Průmyslová výroba v zemích eurozóny prohlubuje propad a klesá ve všech klíčových ekonomikách včetně Německa. Ukázal to index nákupních manažerů pro zpracovatelský sektor, který sestavuje organizace Markit. Index aktivity za duben klesl na 45,9 z březnových 47,7 bodu. To je nejvýraznější propad za téměř tři roky. Vývoj průmyslu je nepříznivý také v Česku – spadl pod hranici 50 bodů. Dubnový vývoj naznačuje, že ekonomika eurozóny pokračuje v útlumu a je stále v recesi. Index aktivity je tak nejníže od června 2009 a zaostal i za odhady analytiků. Ti v průměru čekali, že hodnota indexu se sníží na 46 bodů.

2-wisPokud je index pod 50 body, signalizuje to pokles aktivity. Pokud by vystoupil nad 50 bodů, znamenalo by to, že aktivita roste.


 

Čtěte také:

11 procent. V eurozóně je rekordně lidí bez práce

Čínský průmysl rostl v dubnu nejrychleji za více než rok


„Zpracovatelský sektor v eurozóně se v dubnu posunul hlouběji do recese. Index aktivity naznačuje, že výroba ve čtvrtletí klesala alarmujícím tempem více než dvou procent,“ poznamenal hlavní ekonom organizace Markit Chris Williamson.

V útlumu je průmysl napříč eurozónou, prudce padá v Itálii

Výroba v průmyslu klesá napříč eurozónou, podle očekávání ale nejvýrazněji v Řecku. Tam se index dostal na pouhých 40,7 bodu z březnové hodnoty 41,3 bodu.

Velmi zklamala Itálie, kde index aktivity klesl na 43,8 z březnových 47,9 bodu. Ekonomové čekali mnohem mírnější pokles na 46,7 bodu. Index za Německo klesl na 46,2 z předchozích 48,4 bodu, zatímco trh čekal pokles na 46,3 bodu. Ve Francii index mírně vzrostl na 46,9 z předchozích 46,7 bodu, aktivita ale i tak zůstává zřetelně v útlumu.

Česko sestupný trend kopíruje

Podmínky ve zpracovatelském sektoru se v dubnu zhoršily také v Česku – index nákupních manažerů (PMI) klesl na 49,7 bodu z březnových 52,1 bodu.

Výkonnost se podle Markit Economics snížila hlavně kvůli poklesu nových zakázek, který vedl k mírnému propouštění a pomalejšímu růstu výroby. Exportní poptávka podle indexu zůstala slabá. Firmy zároveň oznámily, že oproti předchozímu měsíci vzrostly ceny celé řady vstupů včetně kovů, dřeva, plastů a paliva. Růst cen je přitom nyní nejvyšší za posledních deset měsíců.

„Vzhledem ke zpřísňující se fiskální politice České republiky v tomto a následujícím roce musí růstový impulz přijít ze zahraničí,“ uvedla ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC Agata Urbanska.

Vývoj tuzemského PMI podle ní odpovídá oslabení ukazatelů PMI v Německu, které je hlavním obchodním partnerem České republiky.

http://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/prumysl-v-eurozone-prudce-klesa-cesko-trend-kopiruje-764031