Do druhé poloviny července chtěli už poslankyně a poslanci vkročit, případně vplout u lesů, vod a strání. Však jsou to také jenom lidé a v poločase svého mandátu potřebují nabrat síly do své další náročné práce. Z toho důvodu také koalice přivolila žádosti ČSSD zhustit program schůze Sněmovny ze dvou do jednoho jednacího týdne, takže s restitucemi církevního majetku pak zápolili v pátek třináctého v hodinách vyhrazených kdysi ponocným. Leč vše marno! Ve středu 18. července se budou muset sejít znovu.

kalousek_nervousZa prvé kvůli takzvanému druhému pilíři zákona o důchodovém pojištění, který vláda potřebuje ve prostrčit třetím čtením, aby po očekávaném „Ne!“ Senátu stihla zákon „stojedničkou“ na podzim schválit a mohl začít včas platit. Ve středu to nicméně bude ve Sněmovně něco pro fajnšmekry, anžto jen co skončí řádná 42. schůze, přijdou na řadu dvě schůze mimořádné:

  • Schůze 43. (v 14:30 hodin), kterou iniciovaly Věci veřejné a „píchla“ jim ČSSD, schůze, jež by měla projednat „návrh na zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k možným snahám o ovlivňování policejního vyšetřování v souvislosti s kauzou CASA“.
  • Deset minut po jejím ukončení má pak začít 44. schůze, svolaná k projednání návrhu na vyslovení nedůvěry Nečasově vládě.

Bude to již čtvrté hlasování o nedůvěře této vládě, tentokráte vyvolané sociální demokracií, komunisty a „véčky“ poté, co premiér opakovaně nereagoval na požadavek opozice, aby odvolal z vlády ministra financí a prvního místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska.

Nejtěžší zápas zkušeného dinosaura

Kalousek na zasedání výboru pro bezpečnost, v němž má opozice většinu, odmítl tvrzení policejního prezidenta Petra Lessyho, že na něj Kalousek vyvíjel v případu CASA opakovaně nátlak. A to tak razantně, až se spor dostal do roviny, že buď lže ministr, anebo policejní prezident. Mimochodem na podporu Lessyho, kterého vybral do funkce ne právě průhledným způsobem bývalý ministr vnitra a předseda VV Radek John, už policisté rozjeli podpisovou akci. Tahanice kolem případu CASA a hysterické výjevy ve sněmovně, jež ministr vnitra Kubice vtipně přirovnal k cirkusu Merano, hrozí tedy destabilizací policie, a to je velmi vážná věc.

Lessy přitom hraje va bank, poněvadž jakkoli je policejní prezident de facto neodvolatelný, Lessyho předchůdce ze své funkce vytlačen byl. Nejde ale jenom o plukovníka Lessyho! V obecném zájmu doufejme, že Miroslav Kalousek jen přehání a kope kolem sebe, hovoří-li v souvislosti s případem Vlasty Parkanové a kauzou letounů CASA opakovaně o „policejní provokaci“.

Kdyby Kalousek pouze nepřeháněl, ale cosi naznačoval, museli bychom si položit otázku, zdali policisté inscenují provokace ze své vlastní vůle, anebo na něčí popud či dokonce objednávku

Kdyby totiž Kalousek pouze nepřeháněl, ale cosi naznačoval, museli bychom si položit otázku, zdali dotyční policisté inscenují provokace ze své vlastní vůle, anebo na něčí popud či dokonce objednávku. První varianta je málo pravděpodobná: co by z takového divadélka, které by si hráli sami pro sebe, měli, že ano? Jen maléry, které by jim za trochu toho povyražení asi nestály! Druhou možnost si však teoreticky představit lze. Zatím jen teoreticky, nicméně ve vedení a v poslaneckém klubu TOP 09 a Starostů, přestože zejména ti poslední mají ke Kalouskovým slovním eskapádám výhrady, lze nikoli od včerejška zaslechnout následující tajemnou větičku: „Ocitli jsme se ve válce!“

Topka zatím na matrace nezalehla a možná si jen fandí, že je tak trochu pupkem malého českého světa. Nicméně mnozí „topáci“ jsou přesvědčeni, že svým politickým programem, tím, že ji zatím minuly aféry a v neposlední řadě protikorupčním tažením Finančního analytického útvaru ministerstva financí určitým kruhům a jednotlivcům vadí do té míry, že se ji a jmenovitě Kalouska snaží zdiskreditovat a „odrovnat“. Jde prý o „kmotry“ napojené na pražskou protinečasovskou část ODS, ale také na jejich „opozičněsmuvní“ přátele z ČSSD a prý rovněž na Bártovy Věci veřejné, neboť někteří z „kmotrů“ ODS pomáhali v roce 2008 „véčkám“ v rozmachu, aby v případě rozkladu ODS měl jejich zájmy kdo hájit.

Doložit tuto smělou hypotézu fakty bude asi obtížné, podobně jako v „topce“ zmiňované indicie o kontaktech některých policejních plukovníků a podplukovníků s emisary jistého podnikatelského giganta, majícího nyní též politické ambice.

Leč kdyby „na tomto šprochu bylo pravdy trochu“, o osud demokracie v této zemi bychom se museli vážně obávat. Každopádně je zápas s několika prominentními policisty asi nejtěžší z těch, které „zkušený dinosaurus“ Kalousek v politice dosud absolvoval. Pokud ho vyhraje, nemohou ho neprohrát ti v čele s Petrem Lessym. Pak by bylo zajímavé sledovat, kampak že zamíří kroky do té doby plukovníků a podplukovníků.

Roztomilý premiér

Kalousek nejspíš vyhraje, považujeme-li za výhru jeho další setrvání ve vládě. Tak či onak totiž uškodí pověsti své i celého kabinetu!

Ano, Kalousek nejspíš vyhraje, považujeme-li za výhru jeho další setrvání ve vládě. Tak či onak totiž uškodí pověsti své i celého kabinetu! Ministr vnitra Jan Kubice po Lessym měsíce jde jak s prominutím „slepice po zrní“, a proto neudivuje, že Lessyho v souvislosti s Kalouskovým atakem nepodržel, ale ruče mu vytkl několik chyb a shodil jeho kreativní nápad podrobit se s Kalouskem testu na detektoru lži.

A co se premiéra Nečase týče, ten také kroutí spíše hlavou nad Lessyho postupem, než aby tlačil Kalouska z vlády ven. Během bouřlivých pátečních ataků ve sněmovně premiér na protikalouskovské invektivy opozice prakticky nereagoval.

Přímo roztomilé byly pak jeho odpovědi týkající se Kalouska sobotnímu Právu. Na otázku, zdali zvažuje jeho odvolání kvůli telefonátům policejnímu prezidentovi Lessymu, Nečas pravil: „Já posuzuji činnost všech členů vlády a když dospěji k názoru, který se týká jejich odvolání, tak to neventiluji v médiích.“

Ano, pane premiére, s tím máme přebohatou zkušenost, i když vaši občané vám pak rozumějí mnohem méně, než Mozartovi Pražané.

Nicméně kolega Danda to v Právu nevzdal a zeptal se Nečase, zdali si nemyslí, že Kalousek porušil jeho nařízení, že by se nemělo volat policistům. „Ne,“ vece na to premiér. „Já jsem říkal vyšetřovatelům, státním zástupcům a orgánům činným v trestním řízení. Pan policejní prezident není ani vyšetřovatel, ani státní zástupce, ani orgán činný v trestním řízení.“

Kdy je Kalousek členem vlády a kdy místopředsedou strany?

Předseda vlády má za to, že „hlavně ne zcela promyšlenými a dobrými kroky prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska došlo k politizaci případu Vlasty Parkanové, nicméně „musím říci“ – konstatuje v Právu – „že v této věci beru jeho chování a kroky jako kroky prvního místopředsedy TOP 09, nikoli jako ministra financí“.

To je pozoruhodné, ba přímo geniální vysvětlení, že ústavní činitel, v tomto případě ministr vlády a poslanec, jím někdy je a někdy zase není, jsa toliko činitelem stranickým. Pan premiér to naštěstí umí rozlišit, leč co kdyby Miroslav Kalousek, ale konec konců i Petr Nečas od nynějška raději vždy sami dopředu oznámili, v kteréže to roli právě vystupují! Každopádně ústavní právníci budou mít s páně premiérovým přínosem jejich vědnímu oboru jisté potíže.

Pohledy do nitra topky

Odvolání ministra Kalouska z vlády je prakticky nemožné, pokud je za ním semknuta TOP 09

Vraťme se ale k meritu věci. Odvolání ministra Kalouska z vlády je prakticky nemožné, pokud je za ním semknuta TOP 09. Sobotní Lidové noviny oslovily všechny členy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů s dotazem, zda si umějí představit účast TOP 09 ve vládě bez Miroslava Kalouska. To pro případ, že by se prokázalo, že Kalousek naléhal na policejního prezidenta Petra Lessyho. Předseda strany Karel Schwarzenberg reagoval stručným „Ne!“ a pro drtivou většinu dalších dotázaných to rovněž byla nepředstavitelná varianta.

„Kdyby nebylo pánů Schwarzenberga a Kalouska, o většině z nás by nikdo nevěděl. Byli bychom jen občané více či méně úspěšní ve svých profesích, vzpomínající na svá členství v jiných politických stranách,“ svěřil se Lidovkám Pavol Lukša, kandidát strany na moravskoslezského hejtmana. Lukša by ovšem jako svého času náměstek moravskoslezského hejtmana za KDU-ČSL na co vzpomínat měl, ne, že ne! Pravdu má ale v tom, že oba vůdcové „vydupali stranu ze země“.

Dodejme, že zatímco Schwarzenberg se stal jejím štítem a sem tam i paravánem, ten, kdo projekt TOP 09 vymyslel a zorganizoval jeho provedení, byl hlavně a především Miroslav Kalousek.

Pokud by Kalousek přece jen musel z vlády odejít, z TOP 09 by se patrně stala málo výrazná a pro voliče málo zajímavá strana

Pokud se Kalousek zklidní a sebere, bude dál platit, že pro nasazení v médiích a odborně na ministerstvu financí za něho „topka“ nemá ani jen přibližnou náhradu. Čili řečeno jinak, pokud by Kalousek přece jen musel z vlády odejít, z TOP 09 by se patrně stala málo výrazná a pro voliče málo zajímavá strana. Lidovci by měli radost: však jí také předvídali osud strany „na jedno použití“!

Jedinou výjimkou v poslaneckém klubu TOP 09 a Starostů, kterou zaznamenaly Lidové noviny, jsou dva čelní představitelé se stranou spolupracujícího hnutí Starostové a nezávislí (STAN), totiž Petr Gazdík a Stanislav Polčák. Gazdík je předsedou hnutí STAN a společného poslaneckého klubu, zatímco Polčák je místopředsedou STAN.

Povoláním advokát Polčák (mimochodem mediálně nadějný) si účast TOP 09 bez Kalouska ve vládě „umí představit, pokud by se prokázalo, že nemluvil pravdu. Ale nemyslím si, že se tak stane. Pan ministr řekl, že pan Lessy nemluví pravdu a má na to svědky,“ konstatoval Stanislav Polčák.

Jediný, kdo vysloveně připustil, že je možné pokračovat ve vládě i bez ministra Kalouska, byl bývalý starosta Suché Lozi na Uherskohradišťsku a původním povoláním učitel Petr Gazdík. V rozhovoru pro sobotní MF Dnes Kalouska sice hájí a je k němu loajální, avšak zároveň si troufá být i decentně kritický. Gazdík se nedomnívá, že se Kalousek obhajobou Vlasty Parkanové (o níž hovoří s gentlemanskou úctou) „něčeho bojí. Myslím si,“ pokračuje, „že on cítí evidentní útok na TOP 09 jako na stranu, která dosud neměla korupční skandál.“

Poslance VV Skokana, jenž v pátek ve sněmovně předčítal přepis víc jak rok starého telefonátu s Miroslavem Kalouskem plného vulgarit, označil Gazdík za „sketu“, neschopného chlapského jednání. (Pro osvěžení paměti: Skokan je bývalým hejtmanem Libereckého kraje za ODS, který v roce 2008 funkci neobhájil, ačkoli jej ve volební kampani osobně podpořil prezident Klaus. Poté se rozešel s ODS, chvílo flirtoval s TOP 09 a nakonec si vybral Věci veřejné.)

Petr Gazdík nicméně připouští, že Kalousek je cholerik a že dal přespříliš a naprosto zbytečně prostor emocím, když jako dlouholetý člen vlády mluvil o policejní zvůli a estébáckých metodách. „Miroslav Kalousek by měl rezignovat, kdyby to skutečně bylo tak, jak říká pan policejní prezident. To znamená, že mu (Kalousek) volal a že ho zastrašoval… Předpokládám, že když něco takového policejní prezident tvrdí ve Sněmovně poslancům na bezpečnostním výboru, tak pro to asi má nějaký důkaz. Buď je lhář Lessy, nebo Kalousek,“ zní Gazdíkovo resumé.

Gazdík a Polčák představují mladé, dynamické a nadějné politiky, leč tím, že patří k hnutí Starostové a nezávislí (STAN), čili k víceméně venkovské větvi Schwarzenbergovy a Kalouskovy formace, jejich kritika kohokoli „zasloužilého“ z povýtce městské TOP 09 může narazit na nepochopení, ba v krajním případě být interpretována jako snaha Starostů převzít vedení formace.

Přitom kdyby Miroslav Kalousek svou prozatím největší bitvu nepřežil a musel se stáhnout do politického ústraní (což je ale při jeho explozivní povaze těžko představitelné), přijetí nadějných lidí do vedení „topky“ by ji mohlo udržet nad hladinou ponoru.

Kolik zbývá Nečasovi

Na předsedu ODS a vlády mohou brzy dopadnout onačejší starosti, než problémy s Kalouskem a Lessym

Vraťme se ale k předsedovi ODS. Na Kalouska se Nečas nevrhne, nejen protože bez souhlasu vedení TOP 09 by ho odvolal jen a jen „na svoje triko“ a k tomu nemá dost odvahy, ale hlavně s ohledem na vládu, kterou by si zbořil. Nečas je nepřítelem menšinových kabinetů závislých na tom, jak se ze dne na den vyspí nějaký nový Jozef Wagner, sociálnědemokratický poslanec, před nímž chodila v letech 1996 – 1997 ODS ve Sněmovně málem klečet, aby ji neodňal svou podporu. V dnešní Sněmovně se silnou opozicí ČSSD a KSČM, s nevyzpytatelnými VV a stranou LIDEM chabé síly si musí vláda udržet většinu stůj co stůj.

Na Nečase mohou navíc brzy dopadnout onačejší starosti, než problémy s Kalouskem a Lessym. Poslanecká sněmovna v pátek schválila další stabilizační balíček spočívající ve zvýšení DPH a v některých dalších úsporných opatřeních včetně solidárního příspěvku, pokřtěného na milionářskou daň. Zvýšená DPH znamená, že od příštího roku bude opět všechno dražší, a solidární daň ve výši sedmi procent se bude týkat všech s měsíčním příjmem přes sto tisíc korun. Většinu z nich považuje nejspíš ODS za své voliče stejně tak jako (bůh ví, proč) živnostníky, pro které budou platit méně výhodné paušály. Schválená podoba stabilizačního balíčku je víceméně Kalouskovým dílem a nekopíruje ideologický kánon ODS, jenž zvyšování daní odmítá.

Na úterním (10. července) uzavřeném jednání poslaneckého klubu ODS, jež trvalo třikrát déle než obvykle, bylo kvůli tomu dusno. Došlo to tak daleko, že Petr Nečas vyzval poslance k bezpodmínečné poslušnosti při pátečním hlasování a nespokojencům, mezi něž náleží například Boris Šťastný z pražské Bémovy party nebo expředseda klubu, Středočech Petr Tluchoř, řekl, ať si ho tedy z čela ODS odvolají.

Nečas vyzval poslance k bezpodmínečné poslušnosti a nespokojencům vzkázal, ať si ho tedy z čela ODS odvolají

V pátek 13. července hlasoval opravdu klub jednotně, nicméně Tluchoř se nechal slyšet, že je férové říci, že s tím nesouhlasí. Nyní přijde zákon do Senátu, kde ho odmítne většinu v něm mající ČSSD, čili ještě se nic nestane, jestliže tak učiní i někteří senátoři ODS. „Nemohu být pro z jednoho prostého důvodu. Stačí si přečíst stanovy ODS. Každý, kdo hlasuje pro, je porušuje a měl by být ze strany vyloučen,“ vyjádřil se předseda jejího senátorského klubu Jaroslav Kubera a připomněl, že za vlády Mirka Topolánka hlasovalo 17 senátorů ODS proti Lisabonské smlouvě.

Finále se ale uskuteční až někdy v září v Poslanecké sněmovně, kam se zamítnutý zákon vrátí ze Senátu a Sněmovna jej bude muset nejméně 101 hlasem schválit, bude-li mít zákon platit. Koalice má dnes ve Sněmovně zhruba jen sto hlasů a pět dalších poslanců, kteří jí občas vypomohou. Přitom ale v klubu ODS jsou stoupenci Pavla Béma a Petra Tluchoře, kteří mají Nečase rádi jako třísku v patě. Pokud se odvolají na stanovy a program ODS, pak se vlastně zachovají čestně, pokud pro zvyšování daní a solidární daň nezvednou ruku.

Tím by samozřejmě podtrhli židli premiérovi, poněvadž by to byla ODS, jež by „vládě rozpočtové odpovědnosti“ znemožnila prosadit pro rok 2013 státní rozpočet s přijatelným deficitem. Těžko říci, zdali by v takovém případě Petr Nečas jako předseda ODS přežil její podzimní kongres, či zdali by se jej v této roli vůbec dočkal…

Převzato: http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/ne-kalousek-nepadne-ale-co-necas?page=0,2