Protivládní protesty již týden probíhají ve čtyřiceti městech po celé zemi. Tisíce demonstrantů žádají demisi pravicové vlády i prezidenta a vypsání předčasných voleb. Během násilných potyček s policií bylo zraněno několik desítek lidí a několik stovek zatčeno. Rozhořčení Rumuni vykřikovali hesla „Zlodějové!“ „Mafiánská vláda ukradla vše, co jsme měli!“ „Pryč s Băsescem!“ a mávali vlajkami s vystřiženým komunistickým znakem, které byly symbolem revolučních změn v prosinci 1989. Vzduchem létaly kameny, Molotovovy koktejly a došlo i na rabování obchodů. Rumunsko prochází jednou z nejtěžších krizí ve své novodobé historii.

protestebucuresti2_1_0Řádné parlamentní volby se mají v Rumunsku konat letos na konci listopadu. Ale je možné, že pod tlakem ulice se nakonec uskuteční dříve. Volby v roce 2008 dopadly remízou, ale v přepočtu na mandáty nakonec s 32,4 % zvítězila středo-pravicová Liberálně demokratická strana, blízká prezidentu Băsescovi, ačkoliv Sociálně demokratická strana obdržela více hlasů, konkrétně 33,1 %. V parlamentu sedí ještě další dvě strany – Národně liberální strana – formace pravého středu, jež skončila třetí s 18,6 % a centristické uskupení etnických Maďarů s výsledkem 6,2 %. Po volbách byla zformována vláda velké koalice za účasti liberálů a sociálních demokratů, pod vedením liberála Emila Boka. Analytici tomuto „sňatku z rozumu“ nedávali mnoho šancí vzhledem k příliš velkým rozdílům v programech obou stran. Zatímco liberálové prosazovali škrty, sociální demokraté slíbili zvýšení výdajů pro chudé.

Za necelý rok – 1. října 2009 – se velká koalice po trvalých neshodách rozpadla a nahradil ji kabinet liberálů, maďarské minority a nezávislých opět v čele s Emilem Bokem, jehož designoval premiérem znovuzvolený prezident Băsescu. Sociální demokracie odešla do opozice a z nezávislých poslanců a přeběhlíků vznikla nová vládní strana – Národní unie pro pokrok Rumunska. Zemi v roce 2009 postihla hluboká krize a byla nucena požádat o několik půjček MMF, EU a Světovou banku, které je podmínily tvrdými úspory a škrty. Kabinet pravého středu tak zmrazil důchody, zvýšil DPH, zavedl nový zákoník práce ve prospěch zaměstnavatelů a o čtvrtinu snížil platy státních zaměstnanců, což způsobilo všeobecný pokles životní úrovně.  

Dva roky trvající tupé a nic neřešící škrty, podkopávající ekonomickou pozici země a diletantské pseudoreformy rumunské pravice vyvolaly spontánní demonstrace, které podpořila i parlamentní opozice. Rumuny vyhnala do ulic i kontroverzní pravicová reforma zdravotnictví. Prezident Băsescu sice návrh zdravotní reformy, obsahující privatizaci záchranné služby stáhl, tisíce Rumunů však i přesto požadují jeho odchod. Podle opozice hrozilo, že by ranění bez konkrétního pojištění neměli nárok na ošetření nebo odvoz sanitkou do nemocnice.

Popularita vládnoucích liberálů strmě klesá od roku 2009 a v letošních volbách bude zřejmě bodovat opozice v čele se sociální demokracií a do parlamentu se mohou vrátit i nacionalisté. Nepopularita prezidenta Băsesca – bývalého komunisty a nyní pravicového liberála – trvá již od roku 2007, kdy ho chtěl parlament v procesu impeachmentu zbavit funkce kvůli porušování ústavy, překračování kompetencí a ochraně zájmů mafie. Poslanci sice jeho odvolání z funkce schválili, ale občané jej v referendu podrželi. Nyní však prezident ztratil i jejich důvěru a volají po jeho rezignaci. Zvítězí-li však – ať už v řádných nebo předčasných volbách – opozice, bude vázána diktátem bank a mezinárodních finančních organizací, které budou požadovat plnění jimi nadiktovaných podmínek.

Zdroj: http://www.vasevec.cz/blogy/rumunskem-zmitaji-nasilne-nepokoje