Ještě před nedávnem by si nikdo takovouto diskusi veřejně netroufl, dnes již to jsou běžná témata v odborné veřejnosti. Snad nám ti, kteří tvrdili, že jsme ovlivněni spikleneckými teoriemi začnou dávat za pravdu. Předfinálová doba zrychluje!

prazdne-kapsyJames Turk – runy na banky eskalují; většina bank nepřežije…

S rostoucími obavami týkající se stupňujících runů na banky po celém světě přinášíme rozhovor, který poskytl James Turk pro King World News. “Myslím, že lidé by se měli obávat, protože řada bank po celém světě je od značné míry v platební neschopnosti.”

Co říkal Turk o zrychlující se krizi: “Klíčovým faktorem je samozřejmě ekonomika. Nezaměstnanost stále roste na většině míst po celém světě. Evropská ekonomika, téměř ve všech zemí, se obrací dolů. Německo bylo ještě do nedávné doby mocným koněm, který táhl další země spolu s sebou vpřed. Ale nyní se i německý ekonomika obrací dolů.”

Ale skutečná hrozba pro euro, stejně jako je solventnost bankovního systému, je míra zadlužení. Typickým jevem během recese nebo deprese je, že ztráty v bankovním systému narůstají. Zadlužení činí vkladatele mnohem nervóznější v obavách o své peníze a pravděpodobně bude docházet ještě k mnohem častějším a větším počtům runům na banky…

Další věc, která nastává během hospodářského poklesu, je ta, že vládní příjmy upadají. Tyto vlády jsou už tak velmi zadlužené, že případný pokles příjmů zpochybní solventnost vládního dluhu. Mnoho bank se potýká s tímto problémem, což je další dýka mířící na srdce bankovního systému v Evropě. ECB nyní přemýšlí o tom, jak by vytvořením dalších eur “ze vzduchu”, mohla nastartovat ekonomiku a zvýšit tak příjmy státního rozpočtu.

Ale touto cestou to nepůjde. Je to jako auto, které má přesycený motor. Pokud budete držet stále nohu na plynu, tak se stejně nikam neposunete, protože motor nenaskočí. To je přesně problém, kterému čelí Evropa.

Je zde příliš mnoho dluhů a vzniká příliš mnoho nových peněz. Nervozita, které jsme svědky, jak se runy na banky stupňují a jak dochází k odčerpávání z akciových trhů, naznačuje, že deprese v Řecku je možná předzvěstí toho, co se chystá v dalších zemí Evropy. Lidé by se opravdu měli vážně zajímat a zaměřit se na tyto problémy.

Řecko je v situaci, kde run na banky probíhá již dva roky, ale v minulém týdnu získal opravdu na intenzitě. Opozdilci se snaží vybrat své peníze z řeckých bank a přesouvají je do zbytku Evropy.

Richard Russell před mnoha lety publikoval velmi zajímavou zprávu. Je to někdo, kdo skutečně prožil Velkou hospodářskou krizi. Řekl: “Kdo projde skrze velkou depresi a přežije, je ten, kdo ztrácí nejméně.”

To je něco, o čem bychom měli přemýšlet. Jak chráníte svá aktiva? Jak můžeme ochránit naše bohatství a naši kupní sílu? Stále se vracím do historie a snažím se hledat podrobnosti a podobnosti. Jaký byl způsob, jak přežít Velkou hospodářskou krizi ve třicátých letech? Nebylo to v tom, abyste nechali své peníze v bance, ale v tom, že jste měli zlato a stříbro. Stále jsme v hlavním růstovém trendu zlata a stříbra.

Bude to čím dál patrnější, zatímco runy na banky a finanční a ekonomické problémy po celém světě budou stupňovat, že více a více lidí se bude stahovat do drahých kovů. To stejné můžete už nyní vidět u centrálních bank, které začaly své zlaté rezervy rozšiřovat.

