image3Výtvarnice a textilní designérka Greta Sartori, která pravidelně přispívá svými postřehy do rubriky Budějcké Drbny o životě a stylu, se opět podrobně zaměřila na jednu z barev. Dnes si společně přiblížíme fialovou.

Mnoho lidí k ní má spíše rezervovaný postoj. A není to náhoda. Tato barva se totiž vztahuje k citlivému tématu, jímž je spiritualita, naše vnitřní prožitky, vyrovnání se s naším vlastním ‚já‘. Fialovou používají léčitelé po celá tisíciletí, neboť se v ní nachází potenciál proměny, transformace, kterou člověk prožívá jako výsledek životních zkušeností nebo náhlé změny ve svém životě. Tato barva symbolizuje životní nadhled, schopnost porozumět věcem mezi nebem a zemí, nachází se v ní potenciál duchovního a tělesného já.

Vzniká mísením červené, která zastupuje vše pozemské, tedy mužský prvek, a modré, spíše nadpozemské, prvek ženský. Fialová je obřadní barvou na oděv králů, královen, kněží a světců. Znázorňuje nejen duchovní vedení, moudrost a službu lidem, ale také léčení. Jedná se o alchymistický proces, který umožňuje nový růst a sjednocení. Ze spirituálního hlediska znamená komunikaci mezi tělem a duší.

Fialová barva v nevyváženém stavu, to znamená je-li odmítána či nadužívána, souvisí se dvěma extrémy. Buď je člověk zaměřen příliš na hmotný svět, nebo je naopak příliš ‚připoután k nebi‘ a neztotožňuje se plně se svým životem na zemi. Pak může být nerealistický, nepraktický, má tendence k fantazírování, je příliš soustředěný na své nitro. Otevřenost vůči fialové barvě naopak znamená naprostou důvěru v intuici. Tato vlastnost se nevylučuje s úspěchem. Právě naopak.

Je známá věc, že mnozí myslitelé, umělci, vynálezci přicházeli na důležitá řešení například v době spánku nebo v takzvané hladině alfa, či u nějaké činnosti, kterou vykonávali bezděčně. Také v současnosti úspěšní podnikatelé často říkají, že jim k řešení důležitého problému napověděla intuice.

Člověk, který má v sobě vyrovnanou otázku fialové, má vyvážený postoj mezi pozitivním a negativním, má nadhled. Takový člověk si plně uvědomuje zodpovědnost za všechno svoje konání a výsledky. Cítí pokoru a je si vědom toho, že jeho úspěch není pouze jeho zásluhou, ale vzniká spolupůsobením okolností, které nepřicházejí ‚jaksi náhodou‘.

Jak tedy naložit s fialovou barvou, když v sobě skrývá tolik tajemství? Jako každá barva nebo každý člověk má v sobě ukryty dvě protikladné stránky, pozitiva i negativa, plusy a mínusy. Vzhledem k tomu, že je to barva velmi intenzivní a má silný duchovní náboj, je důležité její využití dobře promyslet. Extrémní využívání této barvy by mohlo způsobit neustálé vyčerpání, nerozhodnost, frustraci. Naopak vyvážená fialová působí proti stresu, ovlivňuje harmonii a vyrovnanost nejen v interiéru, ale také, pokud ji nosíme na sobě.

Fialová od nejemnějších odstínů barvy lila až po tmavě fialovou působí elegantně a oduševněle. Čím více obsahuje červené, působí tepleji, stabilněji, čím více modré, působí chladněji, racionálněji, světlejší odstíny éteričtěji. Velmi elegantní jsou světle fialové odstíny v kombinaci s pastelovými odstíny jako starorůžová nebo pistáciově zelená, světle šedá nebo světle žlutá, či smetanová. Sytější fialová vypadá velmi hezky s tmavšími odstíny růžové, růžovofialové nebo se zlatou, žlutou nebo žlutozelenou.

Využití této barvy doporučuji v místě, kde chceme v klidu spočinout, přemýšlet, vypnout před každodenním stresem. Může to být ložnice, obývací místnost, zkrátka místo k odpočinku, kde si chceme po každodenním shonu utřídit myšlenky nebo například meditovat. Stejně jako v případě červené, nedoporučuji zvláště tmavšími odstíny fialové vymalovat celou místnost. Pokud si tuto barvu přece jen vyberete k vymalování větší plochy, nezapomeňte na vyvážení dalšími výše uvedenými barvami.

Greta Sartori

http://m.budejckadrbna.cz/zivot-a-styl/fialova-barva-se-hodi-na-misto-kde-odpocivame.html