dluhového stropu v USA bude obtížné,” upozorňuje Franče.

Zdroj: http://byznys.ihned.cz/c1-57489320-tisteni-penez-fedem-evrope-a-cesku-moc-nepomuze-muze-naopak-skodit-tvrdi-analytici?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter