V místnosti vyhrazené pro média bylo možno vidět obraz z procesu s Po Si-lajem, ale nebyl to ale žádný přímý přenos. (Feng Li/Getty Images)
V místnosti vyhrazené pro média bylo možno vidět obraz z procesu s Po Si-lajem, ale nebyl to ale žádný přímý přenos. (Feng Li/Getty Images)

Když nedávno začal proces s vlivným čínským politikem Po Si-lajem (Bo Xilai), který byl už v přípravném stádiu nazýván monstrprocesem, Po Si-laj se zdráhal hrát divadlo a převážnou část přednesených bodů obžaloby vyvracel.

Vyvedl snad tento nečekaný obrat státní média v Číně z konceptu? Ještě hodiny po přelíčení totiž nebyly tyto oficiální „hlásné trouby“ vládnoucí komunistické strany schopny zaujmout k  situaci vhodné stanovisko. I bez komentářů oficiálních sdělovacích prostředků se to však na čínském internetu názory k procesu jen hemží.

Body obžaloby se omezily pouze na korupci a zneužití moci. U zneužití moci je tematizována zejména vražda Brita Neila Heywooda, za niž byla odsouzena manželka Po Si-laje, právnička Ku Kchaj-laj (Gu Kailai). Po Si-laj měl podle soudu využít své pozice předsedy komunistické strany města Čchung-čching (Chongqing), aby zabránil objasnění této vraždy.

Zločiny bývalého mocného politika Po Si-laje, které se ale u soudu veřejně neprobírají, jsou například ilegální obchody s orgány vězňů z čínského vězeňského systému nebo jeho údajný pokus o puč v zemi prostřednictvím jednotek vojenské policie.

Přímý přenos nahrazen záznamem

V mikroblogu Tcheng-sün (Tengxun), jednoho ze čtyř největších mikroblogů v Číně, je zveřejněn záznam procesu. Na něm lze vidět, že Po Si-laj v procesu nepřetržitě popíral téměř všechna obvinění a vznesl pochybnosti o závažnosti a věrohodnosti svědeckých výpovědí. U obvinění z korupce se mu dokonce podařilo přimět žalobce k výpovědi, že část důkazů nemá nic společného s penězi.

Je možné, že se vedení čínské komunistické strany začalo už v přípravném stádiu procesu obávat obratu. Tak se zřejmě stalo, že předem připravený a plánovaný přímý přenos nahradil pouhý text protokolu na internetu.

V důsledku toho musela například moderátorka z Phoenix Television během vysílání číst text protokolu ze svého mobilního telefonu. Tento dramatický obrat v procesu zřejmě zaskočil i média komunistické strany.

Například německá média vynesla na povrch zprávy o nečekaných Poových výpovědích už před 17. hodinou místního času (11 hodin středoevropského času), ale úřední zpravodajská agentura Sin-chua (Xinhua) vydala krátké blogové sdělení teprve o hodinu později. Toto sdělení obsahovalo pouze zprávu, že soud přezkoumává obvinění z korupce. Na webové stránce people.com.cn, dalším státním médiu, pak vyšel po polední přestávce zcela bezzubý článek o tom, že Po Si-laj směl během procesu sedět.

Na čínském internetu se naopak diskutuje docela živě. K vyhledání názorů však musí být člověk hodně rychlý, protože komunističtí cenzoři okamžitě a zřejmě pod vysokým tlakem mažou veškeré „nežádoucí“ informace a názory. Na mikroblogu Tcheng Sün (Teng Xun) (news.qq.com), jednom ze čtyř největších mikroblogů v Číně, se objevilo přes 5 000 komentářů k otevření procesu. Mezitím ale zůstaly jen jednotné chvalozpěvy na rozhodné jednání komunistické strany v boji s korupcí. Starostlivé komentáře stoupenců Po Si-laje, z nichž některé citoval i magazín Spiegel, už nebyly po osmi hodinách k nalezení.

Poovi stoupenci se pak znovu přihlásili ke slovu. Blogger „Wen-žou-te-cou“ („Wenroudezou”) otevřeně napsal, že Po Si-laje podporuje a rozvoj města Ta-lien (Dalian) v době Poova funkčního období považuje za dobrý. Jiní zase kritizovali jiné jeho zločiny, které se před soud nedostaly. Blogger  Liou Kchang („Liu Kang”) upozornil, že body obžaloby nejsou směrovány na to podstatné, a další blogger Lan Tchien („Lan Tian”) zmínil velký počet obětí při represích vedených Po Si-lajem proti čínskému obyvatelstvu, o nichž během procesu nepadla ani zmínka.

Přeložila Bohumila Chocholová

http://www.velkaepocha.sk/2013090121545/Dramaticky-obrat-v-procesu-s-Po-Si-lajem-vyvadi-media-z-konceptu.html