Ministerský předseda Izraele Benjamin Netanjahu na zasedání Americko-Izraelského výboru veřejných vztahů prohlásil, že čas na donucení Íránu, aby se vzdal svého jaderného programu pomalu, končí. Den D však ještě nenastal a Tel Aviv se stále ještě zcela nerozhodl, jestli na Írán zaútočí.
FILE IRAN NUCLEAR DEVELOPMENTSJednání o možném vojenském střetnutí Izraele a Íránu se objevila na koci roku 2011, když Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) publikovala zprávu, jež se týká situace v Islámské republice. V této zprávě organizace uvedla, že Írán disponuje vším potřebným k tomu, aby sestrojil jadernou zbraň. První zemí, která vyjádřila své obavy, byl Izrael. Právě on navrhl jediný možný způsob boje: napadení, které jaderný program Íránu ukončí. „My si nemůžeme dovolit žít pod hrozbou zničení“, prohlašuje Netanjahu. Izrael však zatím zaujal vyčkávací pozici, která bude trvat dlouho, domnívá se expert na východ Sergej Demiděnko.

Izrael nyní na napadení Íránu není připraven. Izrael ve vztahu k Íránu nemůže nic podniknout jednostranně. Nemá na to ani politické, ani vojenské a ani diplomatické zdroje. Írán – to není ani Palestina, ani Libanon a ani Egypt. K napadení Íránu jsou třeba značné vojenské zdroje. Pokud by mělo k napadení Íránu dojít, měla by to být masivní akce, do které však svět nepůjde. Íránský jaderný program bezpodmínečně znepokojuje nejen Izrael, ale celý svět. Avšak podnikat rozhodné akce se nikdo nechystá. Hlavní spojenec Izraele, USA navrhuje celý problém řešit diplomaticky. Na konci roku se v USA budou konat prezidentské volby a další válečný konflikt prezident Obama, jež nedávno stáhl armádu z Iráku, nepotřebuje. A i ve Washingtonu chápou, že vojenský potenciál Íránu je mnohem větší, než ten, kterým disponovala Libye. Blesková válka tam není možná. K tomu ještě, při poslední návštěvě premiéra Benjamina Netanjahua v USA mu Barack Obama dal jasně na srozuměnou, že válka s Íránem je vyloučena. „V současné době se příliš často jedná o válce“, říká Obama. „Za posledních několik týdnů tyto rozhovory jen pomáhaly íránské vládě tím, že zvedaly ceny ropy, na kterých závisí financování jeho jaderného programu“.

Proti vojenskému řešení jaderného problému Íránu vystupuje i Rusko, které je toho názoru, že problémy spojené s íránským jaderným programem, musí být řešeny pouze cestou jednání a dialogu. Moskva je připravena tento proces moderovat.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_03_06/67744037/