Celý systém fiat měn je natolik poškozen, že jediný způsob, jak můžete skutečně ochránit své úspory je, pokud si koupíte fyzické zlato nebo fyzické stříbro. Musíte zcela opustit systém fiat měn, pokud se obáváte runů na banky. Myslím, že lidé by se měli skutečně bát, protože řada bank po celém světě je ve značné platební neschopnosti.

Pravděpodobně bankovní systém nepřežije v jeho současné podobě, jak ho známe.

Než tato krize skočí, tak dojde na mnohem více runů na banky.

Zdroj: King World News

Pozn.: Odchod Řecka z eurozóny by pro Česko znamenal horší podmínky pro exportéry, tím pádem i pro domácí výrobu a v konečném důsledku i nárůst nezaměstnaností, více se dočtete v následujícím komentáři: Vláda a ČNB se chystají na řecký odchod z eurozóny. Koruna by se propadla. Vláda a ČNB se chystají na řecký odchod z eurozóny. Koruna by se propadla. Odchod Řecka z eurozóny by pro Česko znamenal horší podmínky pro exportéry, tím pádem i pro domácí výrobu a v konečném důsledku i nárůst nezaměstnanosti, říká Radomír Jáč, hlavní ekonom PPF Asset Management.Evropa se intenzivně připravuje na odchod Řecka z eurozóny. Velká Británie o víkendu oznámila, že v případě kolapsu eura omezí imigraci do země, švýcarská vláda chce zase bránit dalšímu posilování své měny. Tu jako bezpečnou investici nakupují vystrašení investoři.

Plán má podle premiéra Petra Nečase i česká vláda a ČNB. Podle expertů oslovených HN jsou ale české možnosti dost omezené. „V případě, že se finanční krize skutečně rozjede naplno, bude to pro českou ekonomiku velmi nepříjemné bez ohledu na to, jestli vláda a ČNB něco udělají, nebo ne,” říká hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Konkrétní dopady řeckého odchodu na českou ekonomiku jsou podle ekonomů jasné. „Pro Česko by to znamenalo další zhoršení zahraniční poptávky, což by negativně dopadlo na české exportéry, a tím pádem i na domácí výrobu, protože jsme hodně exportně orientovaní. Logicky by se to projevilo i na poklesu investičních výdajů a v konečném důsledku i na nárůstu nezaměstnanosti, a tedy i na domácí poptávce v české ekonomice,” říká Radomír Jáč, hlavní ekonom PPF Asset Management. Společná evropská měna by se začala propadat a souběžně by oslabovala i česká koruna, což by zvyšovalo tlak na růst inflace. Vzhledem k tomu, že by ale zároveň oslaboval hospodářský růst a domácí poptávka, ČNB by korunu nepodpořila zvýšením sazeb, naopak by je snížila.

Pod tlak by se kromě oslabující koruny dostaly také české státní dluhopisy, jejichž výnosy by rostly. V takovém případě by podle Jana Bureše mohla ČNB začít tyto obligace skupovat, zvýšit tak jejich cenu, a tím pádem srazit výnos.

Podle člena NERV a manažera EU Office České spořitelny Petra Zahradníka může být rovněž zpřísněno pravidlo pro úvěrování mateřských bank českými dcerami. Pokud jde o českou vládu, ta má podle analytiků ještě menší možnosti než ČNB.

„Snad jediné vládní opatření, které připadá v úvahu, je garance úvěrů pro soukromé subjekty,” míní Bureš.

Vláda by podle něj mohla na přechodnou dobu také dotovat pracovní místa na zkrácený úvazek tak, aby zastavila růst nezaměstnanosti.

„Všechno jsou to ale pouze berličky, které mohou maximálně trochu zmenšit bolest, před větší krizí nás neochrání,” říká Bureš. Více o plánech vlády a ČNB si můžete přečíst v pondělních Hospodářských novinách.

zdroj: http://leva-net.webnode.cz/products/runy-na-banky-riziko-stoupa-prislo-mailem-/