Žádný člověk neměl na svět takový vliv, jako Karel Marx ve 20. století – toto tvrzení se dá jen těžko popřít. Tento zakladatel vědeckého socialismu a jeden z největších ekonomů v dějinách byl v soukromém životě velice nepraktický.

4ria-434340-previewKdyž byl Karel Marx vypovězen z Německa, vydal se spolu se svou rodinou nejdřív do Paříže, kde se spřátelil s Bedřichem Engelsem, brzy ale byl i odtud vypovězen.  Konec konců se Marx se svými příbuznými usadil v Londýně, kde žil až do smrti a napsal tu své hlavní ekonomické práce včetně Kapitálu.

První léta emigrantského života v Londýně se vyznačovala hlubokou chronickou bídou. Marxova rodina žila výhradně díky neustálé finanční podpoře Bedřicha Engelse a náhodných výdělků, které přinášelo psaní článků do novin.

V roce 1856 napsal Marx Engelsovi: Manželka je nemocná, moje maličká Jenni je nemocná…nemůžu zavolat doktora, protože nemám peníze na léčení. Osm dní jedla moje rodina jen chleba brambory a dnes není vůbec jisté, jestli se mi podaří sehnat i tohle. Marxe neustále zatěžovaly dluhy u pekaře, řezníka a v obchodě s potravinami.

Je to sice paradox, ale velký ekonom Marx nejen že neměl nezbytné existenční prostředky, ale s penězi vůbec nedokázal nakládat, když se čas od času objevovaly.

Obyčejně se Marx hned po snídani, když vykouřil doutník, vydával na celý den do čítárny Britského muzea. Domů se vracel teprve kvečeru. U oběda se scházela celá rodina.

Přestože měl Marx nemocná játra, přísnou dietu nedržel, přednost dával ostrým jídlům, naloženým v soli, marinovaným, dále pak uzeným rybám, šunce a koření.

V roce 1865 napsal Karel Marx v anketě v deníku své dcery Jenni na otázku Vaše oblíbené jídlo – ryby. Neopovrhl ani sklenkou červeného vína nebo rýnského ryzlinku. Během posledních dvou desetiletí svého života se Marxovo materiální postavení, především díky pomoci Bedřicha Engelse, značně zlepšilo. Jeho zdraví se ale přitom dál zhoršovalo.

Marx, který mnoho let pracoval na své hlavní knize – Kapitálu – se příliš vyčerpával. Spousta práce a nesprávný vztah k jídlu, to všechno se projevovalo na jeho zdraví.

Ke své stravě a způsobu života se začal chovat zodpovědněji, ovšem smrt manželky a dcery byla pro Marxe velkou ranou – onemocněl, musel pít mléko, které nenáviděl, protože tvrdé jídlo mu dělalo potíže. 14. března 1883 se Marx cítil trochu lépe, s potěšením se napil vína, mléka, snědl trochu polévky. Bylo to ale zlepšení domnělé. Několik hodin poté Karel Marx zemřel.

Photo: RIA Novosti

http://czech.ruvr.ru/2011/09/30/57148047.html