Hladké opracování obliny vyžadovalo přesné zpracování buď podle šablony nebo za pomocí CNC

Melman: Léta jsem pracoval s přírodním kamenem a mám nějaké ty vědomosti s opracováním z první ruky, sám jsem to nejen dělal, učil se, ale i viděl jiné odborníky v akci: tvrdý kámen se těžko opracovává i špičkovým dlátem, protože je velmi křehký. Vytvořit pěkné drobné detaily ve tvrdém kameni je velmi těžké, pokud ne nemožné  – tedy klasickým opracováním dlátem.

V Britském Muzeu, které jsem navštívil nespočetně krát jsou vystaveny obrovské těžké egyptské sarkofágy, které zřetelně nesou stopy po zářezech od kotoučové pily. Nikdo to ani neskrývá a když vidíte na vlastní oči a dotek ruky tu neskutečnou dokonalost vypracovaných detailů masivních soch, je podle mě úplně jasně, že to nebylo vysekávané dlátem. Pravidelnost a symetrie postav a dokonalost a hladkost povrchu vyrazí dech. Takto bychom to možná vytvořili dnešní technikou, ale i tak za nepředstavitelné náklady a množství času. Otvory skrz těžké bloky jsou evidentně vrtané, zřejmě trubkovým vrtákem nebo vibrujícím nástrojem.

Všechno mám vyfocené, každý to může nafotit jak chce a co se týká videa, na jednom místě v čase 1:22 pohled na plochu s pravidelnou linií zářezů na podklade mi důvěrně připomíná lomy, kde se používá řezání kamene vysokotlakovou vodou a abrazivního materiálu např. jantarového prachu a vytváří sice široký řez na rozdíl od diamantových nástrojů, ale je šetrný ke kameni, nevytváří vibrace a otřesy…měděná dláta, otroci tahající kameny po rampách, doba bronzová či nějaká jiná, evoluce, datování stáří hornin – to jsou všechno teorie a bohapusté výmysly pošahanců, kteří si nechtějí dát dohromady fakta a vnímat realitu, místo toho opakují dokola bludy svých nenapadnutelných vědeckých autorit, kterým se klanějí ve jménu osobního prospěchu a společenského postavení.

video:  http://youtu.be/joGpn53W_y4

Zdroj: melman