Jurij Gagarin

Během letu se 27-letý zkušební pilot a průmyslový technik stal také prvním člověkem, který oběhl planetu. To se mu povedlo v 89. minutě letu. Vostok 1 obíhal Zemi v maximální výšce 187 mil a byl řízen zcela dálkově řídícím střediskem na Zemi. Jediné, co Gagarin prohlásil během prvních necelých dvou hodin letu bylo: “Let probíhá normálně. Je mi dobře.”

jurij-gagarin-prvni-clovek-ve-vesmiru

Po tomto historickém činu se atraktivní a skromný Gagarin stal okamžitě celosvětovou celebritou. Byl vyznamenán Řádem Lenina a dostal titul “Hrdina Sovětského svazu”. Na jeho počest byly po celém Sovětském svazu vystavěny pomníky Jurije Gagarina a přejmenovány ulice.

Triumf sovětského vesmírného programu v podobě vyslání prvního člověka do vesmíru, byl velkou ránou pro Spojené státy, které měly naplánovány svůj první kosmický let na květen 1961. Gagarin udržoval Sovětskému svazu prvenství v oběhu Země až do února 1962, kdy Zemi třikrát oběhl americký astronaut John Glenn v lodi Friendship 7. Sovětský svaz však mezitím udělal další krok vpřed a v srpnu 1961 vyslal do vesmíru kosmonauta Germana Titova v lodi Vostok 2. Titov oběhl zemi 17 krát a strávil ve vesmíru více než 25 hodin.

Sergej Pavlovič Koroljov

Sovětská propaganda a sovětské dobývání vesmíru byl důkazem nadřazenosti komunismu nad kapitalismem. Nicméně, pro ty, kteří pracovali na programu Vostok a dříve Sputnik (který vypustil první satelit do vesmíru v roce 1957), byl úspěch zapříčiněn především díky brilanci jednoho muže – Sergeje Pavloviče Koroljova, který byl tvůrcem sovětského raketového programu v civilní i vojenské oblasti ukrajinské národnosti.

Na rozdíl od svého amerického protějšku, Wernhera von Brauna, byla jeho klíčová úloha v sovětském vesmírném programu přísně tajena až do jeho smrti v roce 1966, ke které přispěly zdravotní následky z jeho věznění. Koroljov narozený na Ukrajině v roce 1906, byl součástí vědeckého týmu, který zahájil výstavbu první sovětské rakety na kapalné palivo v roce 1933.

V roce 1938 však jeho vojenští sponzoři padli za oběť čistkám sovětského vůdce Josifa Stalina a Koroljov a jeho kolegové byli usvědčeni ze zrady a sabotáže. Koroljov byl odsouzen k 10 letům v pracovním táboře. Po roce v táboře byla Koroljovovi dána důvěra a on mohl ve své nové konstrukční kanceláři pokračovat v práci na raketě.

V roce 1945 byl Koroljov poslán do Německa, aby se dozvěděl víc o raketě V-2, která měla zdrcující efekt při boji nacistů proti Britům. Američané zachytili návrh rakety neměckého konstruktéra Wernhera von Brauna, který se později stal vedoucím vesmírného programu USA, ale Sověti přesto získali značné množství informací o V-2. Využitím zjištěných technologií a pomocí vlastního silného technického talentu Koroljov v roce 1954 postavil první raketu, která by mohla unést až 5 tunovou jadernou hlavici a v roce 1957 uvedl na trh první mezikontinentální balistickou střelu.

Ve stejný rok byl schválen Koroljovův plán vypustit do vesmíru satelit a 4. října 1957 byl na oběžnou dráhu vypuštěn Sputnik 1. Jednalo se o první sovětské vítězství ve vesmírném závodu mezi SSSR a USA. Koroljov byl díky tomu oficiálně rehabilitován.

Sovětský vesmírný program v čele s Koroljovem dál pokračoval k čestným vesmírným prvenstvím v pozdních 50. letech a na začátku 60. let. Sověti poslali do vesmíru prvního muže, první ženu, první zvíře, první velký vědecký satelit, první tři muže, provedli první vesmírnou procházku, první kosmická loď dorazila na měsíc, na oběžnou dráhu měsíce i na Venuši. Po celou tu dobu Koroljov zůstal v anonymitě, známý pouze jako “hlavní konstruktér”.

Gagarinova a Koroljova smrt

Jeho sen o přistání kosmonautů na měsíc skončil nakonec neúspěchem, a to především kvůli nečekanému stažení finančních prostředků. Koroljov zemřel v roce 1966. Po jeho smrti byla konečně odhalena světu jeho identita a byl pohřben u kremelské zdi jako hrdina Sovětského svazuJurij Gagarin nakonec zemřel při rutinním zkušebním letu tryskových letadel v roce 1968. I jeho popel byl uložen u zdi Kremlu.

Autor: Luk

http://ifenomen.cz/historie/jurij-gagarin-prvni-clovek-ve-vesmiru