Nejzáhadnější procesy ve Vesmíru, jako je formování galaxií, výbuchy supernov, chování hmoty v blízkosti černých děr, budou díky novému teleskopu NASA NuSTAR mnohem pochopitelnější. Nejnovější přístroj byl vystřelen na oběžnou dráhu právě v těchto dnech a první snímky pořídí za měsíc.

3216832084_2b2f55b422_oNustar patří mezi rentgenové teleskopy. Pozemská atmosféra rentgenové záření nepropouští a proto přístroje, které ho zachycují musí být umístěny ve Vesmíru. Na oběžné dráze už přitom pracují dva „kolegové“ tohoto teleskopu. Jedná se o observatoř NASA Chandra a o evropský přístroj Newton. Pravdou je, že tyto teleskopy přijímají pouze měkké rentgenové záření, zatímco Nustar bude přijímat to tvrdé. Právě ono je totiž schopno proniknout přes shluky prachu a plynu, prozrazuje zástupce ředitele Institutu vesmírného výzkumu RAV Michail Pavlinskij:

S použitím teleskopu v tomto energetickém spektru získáme přístroj, který je stonásobně citlivější ve srovnání se vším, co bylo postaven dříve. Teleskop je určen k pozorování shluků galaxií a hořícího v nich plynu, který je zdrojem rentgenového záření. Bude pozorovat jádra aktivních galaxií. Například centrum naší galaxie, kde se nachází velmi hmotná černá díra s hmotností několika milionů Sluncí.

Ještě před 20 lety si vědci mysleli, že černé díry jsou ve Vesmíru vzácné. Nyní je známo, že se nacházejí v jakékoliv velké galaxii. Zjistit se to podařilo pouze nepřímo, protože uvidět přímo černou díru není možné: síla gravitace v ní je tak velká, že ji nemůže opustit ani paprsek světla (odtud pochází i její název). Černá díra však zkresluje obraz vzdálené galaxie, která se za ní nachází. A hmota, která se valí dovnitř černé díry je zdrojem silného rentgenového záření. Tento jev je jeden z mnohých, kterým se bude Nustar zabývat. Na rozdíl od jiných teleskopů má Nustar jednu výhodu: jen on je schopen dívat se skrz prach, který se nachází v centru naší Galaxie.

Neznalí lidé si pokládají otázku. Rentgenové paprsky se využívají v medicíně a lehko pronikají přes lidské tělo a další předměty. Jak je teleskop může soustředit do ohniska? Všechno závisí na úhlu dopadu paprsků, vysvětluje Michail Pavlinskij:

Používá se odrazový efekt jako u kamene, který klouže na vodě. Rentgenová vlna pod velmi malým úhlem dopadá na velmi rovný povrch a odráží se. Je použit mnohovrstvý povrch z těžkých kovů, zlata nebo platiny, které odrazovou schopnost zvyšují.

Nustar do Vesmíru vynesla raketa Pegas, která byla vypuštěna ze speciálního letadla. Teleskop, raketu i letadlo postavila na základě zakázky NASA soukromá americká firma Orbital Sciences. NASA začal klást důraz na soukromý sektor, tvrdí akademik Ruské akademie kosmonautiky Alexandr Železňakov:

NASA má pro své projekty k dispozici jen omezené financování a snaží se najít ty, kteří jsou schopni udělat stejnou věc levněji. Soukromníci se v tomto směru ukazují jako výhodnější, protože umějí lépe počítat peníze a šetřit. Myslím se, že soukromníci se budou zapojovat stále častěji a NASA s jejich pomocí realizuje ty nejambicióznější projekty.

Mise Nustaru bude trvat dva roky a zcela jistě přinese mnoho výrazných objevů, které pomohou upřesnit procesy vzniku a vývoje Vesmíru a osvětlit také jeho budoucnost.

http://czech.ruvr.ru/2012_06_20/78775220/