teotihuacanMěsto duchů

Teotihuacán byl osídlen již 400 let před naším letopočtem a během staletí z něj vyrostlo nejvýkonnější a nejvlivnější město v regionu. V dobách největší slávy v něm žilo přes 200 tisíc lidí. Pak ale bylo toto velké město z ničeho nic spáleno a stalo se z něj město duchů. Nyní archeologové objevili pod jednou ze starobylých velkých městských pyramid tajný tunel, což jim umožnilo nahlédnout hluboko do srdce této záhadné civilizace.

Ruiny starobylého města Teotihuacán našli kolem roku 1300 Aztékové. Tehdy bylo město opuštěno už více než 6 století. Aztékové mu dali jméno Tay oh tee wah Kahn, což se dá v aztéckém jazyce přeložit jako “Město bohů”. Ačkoliv byl Teotihuacán založen již v roce 400 před naším letopočtem, impozantní město začali archeologové objevovat až kolem roku 100 našeho letopočtu. Město bylo postaveno na severo-jižní ose, se širokým bulvárem známým jako Cesta smrti. Ve městě byl vystavěn Měsíční chrám se 147 sloupy a velké čtvercové nádvoří známé jako Ciudadela.

V centru města se pak rýsuje masivní chrám Slunce s 213 sloupy. V období od vzniku města, až po jeho opuštění, bylo město několikrát spáleno a vypleněno, pravděpodobně v důsledku občanské války nebo invaze cizí armády. Kolem roku 750 n.l. obyvatele město náhle opustili a nikdo zatím nezjistil proč. Dodnes nemají historici definitivní odpovědi na celou řadu otázek týkajících se Teotihuacánu. Nevědí, kdo město založil, jak bylo řízeno, jakým jazykem jeho obyvatelé mluvili, nebo jaké náboženství uznávali. V posledních 13 letech se ovšem archeologové věnovali zkoumání jednoho z tajných tunelů, který vede pod jednou z největších pyramid ve městě a konečně začali objevovat odpovědi na některé ze svých otázek.

Tunel s pokladem

Jak bylo uvedeno v magazínu Smithsonian, během silného lijáku v roce 2003 otevřeli archeologové tajný vchod na úpatí pyramidy známé jako Chrám opeřeného hada. Když se archeolog Sergio Goméz z mexického Národního institutu antropologie a historie ponořil do tmy tajného vchodu, ocitl se v jakémsi tunelu. Od té doby začal Goméz a jeho tým archeologů a dělníků prozkoumávat tunel, který se nachází asi 330 stop od středu chrámu, centimetr po centimetru. Archeologové zjistili, že původní vstup, který se nachází jen pár yardů od vchodu do tunelu, byl zřejmě před 1800 lety uzavřen balvany, což znamená, že to, co bylo uvnitř, bylo celou tu dobu nedotčeno.

Tým pomalu postupoval tunelem a za celou tu dobu odstranil přes 1000 tun zeminy. Koncem roku 2015 nalezli archeologové některé ze 75 000 artefaktů, mezi kterými byly mušle, keramika, šperky ze zvířecích kostí a dokonce i fragmenty lidské kůže. Když archeologové zjistili, že tunel skončil ve velké křížové komoře, kde se nacházelo mnoho šperků a soch, mnozí z nich doufali, že jsou jen na pokraji objevování pokladem zavaleného pohřebiště dosud neznámého vládce Teotihuacanu. Uvnitř komory našli ještě další poklady, včetně náhrdelníků, jantarových sklenic a dvou jemně vyřezávaných soch z černého kamene, které mohly být symboly pro uctívání. Ačkoliv Goméz a jeho tým ještě nenašli žádný skutečný hrob, domnívají se, že tunel má mnoho dalších různých komor, s širokou škálou pečlivě rozmístěných artefaktů a hrobů. To, co ještě leží pod povrchem pyramidy, je klíčem k odhalení tajemství starobylého města Teotihuacán.

Autor: Mak

Zdroj: http://ifenomen.cz/historie/teotihuacan-tajemny-tunel-pod-pyramidou-odhalil-poklady-i-kus-historie